Drukāt    Aizvērt
Grozījumi Elektronisko dokumentu likumā

 

19.11.2014.

Saeimas Prezidijam

          Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz iekļaut Saeimas nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā šādus 11.Saeimā neizskatītos likumprojektus, kurus, pamatojoties uz Saeimas Kārtības ruļļa 39.pantu, komisija lūdz turpināt izskatīt 12.Saeimā:

1) Grozījumi Elektronisko dokumentu likumā” (Nr.441/Lp11);

2) „Grozījumi Atkritumu apsaimniekošanas likumā” (Nr.1021/Lp11);

3) “Grozījumi likumā “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās”” (Nr.212/Lp11);

4) “Grozījumi Autopārvadājumu likumā” (Nr.130/Lp11).

Pielikumā: 1) 11.Saeimā pirmajā lasījumā atbalstītais likumprojekts “Grozījumi Elektronisko dokumentu likumā” (Nr.441/Lp11);

2)    11.Saeimā otrajā lasījumā atbalstītā likumprojekta „Grozījumi Atkritumu apsaimniekošanas likumā” (Nr.1021/Lp11) redakcija uz ........lpp;

3) 11.Saeimā otrajā lasījumā atbalstītā likumprojekta “Grozījumi likumā “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās”” (Nr.212/Lp11) redakcija uz ........lpp;

4) 11.Saeimā otrajā lasījumā atbalstītā likumprojekta “Grozījumi Autopārvadājumu likumā” (Nr.130/Lp11) redakcija uz ........lpp.

 

Ar cieņu,

 

Romāns Naudiņš

komisijas priekšsēdētājs


 

Likumprojekts

 

Grozījumi Elektronisko dokumentu likumā

 

Izdarīt Elektronisko dokumentu likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2002, 23.nr.; 2004, 11., 18., 23.nr.; 2006, 13., 15.nr.; 2007, 13.nr.; 2009, 160.nr.) šādus grozījumus:

 

1. Izteikt 3.panta sesto daļu šādā redakcijā:

 

"(6) Šis likums piemērojams tiktāl, ciktāl citos normatīvajos aktos nav noteikta cita kārtība un nosacījumi dokumentu noformēšanā."

 

2. 16.pantā:

izslēgt pirmās daļas 8.punktu;

papildināt otrās daļas ievaddaļu pēc vārda "sertifikātā" ar vārdiem "pēc parakstītāja rakstveida pieprasījuma";

izslēgt otrās daļas 4.punktu;

papildināt otro daļu ar 5.punktu šādā redakcijā:

 

"5) summas ierobežojumus darījumiem, kuru veikšanai var izmantot kvalificētu sertifikātu."

 

3. Izteikt 17.panta otro daļu šādā redakcijā:

 

"(2) Pirms pirmreizējas kvalificēta sertifikāta izsniegšanas uzticams sertifikācijas pakalpojumu sniedzējs parakstītāja klātbūtnē pārliecinās par parakstītāja identitāti, pamatojoties uz parakstītāja uzrādītu personu apliecinošu dokumentu. Pirms kvalificēta sertifikāta atkārtotas izsniegšanas uzticams sertifikācijas pakalpojumu sniedzējs var pārliecināties par parakstītāja identitāti, pamatojoties uz parakstītāja pieteikumu, kas parakstīts ar parakstītāja drošu elektronisko parakstu."

         

4. Izteikt 23.panta 4.punktu šādā redakcijā:

 

"4) nodrošināt, lai parakstītāja personu identificējošo informāciju kvalificētā sertifikātā iekļauj, pamatojoties uz parakstītāja klātbūtnē uzrādītu personu apliecinošu dokumentu vai – atbilstoši šā likuma 17.panta otrajai daļai – uz parakstītāja pieteikumu, kas parakstīts ar parakstītāja drošu elektronisko parakstu;".

 

 

Satiksmes ministrs

A.Ronis


Likumprojekta "Grozījumi Elektronisko dokumentu likumā" sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojums (anotācija)

 

I. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.

