Drukāt    Aizvērt

 

2016. gada 20. janvārī

Nr.

Saeimas Prezidijam

 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz izdarīt izmaiņas šā gada 21.janvāra Saeimas sēdes darba kārtībā – iekļaut Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas izstrādāto likumprojektu “Grozījums Likumā par budžetu un finanšu vadību”.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86.pantu komisija lūdz virzīt minēto likumprojektu izskatīšanai 1.lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā 21.janvāra Saeimas sēdē. 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.

 

Pielikumā:         1.Likumprojekts “Grozījums Likumā par budžetu un finanšu vadību” uz    lpp.;

2.Likumprojekta “Grozījums Likumā par budžetu un finanšu vadību” anotācija uz    lpp.

                       

  

Ar cieņu, 

komisijas priekšsēdētājs                                                                                         K. Šadurskis


Iesniedz Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija

 

 

Likumprojekts

 

 

Grozījums Likumā par budžetu un finanšu vadību

 

 

Izdarīt Likumā par budžetu un finanšu vadību (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 8. nr.; 1996, 24. nr.; 1997, 21. nr.; 1998, 9. nr.; 1999, 24. nr.; 2001, l. nr.; 2002, 23. nr.; 2003, 2., 23. nr.; 2005, 2., 24. nr.; 2007, 3. nr.; 2008, 1., 24. nr.; 2009, 13., 15., 20. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 200. nr.; 2010, 178., 206. nr.; 2011, 103., 117., 184., 204. nr.; 2012, 190. nr.; 2013, 80., 193., 232. nr.; 2014, 32., 228. nr.; 2015, 248. nr.) grozījumu:

 

papildināt 36. pantu ar devīto daļu šādā redakcijā:

“(9) Finanšu ministrs ir tiesīgs Latvijas Republikas vārdā slēgt aizdevuma finansējuma līgumu starp Latvijas Republiku kā aizdevēju un Vienotā noregulējuma valdi kā aizņēmēju un izsniegt valsts aizdevumu, nepārsniedzot likumā noteikto aizdevuma apmēru, lai nepieciešamības gadījumā nodrošinātu priekšfinansējumu kredītiestāžu noregulējumam.”

 

 

Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.


Grozījuma Likumā par budžetu un finanšu vadību

 anotācija

I. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.

Pamatojums

Grozījums Likumā par budžetu un finanšu vadību (turpmāk – Grozījums likumā) ir izstrādāts, lai pilnvarotu finanšu ministru Latvijas Republikas vārdā slēgt Aizdevuma finansējuma līgumu starp Latvijas Republiku kā aizdevēju un Vienotā noregulējuma valdi kā aizņēmēju (turpmāk – līgumprojekts), un izsniegt valsts aizdevumu, nepārsniedzot gadskārtējā valsts budžeta likumā noteikto aizdevuma apmēru, lai nepieciešamības gadījumā nodrošinātu priekš-finansējumu kredītiestāžu noregulējumam.

Grozījums likumā ir izstrādāts, balstoties uz 2015.gada 4.decembrī Saeimā un 7.decembrī Ministru kabinetā apstiprināto Pozīciju Nr.2 par “Pagaidu finansējumu no valsts avotiem vienotā noregulējuma fonda izveides pārejas posmā”. Saskaņā ar minēto pozīciju Latvija atbalsta līgumprojekta tekstu, līgumprojekta noslēgšanu un valsts aizdevuma izsniegšanu Vienotā noregulējuma valdei.

Latvijai saskaņā ar 2013.g. 18.decembra Euro grupas un Ekonomikas un finanšu jautājumu Padomes (turpmāk – ECOFIN Padome) paziņojumu ir jānodrošina pietiekams pagaidu finansējums Vienotajam noregulējuma fondam, it īpaši fonda sākotnējā stadijā, ja fondam pašam ir nepietiekami finanšu resursi noregulējuma veikšanai. Pagaidu finansējums ir jāsāk nodrošināt ar Vienotās noregulējuma valdes darbības uzsākšanas brīdi 2016.g. 1.janvārī.

2.

Pašreizējā situācija un problēmas, kuru risināšanai tiesību akta projekts izstrādāts, tiesiskā regulējuma mērķis un būtība

2014.g. 30.oktobrī Saeima pieņēma un tā paša gada 15.novembrī valsts prezidents izsludināja likumu “Par Nolīgumu par iemaksu pārskaitīšanu uz Vienoto noregulējuma fondu un to kopīgošanu” (turpmāk – Nolīgums). Saskaņā ar šī Nolīguma preambulas trīspadsmito (13) atsauci dalībvalstīm, tajā skaitā Latvijai, ir saistoši noteikumi par pietiekamu pagaidu finansējuma nodrošināšanu Vienotajam noregulējuma fondam no valsts finanšu avotiem pārejas periodā līdz brīdim, kad iemaksas fondā sāks veikt banku sektors.

Šim nolūkam Finanšu ministrija izstrādāja un virzīja apstiprināšanai uz Saeimu un Ministru kabinetu Pozīciju Nr.2 par “Pagaidu finansējumu no valsts avotiem vienotā noregulējuma fonda izveides pārejas posmā”. Pozīcija tika apstiprināta 2015.gada 4.decembrī Saeimā un 7.decembrī Ministru kabinetā. Balstoties uz šo pozīciju, 2015.g. 8.decembra Ekonomikas un finanšu jautājumu ministru padomes (turpmāk – ECOFIN Padome) sanāksmē dalībvalstis, tajā skaitā Latvija, atbalstīja aizdevuma finansējuma līgumprojekta tekstu, kā arī ar šīs padomes sanāksmes ministru paziņojumu apņēmās  nodrošināt šī līguma parakstīšanu ar 2016.g. sākumu.

Lai nodrošinātu Latvijas finanšu saistības pret Vienoto noregulējuma valdi, Finanšu ministrija, gatavojot likumprojektu “Par valsts budžetu 2016.gadam”, iestrādāja atļauju finanšu ministram pēc tam, kad ir ratificēts starptautiskais līgums ar Vienotā noregulējuma mehānisma valdi, izsniegt valsts aizdevumu līdz 47 058 000 euro apmērā Vienotā noregulējuma mehānisma valdei, lai nepieciešamības gadījumā nodrošinātu priekšfinansējumu kredītiestāžu noregulējumam.

Ņemot vērā to, ka sarunās, kuras noslēdzās tikai 2015.g. beigās, tika panākta vienošanās, ka līgums būs privāto starptautisko tiesību subjekts, nepieciešamība ratificēt līgumprojektu saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanu nav iespējama.

Lai atļautu finanšu ministram Latvijas Republikas vārdā parakstīt līgumprojektu, ir nepieciešams veikt grozījumus Likumā par budžetu un finanšu vadību, papildinot šī likuma 36.pantu ar devīto (9) sadaļu: “Finanšu ministrs ir tiesīgs Latvijas Republikas vārdā slēgt aizdevuma finansējuma līgumu starp Latvijas Republiku kā aizdevēju un Vienotā noregulējuma valdi kā aizņēmēju un izsniegt valsts aizdevumu, nepārsniedzot likumā noteikto aizdevuma apmēru, lai nepieciešamības gadījumā nodrošinātu priekš-finansējumu kredītiestāžu noregulējumam.”

Minētie grozījumi:

1.      Atrisinātu jautājumu par valsts budžeta likumā paredzēto ratifikācijas nosacījumu, jo šie grozījumu fiksētu jaunāku tiesību normu;

2.      Pareizi sakārtotu tiesību normas, jo  Likums par budžetu un finanšu vadību ir likums, kas nosaka gadījumus, kad valsts drīkst izsniegt aizdevumus un tāpēc šajā likumā visadekvātāk ir iekļaut normu, kas atļauj valstij izsniegt aizdevumu Vienotajam noregulējuma fondam;

Piedāvātajā 36. panta grozījumā ir noteikts, ka izsniedzamais aizdevuma apjoms nedrīkst pārsniegt likumā noteikto aizdevuma apmēru. Savukārt, Līgumprojekts starp Latvijas Republiku kā aizdevēju un Vienotā noregulējuma valdi kā aizņēmēju nosaka maksimālo aizdevuma apmēru, ko valsts apņemas nepieciešamības gadījumā aizdot Vienotajam noregulējuma fondam. Šis nosacījums ir spēkā astoņu gadu laika periodā. Likumā “Par valsts budžetu 2016.gadam” ir noteikts maksimālais aizdevuma apmērs. Līdz ar to 36. panta grozījumi atļauj finanšu ministram noslēgt līgumu ar Vienoto noregulējuma fondu par aizdevumu, kura apmērs nepārsniedz Likumā “Par valsts budžetu 2016.gadam” noteikto apmēru. Līdz ar līguma spēkā stāšanos Latvijai būs saistoši līguma nosacījumi, līdz ar to aizdevuma piešķiršanu noteiks līguma nosacījumi. Tāpēc turpmāko gadu valsts budžeta likumos analoga norma par aizdevuma apmēro nebūs nepieciešama.      

3.

Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Finanšu ministrija

4.

Cita informācija

Nav

 

II. Tiesību akta projekta ietekme uz sabiedrību, tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu

1.

Sabiedrības mērķgrupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē vai varētu ietekmēt

Latvijā reģistrētas kredītiestādes gadījumos, ja tās nokļūs grūtībās un kurām vienotais noregulējuma mehānisms lems sniegt finansiālo palīdzību tā darbības pārejas posmā (pirmajos astoņos gados).

2.

Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību un administratīvo slogu

Nav attiecināms.

3.

Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Nav attiecināms.

4.

Cita informācija

Nav

 

III. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem

Rādītāji

2016.gads

Turpmākie trīs gadi (euro)

2017.g.

2018.g.

2019.g.

saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam

izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam

izmaiņas, salīdzinot ar kārtējo (n) gadu

izmaiņas, salīdzinot ar kārtējo (n) gadu

izmaiņas, salīdzinot ar kārtējo (n) gadu

1

2

3

4

5

6

1. Budžeta ieņēmumi:

0

0

0

0

0

1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi

0

0

0

0

0

1.2. valsts speciālais budžets

0

0

0

0

0

1.3. pašvaldību budžets

0

0

0

0

0

2. Budžeta izdevumi:

0

0

0

0

0

2.1. valsts pamatbudžets

0

0

0

0

0

2.2. valsts speciālais budžets

0

0

0

0

0

2.3. pašvaldību budžets

0

0

0

0

0

3. Finansiālā ietekme:

0

0

0

0

0

3.1. valsts pamatbudžets

0

0

0

0

0

3.2. speciālais budžets

0

0

0

0

0

3.3. pašvaldību budžets

0

0

0

0

0

4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu samazinājumu norāda ar "+" zīmi)

X

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

5. Precizēta finansiālā ietekme:

X

0

0

0

0

5.1. valsts pamatbudžets

0

0

0

0

5.2. speciālais budžets

0

0

0

0

5.3. pašvaldību budžets

0

0

0

0

6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas pielikumā):

 

6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins

6.2. detalizēts izdevumu aprēķins

7. Cita informācija

Nav

 

IV. Tiesību akta projekta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu

1.

Nepieciešamie saistītie tiesību aktu projekti

Nav

2.

Atbildīgā institūcija

Finanšu ministrija.

3.

Cita informācija

Nav

 

V. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām

1.

Saistības pret Eiropas Savienību

Ar projektu uzņemtās saistības nenonāk pretrunā Latvijas Republikas saistībām pret Eiropas Savienību.

2.

Citas starptautiskās saistības

2013.g. 18.decembra Euro grupas un ECOFIN Padomes paziņojumā dalībvalstis (tajā skaitā Latvija) apņemas nodrošināt pietiekamu pagaidu finansējumu Vienotajam noregulējuma fondam, it īpaši fonda sākotnējā stadijā, ja fondam pašam ir nepietiekami finanšu resursi noregulējuma veikšanai.

2015.gada 8.decembra ECOFIN Padomes sanāksmē ministri apstiprināja paziņojumu, kurā ir noteikts, ka katra Banku savienības dalībvalsts (tajā skaitā Latvija), sākot ar 2016.gadu, stāsies harmonizētās līgumiskās attiecībās ar vienoto noregulējuma valdi, lai nodrošinātu tai pagaidu finansējumu.

3.

Cita informācija

Nav

 

1.tabula
Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, numurs un nosaukums

Aizpilda, ja ar projektu tiek pārņemts vai ieviests vairāk nekā viens ES tiesību akts, – jānorāda tā pati informācija, kas prasīta instrukcijas 55.1.apakšpunktā un jau tikusi norādīta arī V sadaļas 1.punktā

A

B

C

D

Nav.

Nav.

Nav.

Nav.

Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas?
Kādēļ?

Nav attiecināms.

Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem

Nav attiecināms.

Cita informācija

Nav

2.tabula
Ar tiesību akta projektu izpildītās vai uzņemtās saistības, kas izriet no starptautiskajiem tiesību aktiem vai starptautiskas institūcijas vai organizācijas dokumentiem.
Pasākumi šo saistību izpildei

Attiecīgā starptautiskā tiesību akta vai starptautiskas institūcijas vai organizācijas dokumenta (turpmāk – starptautiskais dokuments) datums, numurs un nosaukums

2014.gada 30.oktobra Saeimas apstiprinātais Nolīgums par iemaksu pārskaitīšanu uz Vienoto noregulējuma fondu un to kopīgošanu.

A

B

C

Starptautiskās saistības (pēc būtības), kas izriet no norādītā starptautiskā dokumenta.

Konkrēti veicamie pasākumi vai uzdevumi, kas nepieciešami šo starptautisko saistību izpildei

Ja pasākumi vai uzdevumi, ar ko tiks izpildītas starptautiskās saistības, tiek noteikti projektā, norāda attiecīgo projekta vienību vai dokumentu, kurā sniegts izvērsts skaidrojums, kādā veidā tiks nodrošināta starptautisko saistību izpilde

Informācija par to, vai starptautiskās saistības, kas minētas šīs tabulas A ailē, tiek izpildītas pilnībā vai daļēji.

Ja attiecīgās starptautiskās saistības tiek izpildītas daļēji, sniedz skaidrojumu, kā arī precīzi norāda, kad un kādā veidā starptautiskās saistības tiks izpildītas pilnībā.

Norāda institūciju, kas ir atbildīga par šo saistību izpildi pilnībā

Nolīguma par iemaksu pārskaitīšanu uz vienoto noregulējuma fondu un to kopīgošanu preambulas trīspadsmitā (13) atsauce.

Grozījumi likumā par budžetu un finanšu vadību.

Saistības tiek izpildītas daļēji. Uzņemtās saistības tiks izpildītas pilnībā pēc tam, kad finanšu ministrs parakstīs Līgumu. Par saistību pilnīgu izpildi atbildīgā būs Finanšu ministrija.

Līguma 2.pants nosaka, ka Aizdevējam (Latvijas Republikai) ir jānodrošina Aizņēmējam (vienotajā noregulējuma mehānisma valdei) aizdevums 38 500 000 euro apmērā.

Šo saistību izpilde ir atrunāta likuma “Par 2016.gada budžetu” divpadsmitajā (12) pantā.

Saistības tiek izpildītas daļēji. Uzņemtās saistības tiks izpildītas pilnībā pēc tam, kad finanšu ministrs parakstīs Līgumu. Par saistību pilnīgu izpildi atbildīgā būs Finanšu ministrija.

Vai starptautiskajā dokumentā paredzētās saistības nav pretrunā ar jau esošajām Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām

Nav.

Cita informācija

Nav

 

VI. Sabiedrības līdzdalība un komunikācijas aktivitātes

1.

Plānotās sabiedrības līdzdalības un komunikācijas aktivitātes saistībā ar projektu

Nav attiecināms

2.

Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē

Nav attiecināms

3.

Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Nav attiecināms

4.

Cita informācija

Nav

 

VII. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām

1.

Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Finanšu ministrija

2.

Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru.

Jaunu institūciju izveide, esošu institūciju likvidācija vai reorganizācija, to ietekme uz institūcijas cilvēkresursiem

Likumprojekta izpilde neietekmē pārvaldes funkcijas un uzdevumus.

3.

Cita informācija

Nav

 

 

 

Komisijas priekšsēdētājs                                                                                        K. Šadurskis

 

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

Kom_proj_bez_atkartotas_izskatisanas_BuFiVa.doc - Kom_proj_bez_atkartotas_izskatisanas_BuFiVa.doc

Start time: 14.12.2023 20:56:57 After doc accessing: 14.12.2023 20:56:57 After doc copying: 14.12.2023 20:56:57 End time: 14.12.2023 20:56:57 Doc created: 20.01.2016 12:36:43 Doc last mod: 20.01.2016 12:37:49 Doc manual: