2016.gada 16.martā
Nr.
Saeimas Prezidijam
Izglītības, kultūras un zinātnes komisija iesniedz vienlaikus izskatīšanai likumprojektu „Grozījumi Augstskolu likumā” un likumprojektu „Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā”.
Komisija lūdz nodot minētos likumprojektus tikai Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Komisija lūdz likumprojektu „Grozījumi Augstskolu likumā” un likumprojektu „Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā” izskatīt pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.
Pielikumā: 1. Likumprojekts „Grozījumi Augstskolu likumā” uz 2 lpp.
2. Likumprojekta „Grozījumi Augstskolu likumā” anotācija uz 1lpp.
3. Likumprojekts „Grozījumi Publiskas personas mantas
atsavināšanas likumā” uz 1lpp.
4. Likumprojekta „Grozījumi Publiskas personas mantas
atsavināšanas likumā” anotācija uz 1lpp.
Ar cieņu
Komisijas priekšsēdētāja I.Viņķele
Izglītības, kultūras un zinātnes komisija Likumprojekts
Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā
Izdarīt Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2002, 23.nr.; 2004, 2.nr.; 2005, 15.nr.; 2006, 1., 14.nr.; 2007, 9., 14.nr.; 2008, 24.nr.; 2009, 14.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 100., 155., 193.nr.; 2010, 178.nr.; 2011, 117.nr.; 2013, 128., 188., 232.nr.; 2015, 227.nr.) šādus grozījumus:
1. Papildināt 4.pantu ar 1.2daļu šādā redakcijā:
“(12) Nekustamā īpašuma, ko augstskolai, kas ir atvasināta publiska persona, bez atlīdzības nodevusi valsts, atsavināšanu var ierosināt, ja Ministru kabinets ir apstiprinājis attiecīgās augstskolas nekustamo īpašumu attīstības plānu Augstskolu likumā noteiktajā kārtībā. Citas publiskas personas vai tās iestāžu vajadzību pēc augstskolas nekustamo īpašumu attīstības plānā minētā valsts nekustamā īpašuma noskaidro Augstskolu likumā noteiktajā kārtībā.”
2. Izteikt 42.panta 2.4daļas pēdējo teikumu šādā redakcijā:
“Atvasinātas publiskas personas nekustamā īpašuma atsavināšanas rezultātā iegūtos līdzekļus pēc faktisko atsavināšanas izdevumu segšanas ieskaita valsts budžetā un ar Ministru kabineta rīkojumu nosaka, kādā apjomā, kādam mērķim un kura nekustamā īpašuma un ar to saistītās infrastruktūras attīstībai atsavināšanas rezultātā iegūtie līdzekļi ir piešķirami nākamā gada valsts budžeta likumā attiecīgajai atvasinātai publiskai personai vai gadskārtējā valsts budžeta likumā, paredzot tiesības finanšu ministram palielināt apropriāciju ministrijai resursiem no dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem, attiecīgajai augstskolai, kas ir atvasināta publiska persona.”
Likumprojekta “Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā”
anotācija
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 42.panta 2.4daļa nosaka: ja valsts nodotais nekustamais īpašums ir kļuvis nepiemērots attiecīgās funkcijas vai deleģētā pārvaldes uzdevuma veikšanai, bet funkcija vai deleģētais pārvaldes uzdevums tiek saglabāts un īpašums nav nepieciešams citai publiskai personai vai tās iestādei, Ministru kabinets pēc motivēta atvasinātas publiskas personas priekšlikuma ar motivētu rīkojumu var atļaut šādu nekustamo īpašumu atsavināt šajā likumā noteiktajā kārtībā.
Likuma grozījumi nepieciešami, lai valsts augstskola – atvasināta publiska persona –iegūtu finanšu līdzekļus savas infrastruktūras objektu attīstīšanai no nekustamā īpašuma, ko tai īpašumā nodevusi valsts, bet tas ir kļuvis nepiemērots augstskolas funkciju realizēšanai. Tāpēc likumprojekts paredz papildināt 4.pantu ar 1.2daļu, kas noteic, ka nekustamā īpašuma, ko valsts augstskolai – atvasinātai publiskai personai – bez atlīdzības nodevusi valsts, atsavināšanu var ierosināt, ja Ministru kabinets ir apstiprinājis attiecīgās augstskolas nekustamo īpašumu attīstības plānu Augstskolu likumā noteiktajā kārtībā. Lai nodrošinātu atsavināšanas rezultātā iegūto finanšu līdzekļu savlaicīgu novirzīšanu valsts augstskolas darbības nodrošināšanai, likuma 42.panta 2.4daļas pēdējā teikumā paredzēts, ka valsts augstskolas nekustamā īpašuma atsavināšanā iegūtos līdzekļus ieskaita valsts budžetā, bet Ministru kabinets nosaka, kādā apjomā, kādam mērķim un kura nekustamā īpašuma infrastruktūras attīstībai atsavināšanas rezultātā iegūtie līdzekļi ir piešķirami attiecīgajai augstskolai gadskārtējā valsts budžetā.
Likumprojekts paredz tiesības finanšu ministram palielināt apropriāciju ministrijai resursiem no dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem attiecīgajai augstskolai – atvasinātai publiskai personai.
2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Likums nodrošinātu valsts augstskolas – atvasinātas publiskas personas – iespējas plānot un savlaicīgi ieguldīt savus līdzekļus augstākās izglītības infrastruktūras kvalitatīvai pilnveidei, kas likumsakarīgi veicinātu studiju un zinātniskās darbības attīstību, augstākās izglītības eksportu un starptautisko sadarbību.
3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Likuma izpildei nav nepieciešami papildu valsts un pašvaldības budžeta līdzekļi. Turklāt samazinātos augstskolu budžeta izdevumu daļa tāda augstskolas īpašuma uzturēšanai, kas kļuvis nepiemērots augstskolas funkciju īstenošanai.
4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Vienlaikus ar likumprojektu virzāms likumprojekts “Grozījumi Augstskolu likumā”, attiecinot tā regulējumu tikai uz valsts augstskolu īpašumu, precizējot nosacījumus rīcībai ar nekustamo īpašumu, kā arī šāda īpašuma atsavināšanas kārtību.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Nav attiecināms.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Ar Finanšu ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Augstākās izglītības padomi, Latvijas Rektoru padomi, VAS „Valsts nekustamie īpašumi”, kā arī ar valsts augstskolām.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Normatīvā akta izpilde tiks nodrošināta esošo institūciju funkciju ietvaros.