2016.gada 16.martā
Nr.
Saeimas Prezidijam
Izglītības, kultūras un zinātnes komisija iesniedz vienlaikus izskatīšanai likumprojektu „Grozījumi Augstskolu likumā” un likumprojektu „Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā”.
Komisija lūdz nodot minētos likumprojektus tikai Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Komisija lūdz likumprojektu „Grozījumi Augstskolu likumā” un likumprojektu „Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā” izskatīt pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.
Pielikumā: 1. Likumprojekts „Grozījumi Augstskolu likumā” uz 2 lpp.
2. Likumprojekta „Grozījumi Augstskolu likumā” anotācija uz 1lpp.
3. Likumprojekts „Grozījumi Publiskas personas mantas
atsavināšanas likumā” uz 1lpp.
4. Likumprojekta „Grozījumi Publiskas personas mantas
atsavināšanas likumā” anotācija uz 1lpp.
Ar cieņu
Komisijas priekšsēdētāja I.Viņķele
Izglītības, kultūras un zinātnes komisija Likumprojekts
Grozījumi Augstskolu likumā
Izdarīt Augstskolu likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1996, 1.nr.; 1997, 3.nr.; 2001, 1.nr.; 2003, 12.nr.; 2004, 13.nr.; 2006, 8.nr.; 2007, 6., 11.nr.; 2008, 15.nr.; 2009, 2., 14.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 194.nr.; 2010, 38., 206.nr.; 2011, 117., 202.nr.; 2012, 190.nr.; 2013, 40., 92., 188.nr.; 2014, 214., 257.nr.) šādus grozījumus:
1. Izteikt 76.pantu šādā redakcijā:
„76.pants. Valsts augstskolu īpašums
(1) Valsts augstskolas – atvasinātas publiskas personas – īpašums var būt kustamais, nekustamais un intelektuālais īpašums, kā arī naudas līdzekļi Latvijā un ārvalstīs atbilstoši normatīvajiem aktiem.
(2) Valsts augstskolas – atvasinātas publiskas personas – īpašumu veido:
1) kustama un nekustama manta, kas tai dāvināta, ko tā mantojusi vai ko iegādājusies par pašas līdzekļiem;
2) par valsts budžeta līdzekļiem iegādātā manta. Nekustamais īpašums ierakstāms zemesgrāmatā kā augstskolas īpašums;
3) tās intelektuālais īpašums;
4) nekustamais īpašums, ko tai bez atlīdzības nodevusi cita atvasināta publiska persona vai valsts;
5) kustama manta, ko tai bez atlīdzības nodevusi cita atvasināta publiska persona vai valsts.
(3) Valsts augstskolai – atvasinātai publiskai personai – ir tiesības rīkoties ar savu īpašumu tās satversmē norādīto mērķu sasniegšanai, un tas tiek pārvaldīts nošķirti no tai valdījumā nodotā valsts vai citas atvasinātas publiskas personas īpašuma.
(4) Augstskolas satversmē noteiktai lēmējinstitūcijai ir tiesības ierosināt šā panta otrās daļas 4.punktā minētā valsts nodotā īpašuma atsavināšanu saskaņā ar augstskolas nekustamo īpašumu attīstības plānu Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā.”
2. Papildināt likumu ar 76.1pantu šādā redakcijā:
“76.1pants. Nekustamo īpašumu attīstības plāns
(1) Valsts augstskolas – atvasinātas publiskas personas – rīcībai ar nekustamo īpašumu, ko tai bez atlīdzības nodevusi valsts, izstrādā nekustamo īpašumu attīstības plānu, kuru pieņem augstskolas satversmē noteiktā lēmējinstitūcija un apstiprina Ministru kabinets.
(2) Nekustamo īpašumu attīstības plāns atbilstoši augstskolas attīstības stratēģijai nosaka valsts augstskolas nekustamo īpašumu, ko tai bez atlīdzības nodevusi valsts, izmantošanu un attīstību atbilstoši tās satversmē noteiktajām augstskolas pamatdarbības nodrošināšanai nepieciešamajām funkcijām.
(3) Ministru kabinets, apstiprinot valsts augstskolas nekustamo īpašumu attīstības plānu, noskaidro citas publiskas personas vai tās iestāžu vajadzību pēc šajā plānā minētā valsts nekustamā īpašuma un atkārtoti to vairs neveic.
(4) Nekustamo īpašumu attīstības plāna saturu, tā izstrādāšanas, aktualizācijas, spēka zaudēšanas kārtību un darbības termiņu nosaka Ministru kabinets.”
3. Izslēgt pārejas noteikumu 34.punktu.
4. Papildināt pārejas noteikumus ar 39.punktu šādā redakcijā:
“39. Ministru kabinets līdz 2016.gada 1.novembrim izdod šā likuma 76.1panta ceturtajā daļā minētos noteikumus.”
5. Papildināt pārejas noteikumus ar 40.punktu šādā redakcijā:
“40. Valsts augstskolas saskaņā ar šā likuma 76.1pantu izstrādā augstskolas nekustamo īpašumu attīstības plānu līdz 2017.gada 1.aprīlim.”
Likumprojekta “Grozījumi Augstskolu likumā” anotācija
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Augstskolu likuma 76.pants satur regulējumu attiecībā uz augstskolu īpašumu, pamatā regulējot jautājumus attiecībā uz valsts augstskolu īpašumu un tā izmantošanu, kā arī atsavināšanu. Likumprojekts izstrādāts ar mērķi sakārtot jautājumus attiecībā uz valsts augstskolām – atvasinātām publiskām personām – nodotā valsts nekustamā īpašuma atsavināšanas iespējām. Likumprojekts paredz regulējumu tikai attiecībā uz valsts augstskolu īpašumu. Likums tiek papildināts ar jaunu normu, kas nosaka valsts augstskolu nekustamā īpašuma attīstības plāna saturu un pieņemšanas kārtību, un precizē nosacījumus rīcībai ar nekustamo īpašumu, ko valsts augstskolai nodevusi valsts, kā arī šāda īpašuma atsavināšanas kārtību, ja tas ir kļuvis nepiemērots augstskolas funkciju realizēšanai.
2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Ierosinātā kārtība efektivizēs augstskolu līdzekļu pārvaldīšanu un dos iespēju iegūtos līdzekļus ieguldīt augstskolas realizēto infrastruktūras projektu attīstībā.
3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Likumprojekts paredz valsts augstskolām iegūt un izmantot finanšu līdzekļus no valsts nodotā nekustamā īpašuma atsavināšanas, tādējādi atvieglojot un mazinot valsts pārvaldes slogu un taupot augstskolu budžeta līdzekļus.
4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Vienlaikus ar likumprojektu virzāms likumprojekts “Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā”, kas paredz, ka Ministru kabinets nosaka, kādā apjomā, kādam mērķim un kura nekustamā īpašuma infrastruktūras attīstībai attiecīgajai augstskolai – atvasinātai publiskai personai – gadskārtējā valsts budžeta likumā ir piešķirami atsavināšanas rezultātā iegūtie līdzekļi, paredzot tiesības finanšu ministram palielināt apropriāciju ministrijai resursiem no dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Nav attiecināms.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Notikušas konsultācijas ar Finanšu ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Augstākās izglītības padomi, VAS „Valsts nekustamie īpašumi”, Latvijas Rektoru padomi, valsts augstskolām, kā arī saņemts viedoklis no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Normatīvā akta izpilde tiks nodrošināta esošo institūciju funkciju ietvaros.