Pamatojums

Ministru kabineta 2011.gada 20.decembra sēdes protokola Nr.75, 41.§, 3.1.apakšpunktā Satiksmes ministrijai uzdots sagatavot likumprojektu „Grozījumi Elektronisko dokumentu likumā”, kas paredz pārskatīt Elektronisko dokumentu likuma 3.panta sestajā daļā minētos elektronisko dokumentu lietošanas ierobežojumus.

2.

Pašreizējā situācija un problēmas

Elektronisko dokumentu likuma (turpmāk – EDL) 3.panta sestajā daļā ir uzskaitīti ierobežojumi attiecībā uz noteikta veida dokumentu parakstīšanu ar elektronisko parakstu:

1) līgumi, ar kuriem tiek radītas vai nodotas tiesības uz nekustamo īpašumu, izņemot nomas tiesības;

2) līgumi, kuri saskaņā ar likumu nav spēkā, ja tie nav apliecināti likumā noteiktajā kārtībā;

3) galvojuma līgumi, ja galvojumu piešķir, un ķīlas nodrošinājumiem, ja tos sniedz personas, kuras darbojas nolūkos, kas nav saistīti ar šo personu arodu, uzņēmējdarbību vai profesiju;

4) darījumi ģimenes tiesību un mantojuma tiesību jomā.

Elektronisko dokumentu likumus tika pieņemts lai veicinātu jauno informācijas tehnoloģiju izmantošanu valsts pārvaldes sektorā tiesisko darbību veikšanai, kas ievērojami uzlabos valsts sniegto pakalpojumu kvalitāti un palielinās efektivitāti tiesisko jautājumu risināšanā attiecībās starp valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī starp valsts un pašvaldību iestādēm, no vienas puses, un privātpersonām, no otras puses, kā arī likumā tika iekļauti ierobežojumi attiecībā uz noteikta veida dokumentu parakstīšanu ar elektronisko parakstu atbilstoši tā laika situācijai. Ministru kabinets 2011.gada 20.decembra sēdē izskatot informatīvo ziņojumu „Par priekšlikumiem elektroniskā paraksta plašākas lietošanas nodrošināšanai” nolēma, ka nepieciešams pārskatīt Elektronisko dokumentu likuma 3.panta sestajā daļā minētos elektronisko dokumentu lietošanas ierobežojumus.

Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, elektroniskā paraksta pieejamību un drošības līmeni, nav pamata saglabāt ierobežojumus elektroniskā paraksta lietošanai. Lai paplašinātu elektroniskā paraksta lietojamību ir nepieciešams pārskatīt EDL 3.panta sestajā daļā noteiktos ierobežojumus. Ievērojot to, ka EDL ir ietverts vispārējais regulējums attiecībā uz elektroniskiem dokumentiem, nav nepieciešams saglabāt EDL 3.panta sestajā daļā noteiktos ierobežojumus. Turklāt, izvērtējot attiecīgo jomu specifiku un konstatējot iespējamību tajā noteikt dokumentu elektroniskās formas lietošanu, katras nozares speciālajos tiesību aktos iespējams noteikt dokumentu elektroniskās formas lietošanu, proti, ja attiecīgajā normatīvajā aktā tiek pieļauta dokumentu elektroniskās formas lietošana, tad attiecīgi piemērojams EDL.

Lai nodrošinātu iespēju saņemt kvalificētu sertifikātu attālināti, kā arī samazinātu klientu apkalpošanas centru apmeklēšanas nepieciešamību, parakstītājiem, kam ir derīgs drošs elektroniskais paraksts, jābūt iespējai pieteikties elektroniskajam parakstam atkārtoti elektroniski, parakstot pieteikumu ar drošu elektronisko parakstu, kas savukārt nodrošina iespēju pārliecināties par parakstītāja identitāti.

Līdz ar to ir nepieciešams grozīt EDL 17.panta regulējumu, kā arī atbilstoši precizēt visu EDL tekstu.

