2015. gada __ decembrī
Nr.__________________
Saeimas Prezidijam
Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija lūdz grozīt 2015.gada 17.decembra Saeimas sēdes darba kārtību un iekļaut tajā komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā”.
Komisija lūdz minēto likumprojektu nodot tikai Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86.pantu komisija lūdz minēto likumprojektu izskatīt pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā šā gada 17.decembra Saeimas sēdē.
Komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.
Komisija lūdz minēto likumprojektu iekļaut kā pirmo darba kārtības jautājumu sadaļā “Likumprojektu izskatīšana”.
Pielikumā: 1) likumprojekts „Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā” uz ___ lp.;
2) likumprojekta „Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā” anotācija uz ___ lp.
Ar cieņu
komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne
Iesniedz Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija
Likumprojekts
Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā
Izdarīt Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (Latvijas Vēstnesis, 2010, 118.nr.; 2011, 103., 144.nr.; 2012, 166.nr.; 2013, 40., 46., 61., 87., 234.nr.; 2014, 92., 225.nr.) šādus grozījumus:
Pārejas noteikumos:
aizstāt 27., 28. un 29.punktā skaitli un vārdu “2016.gada” ar skaitli un vārdu “2017.gada” un skaitli un vārdu “2015.gada” - ar skaitli un vārdu “2016.gada”;
papildināt pārejas noteikumus ar 28.1 punktu šādā redakcijā:
“28.1 Elektroniskā plašsaziņas līdzekļa radio programmas apraides atļauja, kas pārreģistrēta atbilstoši šā likuma pārejas noteikumu 27. vai 28.punktam (redakcijā, kas stājās spēkā 2014.gada 26.novembrī), stājas spēkā 2016.gada 1.janvārī. Līdz 2016.gada 31.decembrim elektroniskais plašsaziņas līdzeklis var saglabāt iepriekš izsniegtajā radio programmas apraides atļaujā noteikto valodas lietojumu, ja līdz 2016.gada 15.janvārim par to paziņojis Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei.”
Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.
Likumprojekta “Grozījumi Elektronisko plašsaziņas
līdzekļu likumā” anotācija
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
2014.gada 23.oktobrī Saeima pieņēma likumu “Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā”, kur cita starp ar grozījumiem likuma 28.pantā noteica, ka elektronisko plašsaziņas līdzekļu radio programma ir valsts valodā vai svešvalodā. Ar grozījumiem Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 28.pantā tika mainīts līdzšinējais valodas lietojuma regulējums elektronisko plašsaziņas līdzekļu radio programmās.
Minētā likuma pārejas noteikumu 27., 28. un 29.punkti paredz nosacījumus pārejai uz elektronisko plašsaziņas līdzekļu radio programmu apraidi vienā valodā. Pāreja uz radio programmas apraidi vienā valodā – valsts valodā vai svešvalodā – ir saistīta ar elektroniskā plašsaziņas līdzekļa radio programmai apraides atļaujā ietvertajiem valodas lietošanas noteikumiem.
Tā pārejas noteikumu 27.punkts paredz prasību ar 2016.gada 1.janvāri nodrošināt radio programmas izplatīšanu valsts valodā tādām elektronisko plašsaziņas līdzekļu radio programmām, kurām izsniegtajās apraides atļaujās ir noteikts vai no tām izriet, ka radio programmas daļa valsts valodā nedrīkst būt mazāka par 50 procentiem. Pārejas noteikumu 28.punkts dod iespēju elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, kuriem izsniegtajās apraides atļaujās ir noteikts vai no tām izriet, ka radio programmas daļa valsts valodā drīkst būt mazāka par 50 procentiem, izvēlēties, kāda būs to izplatīto radio programmu valoda pēc 2016.gada 1.janvāra – valsts valoda vai svešvaloda. Pārejas noteikumu 29.punkts paredz, ka izplatītā radio programma ir valsts valodā, ja elektroniskais plašsaziņas līdzeklis, kuram ir tiesības izvēlēties tā izplatītās radio programmas valodu pēc 2016.gada 1.janvāra, nav izdarījis savu izvēli un nav likumā noteiktajā kārtībā savu apraides atļauju pārreģistrējis.
Pamatojoties uz SIA „Krievu hītu radio” pieteikumu, Satversmes tiesa ierosināja lietu Nr.2015-15-01 par Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma pārejas noteikumu 27.punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1.pantam, 100. panta pirmajam teikumam un 105.pantam. Pieteikuma iesniedzējs uzskata, ka apstrīdētā norma nesamērīgi ierobežo tā tiesības uz īpašumu un vārda brīvību, kā arī to, ka likumdevējs nav noteicis saprātīgu pārejas periodu apstrīdētās normas izpildei.
Lai rastu iespēju līdz apstrīdētās normas spēkā stāšanās dienai Satversmes tiesā izvērtēt tās atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1.pantam, 100. panta pirmajam teikumam un 105.pantam, nepieciešams pagarināt elektronisko plašsaziņas līdzekļu pārejas uz apraidi vienā valodā normu spēkā stāšanās laiku par gadu.
Vienlaikus likumprojektā tiek paredzēts, ka elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, kuri radio programmu apraides atļaujas ir pārreģistrējuši noteiktajā kārtībā, tās stājas spēkā ar 2016.gada 1.janvāri, ja vien elektroniskais plašsaziņas līdzeklis nav izteicis vēlēšanos saglabāt iepriekš izsniegtajā radio programmas apraides atļaujā noteikto valodas lietojumu, par to paziņojot Nacionālai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei līdz 2016.gada 15.janvārim.
2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Ar 2016.gada 1.janvāri likuma 33.panta otrajā un trešajā daļā noteiktās prasības attieksies uz visiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem – arī tiem, kuri apraides atļaujas saņēmuši pirms šo prasību spēkā stāšanās dienas. Līdz ar to daļu no 2014.gada 23.oktobrī Saeimā pieņemtā likuma “Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā” mērķiem būs iespējams sākt īstenot, piemērojot likuma 33.panta otrās un trešās daļas noteikumus.
Likuma 33.panta otrā un trešā daļa paredz, ka elektroniskā plašsaziņas līdzekļa radio programmā paša elektroniskā plašsaziņas līdzekļa veidotie raidījumi veido ne mazāk kā 90 procentus no visu raidījumu un raidlaika kopapjoma nedēļas laikā, izņemot skaņdarbu izpildījumus, reklāmu, radio veikalu un radio veikala skatlogu. Citas Latvijā vai ārvalstīs izplatītas radio programmas, šādas programmas raidījuma vai raidījuma fragmentu iekļaušana elektroniskā plašsaziņas līdzekļa radio programmā, ja vien šāda programmas vai atsevišķa raidījuma iekļaušana programmā netiek veikta retranslācijas kārtībā vai ja šī programma, atsevišķs raidījums vai raidījuma fragments neatspoguļo Latvijas sabiedrībai īpaši svarīgus notikumus, ir aizliegta.
3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Likumprojekts šo jomu neskar.
4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Likumprojekts šo jomu neskar.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts šo jomu neskar.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Likumprojekts šo jomu neskar.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Likumprojekts šo jomu neskar.