Rīgā
2018.gada 12. decembrī
Nr._________________
SAEIMAS PREZIDIJAM
Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija lūdz izdarīt grozījumu šā gada 13.decembra Saeimas sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā izskatīšanai Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas izstrādāto likumprojektu “Grozījumi Vēlētāju reģistra likumā”.
Komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86.pantu komisija lūdz minēto likumprojektu izskatīt pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā 13.decembra Saeimas sēdē.
Komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.
Pielikumā:
1. Likumprojekts “Grozījumi Vēlētāju reģistra likumā” uz __ lpp.;
2. Likumprojekta anotācija uz __lpp.;
Ar cieņu
Komisijas priekšsēdētājs S.Dolgopolovs
Iesniedz Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija
Likumprojekts
Grozījumi Vēlētāju reģistra likumā
Izdarīt Vēlētāju reģistra likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2004, 4., 21. nr.; 2006, 12. nr.; 2008, 16. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 39. nr.; 2017, 36.nr.) šādus grozījumus:
1. Izslēgt visā likumā vārdu “rīcībspējīgs” (attiecīgā skaitlī un locījumā).
2. Papildināt 6. panta pirmās daļas 9. punktu ar “c” apakšpunktu šādā redakcijā:
“c) nosaukums.”
3. 14. pantā:
izslēgt trešajā daļā vārdus “Latvijas teritorijā”;
papildināt ceturtās daļas pirmo teikumu ar vārdiem “Eiropas Parlamenta vēlēšanās — arī Latvijas Republikas diplomātiskajās vai konsulārajās pārstāvniecībās”;
papildināt pantu ar 4.1 daļu šādā redakcijā:
“(41) Mainīt savu vēlēšanu iecirkni vēlētājs var arī elektroniski ne agrāk kā 70 dienas pirms vēlēšanām un ne vēlāk kā 18 dienas pirms vēlēšanām, izmantojot tīmekļvietnē pieejamo Pārvaldes bezmaksas pakalpojumu”.
4. Izslēgt 15. panta otrās daļas 2. punktu.
5. 16. pantā:
izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:
“(1) Pārvalde 15 dienas pirms vēlēšanām saskaņā ar Reģistrā esošo informāciju sagatavo vēlēšanu iecirkņu vēlētāju sarakstus un nodrošina to pieejamību Centrālajai vēlēšanu komisijai. Vēlēšanu komisijas un vēlēšanu iecirkņu komisijas saņem attiecīgos vēlētāju sarakstus Centrālās vēlēšanu komisijas noteiktajā kārtībā.”;
izslēgt trešo daļu.
ANOTĀCIJA
likumprojektam “Grozījumi Vēlētāju reģistra likumā”
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs
Likumprojekts sagatavots, lai nodrošinātu 25.10.2018. Saeimā pieņemtā likuma “Grozījumi Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā” (stājas spēkā 28.11.2018.) paredzētos papildu risinājumus, ka vēlētājs var nobalsot klātienē arī vēlēšanu iecirknī ārvalstī, un, ka vēlētājs iepriekšējās balsošanas dienās var nobalsot jebkurā iecirknī, pastāvot noteiktiem nosacījumiem.
Līdz ar to likumprojekts “Grozījumi Vēlētāju reģistra likumā” paredz, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētāji var mainīt vēlēšanu iecirkni, kurā reģistrēti, arī Latvijas Republikas diplomātiskajās vai konsulārajās pārstāvniecībās, iesniedzot attiecīgu iesniegumu. Vēlētāju ērtībām paredzēta papildu iespēja mainīt savu vēlēšanu iecirkni arī elektroniski, izmantojot internetā pieejamo Pilsonības un migrācijas pārvaldes bezmaksas elektronisko pakalpojumu. Likumprojekts paredz kārtību, ka Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde 15 dienas pirms vēlēšanu dienas sagatavo gan Latvijas vēlēšanu iecirkņos reģistrēto vēlētāju sarakstus, gan arī vēlēšanu iecirkņos ārvalstīs reģistrēto vēlētāju sarakstus un nodrošina sarakstu pieejamību Centrālajai vēlēšanu komisijai, kura nosaka kārtību, kādā vēlēšanu komisijas un vēlēšanu iecirkņu komisijas saņem attiecīgos vēlētāju sarakstus.
Ņemot vērā Satversmes tiesas 2010. gada 27. decembra spriedumu lietā Nr. 2010-38-01 un uz tā pamata 29.11.2012. Saeimā pieņemtos Civillikuma grozījumus (https://likumi.lv/ta/id/253623-grozijumi-civillikuma), kas vairs neparedz tādu jēdzienu kā “rīcībnespējīga persona”, likumprojekts paredz izslēgt no likuma teksta vārdus “rīcībspējīgs”. Šādi grozījumi jau ir veikti Saeimas vēlēšanu likumā un Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā.
2. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību
Likumprojektam ir pozitīva ietekme uz vēlēšanu sistēmas attīstību kopumā, nodrošinot vēlētājiem, kuri uzturas ārvalstīs, papildu iespēju Eiropas Parlamenta vēlēšanās balsot klātienē vēlēšanu iecirknī. Likumprojekts arī paredz mūsdienīgāku iecirkņa maiņas kārtību.
3. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Likums neietekmēs valsts budžetu un pašvaldību budžetus.
4. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu
Likumprojekts sagatavots, lai nodrošinātu 25.10.2018. Saeimā pieņemtā likuma “Grozījumi Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā” izpildi, vienlaikus izskatāms arī likumprojekts “Grozījumi Republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likumā”.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts
Likumprojekts šo normu neskar.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu
Notikušas konsultācijas ar Centrālo vēlēšanu komisiju, Ārlietu ministriju, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi un Saeimas Juridisko biroju.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde
Likuma izpilde tiks nodrošināta saskaņā ar likumā un normatīvajos aktos noteikto kārtību. Jaunu institūciju izveide nav nepieciešama.