Drukāt    Aizvērt

Rīgā

Datums skatāms laika zīmogā

Nr. 111.9/2-54-13/21

Saeimas Prezidijam

 

 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz iekļaut tuvākajā Saeimas kārtējās vai ārkārtas sēdes darba kārtībā Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas izstrādāto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par Latvijas Banku””.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86. pantu komisija lūdz virzīt minēto likumprojektu izskatīšanai 1. lasījumā tajā pašā tuvākajā Saeimas kārtējā vai ārkārtas sēdē bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.

Komisija izskatīja minēto likumprojektu šā gada 23. marta sēdē, atbalstīja to un lūdz izskatīt kā steidzamu.

 

 

Pielikumā:      

1.Likumprojekts “Grozījumi likumā “Par Latvijas Banku”” uz 1 lpp;

2.Likumprojekta “Grozījumi likumā “Par Latvijas Banku”” anotācija uz 2 lpp.

 

 

 

                                                         (paraksts*)                                                         

* Šis dokuments ir elektroniski parakstīts ar drošu elektronisko parakstu un satur laika zīmogu      

     


 

Iesniedz Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija

 

Likumprojekts

 

Grozījumi likumā "Par Latvijas Banku"

 

 

Izdarīt likumā "Par Latvijas Banku" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1992, 22./23. nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1997, 15. nr.; 1998, 23. nr.; 1999, 23. nr.; 2000, 13. nr.; 2001, 22. nr.; 2002, 14. nr.; 2006, 1., 14. nr.; 2009, 22. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2012, 70. nr.; 2013, 16. nr.; 2017, 5. nr.; 2019, 248A. nr.) šādus grozījumus:

 

1. Aizstāt 15. panta pirmajā daļā vārdu "valde" ar vārdu "padome".

 

2. Izslēgt 21. panta pirmajā daļā vārdus "un valde".

 

3. Izslēgt 23. pantu.

 

4. Izteikt 27. pantu šādā redakcijā:

"27. pants. Latvijas Bankas prezidents vada Latvijas Bankas administratīvo darbu un bez īpaša pilnvarojuma pārstāv Latvijas Banku. Latvijas Bankas administratīvā darba vadīšanas atsevišķu jautājumu īstenošanu Latvijas Bankas prezidents var nodot Latvijas Bankas padomes loceklim vai struktūrvienības vadītājam."

 

5. Izslēgt 28. panta otrajā daļā vārdus "apstiprina Latvijas Bankas struktūru".

 

6. Izslēgt 29. pantu.

 

7. Aizstāt 30. un 31. pantā vārdus "padomes un valdes" ar vārdiem "un padomes".

 

8. Izslēgt 32. pantā vārdus "valdes locekļiem un".

 

9. Izslēgt 33. pantā vārdus "un valdes".

 

10. Papildināt pārejas noteikumus ar 6. punktu šādā redakcijā:

"6. Ar citos normatīvajos aktos lietoto nosaukumu "Latvijas Bankas valde" saprot nosaukumu  "Latvijas Bankas padome" un nosaukumu "Latvijas Bankas valdes priekšsēdētājs, viņa vietnieks vai Latvijas Bankas valdes loceklis" – nosaukumu "Latvijas Bankas padomes loceklis"."

 

        

         Likums stājas spēkā 2021. gada 1. jūnijā.

 

 


 

Likumprojekta

"Grozījumi likumā "Par Latvijas Banku""

ANOTĀCIJA

 

 

 

1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?

Likumprojekts "Grozījumi likumā "Par Latvijas Banku"" (turpmāk – Likumprojekts) paredz pārmaiņas Latvijas Bankas pārvaldības modelī, nodrošinot efektīvāku pārvaldības lēmumu pieņemšanu un informācijas apmaiņu Latvijas Bankā.

Pašlaik Latvijas Bankā ir divu līmeņu pārvaldības struktūra, proti, Latvijas Bankas vārdā lēmumus pieņem Latvijas Bankas padome, savukārt Latvijas Bankas praktiskā darba veikšana un operatīvā vadīšana, īstenojot Latvijas Bankas padomes lēmumus, ir Latvijas Bankas valdes kompetencē. Turklāt atsevišķi lēmumi ir ekskluzīvā Latvijas Bankas prezidenta kompetencē.

Starptautiskajā praksē centrālo banku pārvalde tiek organizēta gan vienā, gan divos līmeņos. Arī eiro zonā sastopami abi pārvaldības modeļi ar viena līmeņa modeļa dominanci (tai skaitā Lietuvā, ar līdzvērtīgu tautsaimniecības izmēru un attīstības līmeni).

Likumprojekts paredz pārmaiņas pārvaldībā, paredzot Latvijas Bankas valdes darbības izbeigšanu, svītrojot no likuma "Par Latvijas Banku" normas, kas regulē Latvijas Bankas valdes sastāvu un darbību, kā arī valdes priekšsēdētāja kompetenci. Rezultātā visus lēmumus, izņemot tos, kas nodoti Latvijas Bankas prezidenta kompetencē, Latvijas Bankas vārdā pieņems Latvijas Bankas padome. Latvijas Bankas padome cita starpā izdos ārējos un iekšējos normatīvos aktus un apstiprinās Latvijas Bankas finanšu pārskatus.

Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 17. panta otro daļu par iestādes darba organizācijas jautājumiem atbild iestādes vadītājs, ja vien normatīvajā aktā nav noteikts citādi. Latvijas Bankas darba organizācijas jautājumu regulēšanas kompetence iekšējo normatīvo aktu līmenī ir Latvijas Bankas padomei. Savukārt Likumprojekta 4. pantā (ar ko izsaka likuma "Par Latvijas Banku" 27. pantu jaunā redakcijā), ievērojot Valsts pārvaldes iekārtas likuma regulējumu (17. panta pirmā un otrā daļa un 30. panta otrā daļa), noteikts, ka Latvijas Bankas prezidents vada iestādes administratīvo darbu, kas sevī ietver Latvijas Bankas finanšu, personāla un citus resursu pārvaldīšanu, Latvijas Bankas darbinieku pienākumu noteikšanu, darbinieku pieņemšanu darbā un atlaišanu no tā, Latvijas Bankas gadskārtējā darbības plāna un budžeta pieprasījuma izstrādes nodrošināšanu, ciktāl tas netiek darīts ar Latvijas Bankas iekšējiem normatīvajiem aktiem, kas ir Latvijas Bankas padomes kompetence. Likumprojekts paredz Latvijas Bankas prezidentam tiesības administratīvā darba vadīšanas atsevišķu jautājumu īstenošanu nodot Latvijas Bankas padomes loceklim vai struktūrvienības vadītājam, piemēram, izdot pilnvaras vai norīkot darbinieku veikt konkrētu ārējā normatīvā aktā noteiktu administratīvā darba uzdevumu.

Likumprojekta 5. pants (ar ko groza likuma "Par Latvijas Banku" 28. pantu) paredz mainīt lēmuma pieņēmēju attiecībā uz Latvijas Bankas struktūru. Šobrīd likumā "Par Latvijas Banku" paredzēts, ka Latvijas Bankas struktūru nosaka Latvijas Bankas prezidents, savukārt amata vietas apstiprina Latvijas Bankas padome. Paredzēts, ka arī Latvijas Bankas struktūras apstiprināšana būs Latvijas Bankas padomes kompetencē.

Pārejas noteikumu 6. punkts paredz, ka līdz attiecīgu grozījumu izdarīšanai citos normatīvajos aktos tajos Latvijas Bankas valdei vai valdes loceklim paredzētās funkcijas un uzdevumi ir attiecīgi Latvijas Bankas padomes vai padomes locekļa kompetencē.

Paredzēts, ka Likumprojekts stājas spēkā 2021. gada 1. jūnijā.

 

 

2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?

Administratīvais slogs nemainās, jo Likumprojekts pēc būtības neietekmē privātpersonu tiesības un pienākumus.

 

3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?

Projekts šo jomu neskar. Mazināsies Latvijas Bankas pārvaldības izdevumi.

 

4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?

Projekts šo jomu neskar.

 

5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?

Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 127. panta 4. punktu, 282. panta 5. punktu un tā 4. protokolu "Par Eiropas Centrālo banku sistēmas un Eiropas Centrālās bankas Statūtiem" 4. pantu par Likumprojektu nepieciešams saņemt Eiropas Centrālās bankas atzinumu. Tā kā Likumprojektā iekļautās tiesību normas pēc būtības neatšķiras no
Ministru kabineta 2020. gada 17. decembra sēdē izskatītā un Eiropas Centrālajai bankai nosūtītā likumprojekta "Grozījumi likumā "Par Latvijas Banku"" (turpmāk – Finanšu ministrijas likumprojekts) iekļautajām tiesību normām attiecībā uz Latvijas Bankas valdes darbības izbeigšanu, par kuru jau saņemts Eiropas Centrālās bankas atzinums (sk. Eiropas Centrālās bankas 2021. gada 26. februāra atzinuma Nr. CON/2021/9 3.1.1.punktu, atzinums pieejams:
Eiropas Centrālās bankas atzinums (2021. gada 26. februāris) par Latvijas Bankas reformu (CON/2021/9) (europa.eu)), tad Likumprojektu nav nepieciešams atkārtoti nosūtīt Eiropas Centrālajai bankai atzinuma sniegšanai.

 

6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?

2020. gada 11. novembrī Finanšu ministrijas likumprojekts kā viens no ar likumprojektu "Latvijas Bankas likums" saistītajiem likumprojektiem tika prezentēts Finanšu un kapitāla tirgus komisijas konsultatīvajā finanšu un kapitāla tirgus padomē, kurā pārstāvētas visas Finanšu un kapitāla tirgus komisijas uzraudzīto finanšu tirgus dalībnieku asociācijas, tādējādi iesaistot tās likumprojektu apspriešanā.

Pēc saskaņošanas ar atbildīgajām ministrijām Finanšu ministrijas likumprojekts tika atbalstīts Ministru kabineta 2020. gada 17. decembra sēdē.

Komisijas iesniegtais Likumprojekts ir izstrādāts uz Finanšu ministrijas izstrādātā likumprojekta pamata, ņemot vērā iepriekš notikušās konsultācijas un veiktos saskaņojumus.

 

7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?

Likumprojektā ietvertā regulējuma izpildi nodrošinās Latvijas Banka.

 

 

 

Komisijas priekšsēdētājs                                                                                    M.Bondars

 

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

1017.docx1017.docx

Start time: 14.12.2023 20:50:42 After doc accessing: 14.12.2023 20:50:42 After doc copying: 14.12.2023 20:50:42 End time: 14.12.2023 20:50:42 Doc created: 23.03.2021 13:30:02 Doc last mod: 23.03.2021 13:31:08 Doc manual: