Drukāt    Aizvērt

 

 

2016.gada        .decembrī

 

Nr.

Saeimas Prezidijam

 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija iesniedz izskatīšanai 20.decembra Saeimas ārkārtas sēdē sagatavoto likumu “Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā” (Nr.700/Lp12) otrreizējai caurlūkošanai.

 

 

Pielikumā: komisijas apkopotie priekšlikumi uz     lpp.

 

 

Ar cieņu,

komisijas priekšsēdētājs                                                                                 J.Vucāns


 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija             

          Likumprojekts otreizējai caurlūkošanai

 

Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā

 (Nr.700/Lp12)

 

Spēkā esošā redakcija

Saeimas 23.11.2016. sēdē pieņemtā

likuma redakcija

Nr.

Priekšlikumi

(2)

Komisijas atzinums

Komisijas atbalstītā redakcija

 

Izdarīt Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (Latvijas Vēstnesis, 2010, 131.nr.; 2011, 204.nr.; 2013, 194., 232.nr.; 2015, 60., 91., 248.nr.) šādus grozījumus:

 

 

 

Izdarīt Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (Latvijas Vēstnesis, 2010, 131.nr.; 2011, 204.nr.; 2013, 194., 232.nr.; 2015, 60., 91., 248.nr.) šādus grozījumus:

2.pants. Mikrouzņēmuma tiesības izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli

 (11) Mikrouzņēmums nav tiesīgs izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli un būt par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju, ja tas veic saimniecisko darbību Ministru kabineta noteiktajās nozarēs.

(12) Ministru kabinets nosaka nozares, kurās, veicot saimniecisko darbību, mikrouzņēmums nav tiesīgs kļūt un būt par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju, tāpēc ka nodokļa režīma piemērošana attiecīgajās nozarēs neatbilst šā likuma mērķim.

1. Izslēgt 2.panta 1.1 un 1.daļu.

 

 

 

 

1. Izslēgt 2.panta 1.1 un 1.daļu.

 

4.pants. Mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja reģistrācija

(1) Personai ir tiesības Uzņēmumu reģistrā vienlaikus ar iesniegumu par individuālā komersanta, individuālā uzņēmuma, zemnieka vai zvejnieka saimniecības vai sabiedrības ar ierobežotu atbildību ierakstīšanu Uzņēmumu reģistra attiecīgajā reģistrā pieteikties mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanai, apliecinot, ka pārskata gadā, kas atbilst mikrouzņēmumu nodokļa taksācijas periodam:

1) paredzamais mikrouzņēmuma darbinieku skaits nepārsniegs piecus darbiniekus un darbinieki tiks informēti saskaņā ar šā likuma 3.panta prasībām;

2) paredzamais apgrozījums būs līdz 100 000 euro;

3) mikrouzņēmums vēlas maksāt mikrouzņēmumu nodokli;

4) mikrouzņēmums veiks saimniecisko darbību nozarē, kas nav ietverta šā likuma 2.panta 1.2 daļā minētajos Ministru kabineta noteikumos.

(2) Vienas darbdienas laikā pēc šā panta pirmajā daļā minēto subjektu reģistrācijas Uzņēmumu reģistrs elektroniski nosūta Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par saņemto pieteikumu mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanai.

(3) Fiziskā persona, kas, uzsākot saimniecisko darbību, reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs un izvēlas būt mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, vienlaikus ar reģistrācijas pieteikumu iesniedz pieteikumu, kurā norāda šā panta pirmajā daļā minēto informāciju.

(4) Mikrouzņēmums, kas vēlas iegūt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu, līdz pirmstaksācijas gada 15.decembrim iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam pieteikumu, kurā apstiprina nodokļa maksātāja atbilstību šā likuma 1.panta 1.punkta “a” apakšpunktā (ja mikrouzņēmums ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību) un 2.pantā noteiktajiem kritērijiem, kā arī šā panta pirmajā daļā minētajiem nosacījumiem attiecībā uz nākamo taksācijas periodu.

