2016. gada 2.februārī
Nr. ____________________
Saeimas Prezidijam
Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz izdarīt grozījumu 2016.gada 4.februāra Saeimas sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījumi likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu””.
Komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86.pantu Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz likumprojektu „Grozījumi likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu”” izskatīt pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.
Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.
Pielikumā: likumprojekts „Grozījumi likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu”” un likumprojekta anotācija, 4 lp.
Ar cieņu,
Izglītības, kultūras un zinātnes
komisijas priekšsēdētājs J.Vucāns
Projekts
Grozījumi likumā "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu"
Izdarīt likumā "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2001, 15.nr.; 2003, 23.nr.; 2004, 13.nr.; 2006, 1., 24.nr.; 2008, 3., 16.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 19., 99.nr.; 2011, 24., 62., 65., 103.nr.; 2013, 250.nr.; 2015.nr.235.) šādus grozījumus:
1. Aizstāt 8. panta pirmajā, otrajā un ceturtajā daļā vārdu "universitāte” (attiecīgā locījumā) ar vārdu "augstskola" (attiecīgā locījumā).
2. Aizstāt 10. panta otrajā daļā vārdu "universitātē” ar vārdu "augstskolā".
3. Aizstāt 11. panta 2.punktā vārdu „universitātē” ar vārdu "augstskolā".
4. Aizstāt 12. panta ceturtajā daļā vārdu "universitātē” ar vārdu "augstskolā".
5. 14. pantā:
aizstāt ceturtajā daļā vārdu "universitātē” ar vārdiem "koledžā un augstskolā";
aizstāt septītajā daļā vārdus "universitātes izglītībai” ar vārdiem "vismaz sestajam Latvijas kvalifikāciju ietvarstruktūras kvalifikācijas līmenim".
6. Izteikt 15. panta trešo daļu šādā redakcijā:
„(3) Vecmātes izglītības programmā uzņem personas ar māsas izglītību vai ar vidējo izglītību, kas dod tiesības studēt koledžā vai augstskolā.".
7. 16. pantā:
aizstāt trešajā daļā vārdu „universitātē” ar vārdu „augstskolā”;
izteikt ceturtās daļas 1. punktu šādā redakcijā:
"1) vismaz četrus gadus ilgas pilna laika studijas augstskolā;".
8. Aizstāt 17. panta trešajā daļā vārdu "universitātē” ar vārdu "augstskolā".
9. Aizstāt 27. panta otrajā un trešajā daļā vārdu "universitātē” ar vārdu "augstskolā".
10. Aizstāt 32. panta otrajā daļā vārdu "universitātes” ar vārdu "augstskolas".
“Grozījumi likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu””
anotācija
1) Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Saskaņā ar Augstskolu likuma 3.pantu Latvijā visām augstskolām ir vienlīdzīgas tiesības īstenot gan akadēmiskās, gan profesionālās studiju programmas, tai skaitā studiju programmas profesionālās kvalifikācijas iegūšanai reglamentētajās profesijās.
Grozījumi likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu”, kas tika pieņemti Saeimā 2015.gada 12.novembrī, paredz visā likuma “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu” tekstā aizstāt vārdus “universitātes tipa augstskola” ar vārdu “universitāte”, tādējādi ierobežojot citu augstskolu tiesības īstenot studiju programmas profesionālās kvalifikācijas iegūšanai reglamentētajās profesijās. Šāds ierobežojums nosaka Latvijā augstākas prasības attiecīgo studiju programmu īstenošanai nekā to paredz Eiropas Parlamenta un Padomes 2005.gada 7.septembra direktīva 2005/36/EK par profesionālo kvalifikāciju atzīšanu.
Likumprojektā ir paredzēts aizstāt vārdu “universitāte” ar vārdu “augstskola”, lai nodrošinātu tiesību normu savstarpēju atbilstību likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu” un Augstskolu likumā, kā arī visām augstskolām līdzvērtīgas tiesības īstenot attiecīgās studiju programmas.
2) Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Veicot izmaiņas likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu”, tiks nodrošināta augstākās izglītības pieejamība, kā arī Augstskolu likumā augstskolām noteiktās tiesības īstenot studiju programmas.
3) Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Nav attiecināms.
4) Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Citos normatīvajos aktos izmaiņas nav jāveic.
5) Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Nav attiecināms.
6) Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Konsultācijas notikušas ar Izglītības un zinātnes ministriju, Veselības ministriju, Ekonomikas ministriju, Labklājības ministriju, Augstākās izglītības padomi, Saeimas Juridisko biroju. Likumprojekts tika nosūtīts arī Zemkopības ministrijai atzinuma sniegšanai, bet atbilde noteiktajā termiņā nav saņemta.
7) Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Likuma izpildi nodrošinās esošās institūcijas.