Rīgā
2017.gada 18.janvārī
Nr.______________
SAEIMAS PREZIDIJAM
Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija lūdz iekļaut Saeimas nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā komisijas izstrādāto likumprojektu “Grozījums Vēlētāju reģistra likumā”.
Komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Komisija lūdz minēto likumprojektu izskatīt pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā un izskatīt to Saeimas šā gada 26.janvāra sēdē.
Komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.
Pielikumā:
1.Likumprojekts “Grozījums Vēlētāju reģistra likumā” uz 1 lpp.;
2.Likumprojekta anotācija uz 1 lpp.
Ar cieņu
Komisijas priekšsēdētājs S.Dolgopolovs
Iesniedz Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija
Likumprojekts
Grozījums Vēlētāju reģistra likumā
Izdarīt Vēlētāju reģistra likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2004, 4., 21.nr.; 2006, 12.nr.; 2008, 16.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 39.nr.) šādu grozījumu:
Aizstāt 14. panta ceturtajā daļā skaitli “25” ar skaitli “18”.
Likumprojekta
“Grozījums Vēlētāju reģistra likumā”
ANOTĀCIJA
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Vēlētāju reģistra likumā ir noteikts, ka vēlētājam ir iespēja mainīt vēlēšanu iecirkni, kurā viņš ir reģistrēts uz citu vēlēšanu iecirkni ne vēlāk kā 25 dienas pirms vēlēšanām, iesniedzot par to iesniegumu jebkurai pašvaldībai vai tās dzīvesvietas deklarēšanas iestādei.
Likumprojektā paredzēts pārcelt beigu termiņu, līdz kuram vēlētājs drīkst mainīt savu vēlēšanu iecirkni pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās, no 25 dienām pirms vēlēšanām līdz 18 dienām pirms vēlēšanām.
Vēlētāju reģistra un tehnisko risinājumu pieredze kopš Vēlētāju reģistra likuma pieņemšanas 2004. gadā ļauj saīsināt laiku starp iecirkņu mainīšanas beigām un vēlētāju sarakstu izveidošanu (15 dienas pirms vēlēšanām). Līdz ar to termiņš, līdz kuram vēlētājiem ir iespēja nomainīt vēlēšanu iecirkni, kļūtu par nedēļu ilgāks un beigtos tuvāk vēlēšanām, kad vēlētājiem varētu būt lielāka skaidrība par ērtāko iecirkni, kurā balsot vēlēšanu dienā.
2. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Likumprojekts pozitīvi ietekmētu vēlētāju līdzdalību pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās.
3. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Likumprojekts šo jomu neskar.
4. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Likumprojekts šo jomu neskar.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts šo normu neskar.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Notikušas konsultācijas ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, Centrālo vēlēšanu komisiju, Saeimas Juridisko biroju.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Likuma izpilde tiks nodrošināta likumā un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Jaunu institūciju izveide nav nepieciešama.