(5) Valsts ieņēmumu dienests piecu darbdienu laikā pēc tam, kad saņemts pieteikums par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanu, vai pēc šā panta otrajā daļā minētās informācijas saņemšanas no Uzņēmumu reģistra pieņem lēmumu par mikrouzņēmuma kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja reģistrēšanu vai lēmumu par reģistrācijas atteikumu, ja Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā ir informācija, ka iesniedzējs neatbilst šajā likumā noteiktajiem mikrouzņēmuma kritērijiem un ierobežojumiem un tādēļ tam nevar piešķirt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu.

(6) Ja Valsts ieņēmumu dienests pieņem lēmumu par atteikumu reģistrēt mikrouzņēmumu kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju, šo lēmumu nosūta nodokļu maksātājam dienas laikā pēc tā pieņemšanas. Ja Valsts ieņēmumu dienests pieņem lēmumu par mikrouzņēmuma kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja reģistrēšanu, tad jaunizveidotajam mikrouzņēmumam mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss ir piemērojams no dienas, kad Valsts ieņēmumu dienests saņēma pieteikumu par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanu, vai no dienas, kad jaunizveidotais mikrouzņēmums reģistrēts Uzņēmumu reģistrā.

(7) Mikrouzņēmums, ievērojot šā panta ceturtajā daļā noteikto, var kļūt par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju ar nākamā taksācijas perioda 1.janvāri. Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs ir tiesīgs mainīt izraudzīto mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu un kļūt attiecīgi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju vai uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāju ne agrāk kā pirms attiecīgā taksācijas perioda beigām.

(8) Ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs neizpilda kādu no šā likuma 1.panta 1.punkta vai 2.panta 1.1 daļas, otrās, trešās vai ceturtās daļas nosacījumiem, tas zaudē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu ar nākamo taksācijas periodu.

(81) Ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam taksācijas periodā nav apgrozījuma, tas zaudē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu pēctaksācijas periodā. Šo nosacījumu nepiemēro, ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs ir reģistrēts kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs pēc taksācijas perioda pirmā ceturkšņa.

(82) Ja mikrouzņēmums ir reģistrēts kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, sākot ar pirmstaksācijas perioda otro ceturksni, un tam nav apgrozījuma pirmstaksācijas periodā un taksācijas periodā, ar pēctaksācijas periodu tas zaudē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu.

(83) Ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs ir piemērojis šā likuma 6.panta 2.1 vai 3.1 daļu, mikrouzņēmums var atkārtoti izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli ne agrāk kā pēc pieciem gadiem.

(84) Ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs taksācijas periodā precizē kādu no iepriekšējo taksācijas periodu mikrouzņēmumu nodokļa ceturkšņa deklarācijām vai iesniedz mikrouzņēmumu nodokļa deklarāciju ar nokavējumu un tiek konstatēts, ka kādā no ceturkšņiem iepriekšējā taksācijas periodā, par kuru tiek veikti precizējumi vai iesniegta mikrouzņēmumu nodokļa deklarācija ar nokavējumu, nav izpildīts šā likuma 1.panta 1.punkta "b" vai "c" apakšpunkta vai 2.panta ceturtās daļas nosacījums, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs ar pēctaksācijas periodu zaudē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu.

(9) Mikrouzņēmums reģistrē katru mikrouzņēmuma darbinieku Valsts ieņēmumu dienestā kā obligāti sociāli apdrošināmu personu Ministru kabineta noteiktajā termiņā un kārtībā.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 15.12.2011., 19.09.2013., 06.11.2013. un 23.04.2015. likumu, kas stājas spēkā 13.05.2015. Pirmās daļas 4. punkts un grozījums astotajā daļā par tās papildināšanu pēc skaitļa un vārda "2.panta" ar skaitli un vārdu "1.1 daļas" stājas spēkā 01.01.2017. Sk. Pārejas noteikumu 9. un 11. punktu)

2. 4.pantā:

papildināt pirmās daļas ievaddaļu pēc vārdiem “Personai ir tiesības” ar vārdiem un skaitļiem “līdz 2017.gada 30.jūnijam”;

izslēgt pirmās daļas 4.punktu;

papildināt trešo daļu pēc vārdiem “reģistrācijas pieteikumu” ar vārdiem un skaitļiem “līdz 2017.gada 30.jūnijam”;

izslēgt ceturto daļu;

izslēgt septītās daļas pirmo teikumu;

 izslēgt astotajā daļā skaitli un vārdu “1.daļas”;

papildināt pantu ar desmito daļu šādā redakcijā:

