Drukāt    Aizvērt

2019. gada 22. maijā

Nr. 111.9/5 -

 

Saeimas Prezidijam

 

Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz izdarīt izmaiņas 2019. gada  23. maija Saeimas sēdes darba kārtībā  un iekļaut tajā komisijas izstrādāto likumprojektu  “Grozījumi Zinātniskās darbības likumā”.

Komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

 Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86. pantu Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz virzīt minēto likumprojektu izskatīšanai Saeimas sēdē pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.

Komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.

 

Pielikumā:

1) likumprojekts „Grozījumi Zinātniskās darbības likumā” uz __ lpp.;

2) likumprojekta „Grozījumi Zinātniskās darbības likumā”  anotācija uz __ lpp.

 

 

 

Ar cieņu

 

 

            Komisijas priekšsēdētājs                                                          A.Ašeradens


 

Likumprojekts

 

Grozījumi Zinātniskās darbības likumā

 

Izdarīt Zinātniskās darbības likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2005, 10. nr.; 2007, 15. nr.; 2009, 2., 14. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 47., 68., 74., 205. nr.; 2013, 61. nr.; 2016, 249. nr., 2017, 203.nr., 2018, 128.nr.) šādus grozījumus:

 

1.      Papildināt 1.pantu ar 8.punktu šādā redakcijā:

“8) Latvijas Zinātnes padomes eksperts – zinātnieks, kurš ir sasniedzis noteiktus zinātniskās darbības rezultātus zinātnes nozarē atbilstoši noteiktajiem eksperta kvalifikācijas kritērijiem un kuram ir piešķirtas Latvijas Zinātnes padomes eksperta tiesības zinātnes nozarē.”

 

2.      Izslēgt 11.panta trešajā daļā vārdu “apstiprinātiem”.

 

3.      Izslēgt 13.panta otrās daļas 2.punktu.

 

4.      16. pantā:

izteikt 8. un 8.¹ punktu šādā redakcijā:

“8) Latvijas Zinātnes padomes eksperta tiesību piešķiršana un Latvijas Zinātnes padomes ekspertu komisiju (turpmāk — ekspertu komisija) izveidošana, to skaita, sastāva un darbības noteikšana;

81) augstskolu doktora studiju programmu īstenošanā iesaistīto Latvijas Zinātnes padomes ekspertu kandidatūru attiecīgās promocijas padomes sastāvam apstiprināšana atbilstoši šā likuma 11. panta trešajā daļā noteiktajam;”

papildināt pantu ar 11. punktu šādā redakcijā:

“11) ievada, apstrādā un aktualizē ziņas Latvijas Zinātnes padomes ekspertu datubāzē.”

 

       5. Izteikt 18. pantu šādā redakcijā:

“18. pants. Latvijas Zinātnes padomes eksperti un ekspertu komisijas

(1) Ekspertu komisiju pienākumi ir šādi:

1) dot atzinumus par Latvijas Zinātnes padomē iesniegto fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu atbilstību Ministru kabineta apstiprinātajiem prioritārajiem zinātnes virzieniem;

2) sagatavot pārskatus par stāvokli zinātnes nozarēs Latvijā.

(2) Ekspertu komisijas ievēlē zinātnes nozarē Latvijas Republikā nodarbināti zinātnieki, kuri kvalifikāciju ieguvuši atbilstoši šā likuma noteikumiem un veic zinātnisko darbību. Ekspertu komisiju pilnvaru laiks ir trīs gadi.

(3) Par ekspertu komisijas locekļiem ievēlē Latvijas Zinātnes padomes ekspertus, kuri savā darbībā ievēro zinātniskās pētniecības ētikas kritērijus un diskusiju principus. Latvijas Zinātnes padomes eksperts vienlaikus var būt tikai vienas ekspertu komisijas loceklis.

       (4) Ievēlētie ekspertu komisiju locekļi paraksta Latvijas Zinātņu akadēmijas izstrādāto Saistību un atbildības deklarāciju.

(5) Ekspertu komisijas locekļu kvalifikācijas kritērijus, to izvērtēšanu un ar ekspertu komisiju izveidošanu un darbību saistītos jautājumus nosaka Ministru kabinets.

(6) Latvijas Zinātnes padomes apstiprinātos ekspertus reģistrē Latvijas Zinātnes padomes ekspertu datubāzē, kurā par ekspertu ietver šādas ziņas:

1) vārdu, uzvārdu;

2) personas kodu;

3) zinātnisko grādu;

4) zinātnes nozari;

5) ekspertīzes jomu.

(7) Latvijas Zinātnes padomes eksperta tiesības piešķir uz trīs gadiem. Zinātniekam var būt piešķirtas Latvijas Zinātnes padomes eksperta tiesības vairākās zinātnes nozarēs.

(8) Latvijas Zinātnes padomes eksperta kvalifikāciju apliecinošus zinātniskās darbības rezultātu kvalitatīvos kritērijus zinātnes nozarē, to izvērtēšanu un Latvijas Zinātnes padomes eksperta tiesību piešķiršanas kārtību nosaka Ministru kabinets.

 

6. Papildināt pārejas noteikumus ar 30., 31. un 32. punktu šādā redakcijā:

“30.  Ministru kabinets līdz 2019. gada 30. jūnijam izdod šā likuma 18. panta piektajā un astotajā daļā minētos noteikumus.

 

31. Ekspertu komisijas darbojas saskaņā ar Ministru kabineta 2017. gada 12. decembra noteikumiem Nr. 724 “Noteikumi par Latvijas Zinātnes padomes ekspertu kvalifikācijas kritērijiem, ekspertu komisiju izveidošanu un to darbības organizēšanu” līdz jaunu ekspertu komisiju izveidei, bet ne ilgāk kā līdz 2019. gada 2. septembrim.

 

32. Latvijas Zinātnes padome, kas apstiprināta ar Ministru kabineta 2016. gada 16. augusta rīkojumu Nr. 452 “Par Latvijas Zinātnes padomes sastāvu”, darbojas ne ilgāk kā līdz 2019. gada 5. novembrim.”

 

 

 

 

 


 

Likumprojekta  “Grozījumi Zinātniskās darbības likumā” anotācija

 

  1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?

Latvijas Zinātnes padomes ekspertu komisijas (turpmāk – ekspertu komisijas) izveido, pamatojoties uz ekspertu komisiju locekļu vēlēšanu rezultātiem, ievērojot, ka, lai kandidētu uz šādu amatu, jāizpilda ekspertu komisijas kandidāta prasības. Taču  vispirms zinātniekam jāiegūst Latvijas Zinātnes padomes (turpmāk – LZP) eksperta tiesības un jābūt reģistrētam LZP ekspertu datu bāzē.

Pašlaik Zinātniskās darbības likuma (turpmāk – likums) 18.pants (no pirmās līdz ceturtajai daļai) nosaka ekspertu komisiju pienākumus un šādu komisiju  vēlēšanu nosacījumus. Savukārt šā panta sestā daļa jau paredz, ka LZP apstiprina LZP ekspertus, kurus reģistrē LZP ekspertu datu bāzē (Nacionālās zinātniskās darbības informācijas sistēmas ietvaros), kuras izveides nepieciešamību nosaka likuma 42.panta otrās daļas 3.punkts. Lai gan likums neparedz LZP ekspertiem pienākumus, kā tas ir noteikts ekspertu komisijām, tomēr uz šodienu LZP ekspertu pienākumi ir ietverti vismaz piecos Ministru kabineta (turpmāk – MK) noteikumos, tas ir, izpilda promociju padomju locekļa, disertāciju vadītāju un recenzentu pienākumus; licencēšanai vai akreditācijai iesniegtas doktora studiju programmas vērtētāju funkcijas; nacionālo un starptautisko programmu, aktivitāšu un projektu zinātnisko ekspertu pienākumus.

Likumā ir noteiktas ekspertu komisijas, LZP eksperti, kvalifikācijas kritēriju nepieciešamība ekspertu komisijas loceklim, bet nav skaidri un nepārprotami noteikts tas, ka  kvalifikācijas kritēriji ir jāattiecina arī uz zinātnieku, lai viņš iegūtu LZP eksperta tiesības, jo par ekspertu komisijas locekļa kandidātu zinātnieks var būt tad, ja viņš ir ieguvis LZP eksperta tiesības.

            Līdz ar to likumā ir jāskaidro LZP ekspertu būtība un tam izvirzāmās kvalifikācijas prasības, kā arī jāprecizē LZP kompetence attiecībā  par LZP ekspertu tiesību apstiprināšanu. Papildus minētajam ir precizējams arī ekspertu komisiju darbības termiņš. Ievērojot, ka LZP ekspertam un ekspertu komisijas locekļa kandidātam izpildāmie uzdevumi ir atšķirīgi, likuma 18.pantā ir jāprecizē deleģējums MK noteikt kvalifikācijas kritērijus arī LZP ekspertiem. Lai nodrošinātu esošo ekspertu komisiju darbību līdz jaunu ekspertu komisiju izveidei, būtu nosakāms attiecīgs pārejas posms esošo komisiju darbībai, termiņš jaunam normatīvajam regulējumam par LZP ekspertiem un ekspertu komisijām, kā arī esošās LZP darbības termiņš.

 

  1. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?

Zinātniekam izpildot LZP eksperta zinātniskās kvalifikācijas prasības, tiks  nodrošināta ar eksperta darbību saistīto procesu kvalitāte un prestižs, jo sabiedrība uztic ekspertam novērtēt cita esoša vai topoša zinātnieka darbu. Līdz ar to ekspertam jābūt atbilstošai zinātniskajai kvalifikācijai, ievērojot Eiropas Savienības un starptautiskās zinātnes attīstības tendences. Prasību noteikšana ekspertiem ir pamatota, jo ekspertiem ir nozīmīga loma promociju padomju darbā.

 

  1. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?

Likumam nav paredzama ietekme uz valsts budžetu 2020.gadā un arī turpmākajos gados.

 

 

4.    Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?

Ar likumprojekta spēkā stāšanos zaudēs spēku MK 2017. gada 12. decembra noteikumi Nr. 724 “Noteikumi par Latvijas Zinātnes padomes ekspertu kvalifikācijas kritērijiem, ekspertu komisiju izveidošanu un to darbības organizēšanu” un MK 2006. gada 20. jūnija noteikumi Nr.499 “Zinātnisko institūciju darba efektivitātes vērtēšanas kritēriji”.

Nepieciešams jauns regulējums par LZP ekspertiem un ekspertu komisijām.

 

5.             Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?

Likumprojekts šo jomu neskar.

 

6.             Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?

Likuma grozījumu nepieciešamība ir izskatīta LZP, kuras sastāvā ir attiecīgās nozaru ministrijas, zinātnes nozares un augstākās izglītības jomas pārstāvētas institūcijas un organizācijas (Latvijas Zinātņu akadēmija, Valsts zinātnisko institūtu asociācija, Latvijas Zinātnieku savienība, Latvijas Jauno zinātnieku savienība, LZP ekspertu komisijas, Rektoru padome), kā arī Latvijas Darba devēju konfederācija.

 

7.    Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?

Likuma izpilde tiks nodrošināta saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto kārtību.

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

Prezid_par Gr_ ZDL_.docx - Prezid_par Gr_ ZDL_.docx

Start time: 25.02.2020 20:01:24 After doc accessing: 25.02.2020 20:01:24 After doc copying: 25.02.2020 20:01:24 End time: 25.02.2020 20:01:24 Doc created: 22.05.2019 16:14:59 Doc last mod: 22.05.2019 16:24:11 Doc manual: