2019. gada 30. janvārī
Nr. 111.9/5 -
Saeimas Prezidijam
Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz izdarīt izmaiņas 2019. gada 31. janvāra Saeimas sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā komisijas izstrādāto likumprojektu “Grozījumi Latvijas Nacionālās operas un baleta likumā”.
Komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz minēto likumprojektu izskatīt pirmajā lasījumā 2019. gada 31. janvāra Saeimas sēdē bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.
Komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.
Pielikumā:
1) likumprojekts „Grozījumi Latvijas Nacionālās operas un baleta likumā” uz 1 lpp.;
2) likumprojekta „Grozījumi Latvijas Nacionālās operas un baleta likumā” anotācija uz 2 lpp.
Ar cieņu
Komisijas priekšsēdētājs A.Ašeradens
Izglītības, kultūras un zinātnes komisija Likumprojekts
Grozījumi Latvijas Nacionālās operas un baleta likumā
Izdarīt Latvijas Nacionālās operas un baleta likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2002, 13.nr.; 2005, 12.nr.; 2009, 2., 3.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2013, 31.nr.; 2015, 118.nr.) šādus grozījumus:
1. 7.pantā:
aizstāt pirmās daļas otrajā teikumā vārdu „trim” ar vārdu „pieciem”;
izteikt ceturtās daļas 2.punktu šādā redakcijā:
„2) kurai ir darba pieredze, kas nodrošina nepieciešamo iemaņu kopumu, lai profesionāli pildītu valdes locekļa uzdevumus Nacionālajā operā;”.
2. Papildināt pārejas noteikumus ar 13.punktu šādā redakcijā:
„13. Nacionālās operas valdes loceklis, kas pilda savus pienākumus dienā, kad stājas spēkā grozījumi šā likuma 7.panta pirmajā daļā, turpina tos pildīt līdz termiņam, uz kādu viņš tika iecelts valdes locekļa amatā, vai līdz brīdim, kad valdes loceklis atstāj amatu vai tiek atcelts no amata pirms pilnvaru termiņa beigām.”
„Grozījumi Latvijas Nacionālās operas un baleta likumā”
anotācija
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Likumprojekta „Grozījumi Latvijas Nacionālās operas un baleta likumā” (turpmāk – Likumprojekts) mērķis ir paplašināt potenciālo pretendentu loku atklātā konkursā uz valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Latvijas Nacionālā opera un balets” (turpmāk – Nacionālā opera) valdes locekļa amatu, kā arī salāgot speciālā likuma “Latvijas Nacionālās operas un baleta likums” (turpmāk – Likums) normas ar Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma normām.
Likuma 7.panta pirmā daļa noteic, ka Nacionālās operas valdes sastāvā ir trīs valdes locekļi. Valdes locekli atklāta konkursa rezultātā amatā uz trim gadiem ieceļ un no amata atbrīvo kultūras ministrs. Saskaņā ar Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 79.panta trešo daļu publiskas personas kapitālsabiedrības valdes locekli amatā ievēlē uz pieciem gadiem. Ņemot vērā, ka pārējo valsts kapitālsabiedrību kultūras jomā valde tiek iecelta uz piecu gadu pilnvaru termiņu atbilstoši Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma regulējumam, kā arī ievērojot to, ka atbilstoši Likuma 6.panta pirmās daļas 1.punktam Nacionālās operas darbības un attīstības stratēģiju apstiprina uz pieciem gadiem, lai nodrošinātu efektīvu Nacionālās operas pārvaldību, tostarp atbilstoši Nacionālās operas darbības un attīstības stratēģijā ietvertajiem stratēģiskajiem mērķiem un darbības virzieniem, Likumprojekta 1.pants paredz pagarināt Nacionālās operas valdes locekļa pilnvaru termiņu no trim gadiem uz pieciem gadiem.
Likumprojekta 2.pants paredz papildināt Likuma pārejas noteikumus ar 13.punktu, nosakot, ka izmaiņas Nacionālās operas valdes pilnvaru termiņā nav attiecināmas uz esošo Nacionālās operas valdi, kuras pilnvaru termiņš ir trīs gadi no dienas, kad tā iecelta. Nacionālās operas valdes loceklis, kas pilda savus pienākumus dienā, kad stājas spēkā grozījumi attiecībā uz valdes pilnvaru termiņu, turpina tos pildīt līdz termiņam, uz kādu viņš tika iecelts valdes locekļa amatā, vai līdz brīdim, kad valdes loceklis atstāj amatu vai tiek atcelts no amata pirms pilnvaru termiņa beigām.
Likuma 7.panta ceturtās daļas 2.punkts nosaka, ka par Nacionālās operas valdes locekli var būt persona, kurai ir piecu gadu darba pieredze vadošā amatā valsts vai pašvaldības iestādē vai vidējā vai lielā kapitālsabiedrībā un kurai ir zināšanas un izpratne par valsts kapitālsabiedrības darbību un vadību.
Saskaņā ar Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 31.panta desmito daļu kārtību, kādā nominē kandidātus valdes locekļu amatiem kapitālsabiedrībās, kurās valstij kā dalībniekam ir tiesības izvirzīt valdes locekļus, nosaka Ministru kabineta 2015.gada 1.decembra noteikumi Nr.686 „Kārtība, kādā nominē kandidātus valdes un padomes locekļu amatiem kapitālsabiedrībās, kurās valstij kā dalībniekam (akcionāram) ir tiesības izvirzīt valdes vai padomes locekļus, un valdes locekļus valsts kapitālsabiedrībās, kurās ir izveidota padome” (turpmāk – Noteikumi). Noteikumu mērķis ir nodrošināt valdes locekļa nominēšanas procesa atbilstību korporatīvās pārvaldības labās prakses principiem un atklātu, godīgu un profesionālu valdes locekļu atlasi, kas veicina profesionālas un kompetentas valsts kapitālsabiedrības pārvaldes institūcijas izveidi. Noteikumu 4.3.apakšpunkts nosaka, ka pretendentu atlasē uz valdes locekļa amatu attiecībā uz darba pieredzi piemēro šādu atlases pamatkritēriju – darba pieredze, kas nodrošina nepieciešamo iemaņu kopumu, lai profesionāli pildītu valdes locekļa uzdevumus konkrētajā amatā kapitālsabiedrībā.
Likumprojekta 1.pants paredz precizēt Likuma 7.panta ceturtās daļas 2.punktā Nacionālās operas valdes locekļa amata pretendentam noteikto prasību par darba pieredzi atbilstoši Noteikumu 4.3.apakšpunktā noteiktajam atlases pamatkritērijam, saskaņā ar kuru tiek veikta valdes locekļu pretendentu atlase arī pārējās valsts kapitālsabiedrībās kultūras jomā, un tādējādi paplašinātu potenciālo pretendentu loku atklātā konkursā uz Nacionālās operas valdes locekļa amatu.
2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Likumprojektā paredzētie grozījumi, kas paredz pagarināt Nacionālās operas valdes pilnvaru termiņu uz pieciem gadiem, kā arī pārskatīt atlases kritēriju par darba pieredzi pretendentiem uz Nacionālās operas valdes locekļa amatu, paplašinātu potenciālo pretendentu loku atklātā konkursā uz Nacionālās operas valdes locekļa amatu.
3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Likumprojekts nerada ietekmi uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem.
4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Likumprojekts salāgo Latvijas Nacionālās operas un baleta likuma normas ar Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma normām.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts nav saistīts ar Latvijas starptautiskajām saistībām.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Kultūras ministrija atbalsta Likumprojektā ietverto regulējumu.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Likumprojekta izpildi nodrošinās Kultūras ministrija.