“(10) Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, ja tas vēlas turpināt saimniecisko darbību pēc 2018.gada 31.decembra, līdz 2018.gada 15.decembrim reģistrējas par uzņēmumu ienākuma nodokļa vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju saskaņā ar likumu “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” vai likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” vai arī kādā no īpašajiem nodokļu režīmiem. Ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs līdz 2018.gada 15.decembrim nav reģistrējies, tas atkarībā no juridiskās formas kļūst par uzņēmumu ienākuma nodokļa vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju, kas nodokli maksā saskaņā ar likumu “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” vai likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. vai 11.1 pantu.”

1

Finanšu ministre D.Reizniece-Ozola

Veikt 2016.gada 23.novembrī pieņemtā likumā “Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā” grozījumus un izteikt  2.pantu šādā redakcijā:

 

“4.pantā:

izslēgt pirmās daļas 4.punktu;

 

izslēgt astotajā daļā skaitli un vārdu  “1.1 daļas”.”

 

Atbalstīts

2. 4.pantā:

izslēgt pirmās daļas 4.punktu;

 

izslēgt astotajā daļā skaitli un vārdu  “1.1 daļas”.

 

6.pants. Mikrouzņēmumu nodokļa likme

 (6) Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs šā panta piekto daļu nepiemēro par taksācijas gadu, kurā veikta saimnieciskās darbības (komercdarbības) reģistrācija, un par gadu, kurā izbeigta saimnieciskā darbība vai pabeigts likvidācijas process.

3. Papildināt 6.pantu ar 6.daļu šādā redakcijā:

“(61) Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam šā panta piekto daļu nepiemēro proporcionāli par tām taksācijas gada kalendāra dienām, kurās tas kopj bērnu līdz divu gadu vecumam, kā arī pārejošas darbnespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma kalendāra dienām, par kurām maksātājam ir izsniegta darbnespējas lapa “B”.

 

 

 

3. Papildināt 6.pantu ar 6.daļu šādā redakcijā:

“(61) Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam šā panta piekto daļu nepiemēro proporcionāli par tām taksācijas gada kalendāra dienām, kurās tas kopj bērnu līdz divu gadu vecumam, kā arī pārejošas darbnespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma kalendāra dienām, par kurām maksātājam ir izsniegta darbnespējas lapa “B”.

7.pants. Mikrouzņēmumu nodokļa deklarēšana un maksāšana

 (21) Mikrouzņēmums mikrouzņēmumu nodokļa deklarācijā norāda informāciju par to, ka mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības pamatnozare nav ietverta likuma 2.panta 1.2 daļā minētajos Ministru kabineta noteikumos.

4. Izslēgt 7.panta 2.daļu.

 

 

 

 

4. Izslēgt 7.panta 2.daļu.

 

10.pants. Darba devēja atbildība par darbinieku informēšanu

(1) Darba devējs normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir atbildīgs par nepatiesu ziņu sniegšanu, ja Valsts ieņēmumu dienestam nepamatoti apliecinājis vienošanos ar darbiniekiem par to, ka ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs.

(2) Darba devējs atlīdzina mikrouzņēmumu nodokli maksājošā mikrouzņēmuma darbiniekam nodarītos zaudējumus, ja darba devējs nav likumā noteiktajā kārtībā informējis darbinieku par to, ka ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs.

(3) Ja darba devējs šā likuma 3.panta trešajā daļā noteiktajā kārtībā nav brīdinājis darbinieku par nodokļu maksāšanas kārtības izmaiņām, darba devējs no darbiniekam aprēķinātā algota darba ienākuma aprēķina algas nodokli likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" noteiktajā kārtībā un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" darba ņēmējam un darba devējam noteiktajā kārtībā un iemaksā budžetā algas nodokli, un veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (gan darba devēja, gan darba ņēmēja daļu) no saviem līdzekļiem par laikposmu no dienas, kad darba devējs ir zaudējis mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu, līdz dienai, kad pagājis mēnesis, kopš darbinieks ir saņēmis darba devēja brīdinājumu.

5. Papildināt likumu ar 11. un 12.pantu šādā redakcijā:

11.pants.            Atbildība par budžetā iemaksājamā mikrouzņēmumu nodokļa samaksas termiņa nokavējumu un apmēra samazināšanu

(1) Par mikrouzņēmumu nodokļa samaksas termiņa nokavējumu nodokļa maksātājam aprēķina nokavējuma naudu saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām”.

(2) Par nodokļu revīzijā (auditā) konstatēto mikrouzņēmumu nodokļa pārkāpumu, kura rezultātā ir samazināts budžetā iemaksājamā nodokļa apmērs, nodokļu administrācija mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam papildus aprēķina un par labu budžetam piedzen samazināto nodokli un nokavējuma naudu par periodu no konkrētā nodokļa maksāšanas termiņa līdz nodokļu revīzijas (audita) uzsākšanas dienai, un uzliek soda naudu saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām”.

(3) Par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja datu atbilstības pārbaudē konstatēto mikrouzņēmumu nodokļa pārkāpumu nodokļu administrācija mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam papildus aprēķina un par labu budžetam piedzen samazināto nodokli un nokavējuma naudu par periodu no konkrētā nodokļa maksāšanas termiņa līdz lēmumam par datu atbilstības pārbaudes rezultātiem.

 

 

 

5. Papildināt likumu ar 11. un 12.pantu šādā redakcijā:

11.pants.            Atbildība par budžetā iemaksājamā mikrouzņēmumu nodokļa samaksas termiņa nokavējumu un apmēra samazināšanu

(1) Par mikrouzņēmumu nodokļa samaksas termiņa nokavējumu nodokļa maksātājam aprēķina nokavējuma naudu saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām”.

(2) Par nodokļu revīzijā (auditā) konstatēto mikrouzņēmumu nodokļa pārkāpumu, kura rezultātā ir samazināts budžetā iemaksājamā nodokļa apmērs, nodokļu administrācija mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam papildus aprēķina un par labu budžetam piedzen samazināto nodokli un nokavējuma naudu par periodu no konkrētā nodokļa maksāšanas termiņa līdz nodokļu revīzijas (audita) uzsākšanas dienai, un uzliek soda naudu saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām”.

(3) Par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja datu atbilstības pārbaudē konstatēto mikrouzņēmumu nodokļa pārkāpumu nodokļu administrācija mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam papildus aprēķina un par labu budžetam piedzen samazināto nodokli un nokavējuma naudu par periodu no konkrētā nodokļa maksāšanas termiņa līdz lēmumam par datu atbilstības pārbaudes rezultātiem.

 

12.pants. Atbildība par citiem šā likuma pārkāpumiem

Par šā likuma 7.panta otrajā daļā noteiktās deklarācijas neiesniegšanu vai iesniegšanu, neievērojot likumā noteikto termiņu, nodokļa maksātājam piemēro Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteikto atbildību.”

 

 

 

12.pants. Atbildība par citiem šā likuma pārkāpumiem

Par šā likuma 7.panta otrajā daļā noteiktās deklarācijas neiesniegšanu vai iesniegšanu, neievērojot likumā noteikto termiņu, nodokļa maksātājam piemēro Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteikto atbildību.”

Pārejas noteikumi

9. Šā likuma 2.panta 1.1 daļa, 4.panta pirmās daļas 4.punkts, grozījums 4.panta astotajā daļā (ievērojot pārejas noteikumu 11.punktā noteikto), kā arī 7.panta 2.1 daļa stājas spēkā 2017.gada 1.janvārī.

10. Ministru kabinets līdz 2015.gada 1.augustam izdod šā likuma 2.panta 1.2 daļā paredzētos noteikumus.

11. Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, kas līdz 2015.gada 30.aprīlim ir ieguvis mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu un veic saimniecisko darbību nozarē, kas noteikta uz šā likuma 2.panta 1.2 daļas pamata izdotajos Ministru kabineta noteikumos, ir tiesīgs saglabāt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu 2017. un 2018.gadā, ja neiestājas citi apstākļi, kas liedz šo nodokļa maksātāja statusa saglabāšanu.

 

6. Izslēgt pārejas noteikumu 9., 10. un 11.punktu.

 

2

Finanšu ministre D.Reizniece-Ozola

Veikt 2016.gada 23.novembrī pieņemtā likumā “Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā” grozījumus un izteikt 6.pantu šādā redakcijā:

“6. Pārejas noteikumos:

 “izslēgt 9., 10. un 11.punktu;

papildināt ar 21. punktu šādā redakcijā:

“21. Ministru kabinets:

1)līdz 2017.gada 1.jūnijam iesniedz Saeimai likumprojektus, kas paredz jauna specializēta vienkāršota nodokļu regulējuma ieviešanu mazajiem uzņēmumiem un mikrouzņēmumiem, lai aizstātu mikrouzņēmumu nodokļa režīmu;

2)iesniedzot šā pārejas noteikuma 1.apakšpunktā minētos likumprojektus, vienlaikus paredz, ka:

a)no tam kalendāra gadam, kura 1.janvāri ir stājušies spēkā šā pārejas noteikuma 1.apakšpunktā minētie likumi, sekojošā  kalendāra gada 1.janvāra vairs netiek piemērots šajā likumā noteiktais mikrouzņēmumu nodokļa režīms;

b)nodokļa maksātājiem, kuri  tā kalendāra gada, kura 1.janvārī ir stājušies spēkā šā pārejas noteikuma 1.apakšpunktā minētie likumi,  ceturtajā ceturksnī bija mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, nodokļu maksājumi par attiecīgo periodu ir jāveic atbilstoši Mikrouzņēmumu nodokļa likumā un likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteiktajam;

c)Mikrouzņēmumu nodokļa likums zaudē spēku tam kalendāra gadam, kura 1.janvārī ir stājušies spēkā šā pārejas noteikuma 1.apakšpunktā minētie likumi, sekojoša aiznākamā gada 1.janvārī.”

Atbalstīts

6. Pārejas noteikumos:

izslēgt 9., 10. un 11.punktu;

papildināt ar 21. punktu šādā redakcijā:

“21. Ministru kabinets:

1)līdz 2017.gada 1.jūnijam iesniedz Saeimai likumprojektus, kas paredz jauna specializēta vienkāršota nodokļu regulējuma ieviešanu mazajiem uzņēmumiem un mikrouzņēmumiem, lai aizstātu mikrouzņēmumu nodokļa režīmu;

2)iesniedzot šā pārejas noteikuma 1.apakšpunktā minētos likumprojektus, vienlaikus paredz, ka:

a)no tam kalendāra gadam, kura 1.janvāri ir stājušies spēkā šā pārejas noteikuma 1.apakšpunktā minētie likumi, sekojošā  kalendāra gada 1.janvāra vairs netiek piemērots šajā likumā noteiktais mikrouzņēmumu nodokļa režīms;

b)nodokļa maksātājiem, kuri  tā kalendāra gada, kura 1.janvārī ir stājušies spēkā šā pārejas noteikuma 1.apakšpunktā minētie likumi,  ceturtajā ceturksnī bija mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, nodokļu maksājumi par attiecīgo periodu ir jāveic atbilstoši Mikrouzņēmumu nodokļa likumā un likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteiktajam;

c)Mikrouzņēmumu nodokļa likums zaudē spēku tam kalendāra gadam, kura 1.janvārī ir stājušies spēkā šā pārejas noteikuma 1.apakšpunktā minētie likumi, sekojoša aiznākamā gada 1.janvārī.”

 

Likums stājas spēkā 2017.gada 1.janvārī.

 

 

 

Likums stājas spēkā 2017.gada 1.janvārī.

 

 

 

 

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

Lp700_2s_otreiz.docxLp700_2s_otreiz.docx

Start time: 25.02.2020 19:43:03 After doc accessing: 25.02.2020 19:43:03 After doc copying: 25.02.2020 19:43:03 End time: 25.02.2020 19:43:03 Doc created: 14.12.2016 16:40:30 Doc last mod: 14.12.2016 16:44:13 Doc manual: