08.12.2016.
Saeimas Prezidijam
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz grozīt Saeimas 2016.gada 8.decembra sēdes darba kārtību un iekļaut izskatīšanai sadaļā „Prezidija ziņojumi” Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījums Alkoholisko dzērienu aprites likumā”.
Komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86.pantu komisija lūdz virzīt minēto likumprojektu izskatīšanai 1.lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā Saeimas 2016.gada 8.decembra sēdē.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.
Pielikumā: Likumprojekts „Grozījums Alkoholisko dzērienu aprites likumā” uz ___lpp un likumprojekta anotācija uz ___lpp.
Ar cieņu,
Romāns Naudiņš
komisijas priekšsēdētājs
Likumprojekts
“Grozījums Alkoholisko dzērienu aprites likumā”
Izdarīt Alkoholisko dzērienu aprites likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2004, 10., 13.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 59.nr.; 2011, 6.nr.; 2013, 129.nr.; 2015, 49., 240.nr.) šādu grozījumu:
Izslēgt likuma 11.panta piekto un sesto daļu.
Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.
Likumprojekta
„Grozījums Alkoholisko dzērienu aprites likumā”
ANOTĀCIJA
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Alkoholisko dzērienu reklāmas aizliegums vides reklāmās ir būtisks sabiedrības veselības saglabāšanai, ņemot vērā pētījumu rezultātus, kas liecina, ka alkoholisko dzērienu reklāma mudina iedzīvotājus (jo īpaši jauniešus) pirkt un lietot alkoholiskos dzērienus. Piemēram, Eiropas Veselības foruma ekspertu veiktā pētījumu pārskata[1] par alkohola reklāmas ietekmi uz alkohola patēriņu rezultāti norādīja, ka alkohola reklāma veicina alkohola lietošanas uzsākšanu jauniešu populācijā un palielina alkohola patēriņu to jauniešu vidū, kuri alkoholu ir jau lietojuši. Tāpat vairāki pētījumi, kas veikti sadarbībā ar PVO ekspertiem, norāda, ka alkohola reklāmas ierobežojumi ir viens no efektīvākajiem veidiem, lai mazinātu alkohola patēriņu sabiedrībā, it īpaši jauniešu vidū[2]. Vienlaikus Slimību profilakses un kontroles centra 2015.gada pētījuma[3] dati par sabiedrības atbalstu jaunām iniciatīvām alkohola politikas jomā liecina, ka gandrīz 70% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka alkohola reklāma ir jāaizliedz vispār.
2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Alkoholisko dzērienu reklāmas ierobežojumi ilgtermiņā kopumā pozitīvi ietekmēs sabiedrības veselību, jo, samazinoties alkohola patēriņam iedzīvotāju vidū, samazināsies arī ar alkohola lietošanu saistīto slimību īpatsvars un mirstība no alkohola lietošanas radītajām sekām, piemēram, aknu cirozes, satiksmes negadījumiem, traumām, pašnāvībām.
3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Likumprojekts šo jomu neskar.
4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Likumprojekts šo jomu neskar.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts šo jomu neskar.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Likumprojekts izstrādāts ievērojot Eiropas Alkohola un Veselības foruma zinātnieku grupas pārskata par alkohola mārketinga ietekmi uz alkohola patēriņu konstatējumiem un Slimību profilakses un kontroles centra datiem.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Normatīvā akta izpilde tiks nodrošināta ar jau esošo institūciju palīdzību to kompetences ietvaros. Nav jārada jaunas institūcijas, un netiek paplašinātas esošo institūciju funkcijas.
Saskaņā ar likumu “Par likumu un citu Saeimas, Valsts prezidenta un Ministru kabineta pieņemto aktu izsludināšanas, publicēšanas, spēkā stāšanās kārtību un spēkā esamību” likums tiks publicēts oficiālajā preses izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.
[1] Eiropas Alkohola un Veselības foruma zinātnieku grupas pārskats par alkohola mārketinga ietekmi uz alkohola patēriņu. Science Group of the European Alcohol and Health Forum, 2009:17.
[2] Babor, T. et.al. (2010). Alcohol: no ordinary commodity. Oxford University Press. WHO. Pan American Health Organization. 246p.
[3] "Atkarību izraisošo vielu lietošana iedzīvotāju vidū 2015.gadā". Slimību profilakses un kontroles centrs. Dati vēl nav publicēti.