3.

Saistītie politikas ietekmes novērtējumi un pētījumi

Projekts šo jomu neskar.

4.

Tiesiskā regulējuma mērķis un būtība

Tiesību akta projekta mērķis ir nodrošināt droša elektroniskā paraksta plašāku lietošanu.

Tiesību akta projekts paplašina droša elektroniskā paraksta lietošanu, izslēdzot iepriekš noteiktos ierobežojumus elektronisko dokumentu izmantošanai (piemēram, privātu darījumu taisīšana ģimenes tiesību jomā). Vienlaikus tiek paredzēts, ka EDL regulējums tiek piemērots tiktāl, ciktāl nozaru speciālajos normatīvajos aktos nav noteikta cita kārtība un nosacījumi dokumentu noformēšanā. Tādējādi, ja normatīvajā aktā būs pieļauta dokumentu elektroniskās formas lietošana, tad attiecīgi būs piemērojams EDL.

Tiesību akta projekts vienkāršo procedūru atkārtotai drošā elektroniskā paraksta saņemšanai, ja pieteikums atkārtotai droša elektroniskā paraksta saņemšanai ir parakstīts ar drošu elektronisko parakstu, kā arī tiek precizēta kvalificētā sertifikātā iekļaujamā informācija.

Ņemot vērā minēto, anotācijas I sadaļas 2.punktā minētās problēmas tiks atrisinātas pilnībā.

5.

Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Satiksmes ministrija.

6.

Iemesli, kādēļ netika nodrošināta sabiedrības līdzdalība

Projekts šo jomu neskar.

7.

Cita informācija

Nav

 

II. Tiesību akta projekta ietekme uz sabiedrību

1.

Sabiedrības mērķgrupa

Esošie un potenciālie droša elektroniskā paraksta lietotāji.

2.

Citas sabiedrības grupas (bez mērķgrupas), kuras tiesiskais regulējums arī ietekmē vai varētu ietekmēt

Jebkura fiziskā vai juridiskā persona, kas ir uzskatāma par uzticamu sertifikācijas pakalpojumu sniedzēju.

3.

Tiesiskā regulējuma finansiālā ietekme

Projekts šo jomu neskar.

4.

Tiesiskā regulējuma nefinansiālā ietekme

Projekts šo jomu neskar.

5.

Administratīvās procedūras raksturojums

Likumprojekts jaunus administratīvos procesus neparedz.

6.

Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Projekts šo jomu neskar.

7.

Cita informācija

Nav.

 

III. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem

Projekts šo jomu neskar.

 

IV. Tiesību akta projekta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu

Projekts šo jomu neskar.

 

V. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām

Projekts šo jomu neskar.

 

VI. Sabiedrības līdzdalība un šīs līdzdalības rezultāti

1.

Sabiedrības informēšana par projekta izstrādes uzsākšanu

Sabiedrības pārstāvji tika informēti par likumprojekta izstrādes uzsākšanu darba grupā elektroniskā paraksta plašākas lietošanas nodrošināšanai, kuras sēdes notika 2011.gada 11.maijā un 21.jūnijā, un kurās tika izskatīti grozījumu priekšlikumi Elektronisko dokumentu likuma 3.panta sestajā daļā.

2.

Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē

Pamatojoties uz Ministru kabineta 2011.gada 17.marta rīkojumu Nr.114 „Par darba grupu elektroniskā paraksta plašākas lietošanas nodrošināšanai”, tika izveidota darba grupa elektroniskā paraksta plašākas lietošanas nodrošināšanai, lai izvērtētu elektroniskā paraksta plašākas lietošanas nodrošināšanas iespējas un sagatavotu attiecīgus priekšlikumus. Darba grupas sastāvā tika iekļauti elektronisko sakaru nozares pārstāvji no Satiksmes ministrijas, VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs", Finanšu ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Tieslietu ministrijas, Valsts kancelejas, Veselības ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Darba grupas sanāksmēs tika pieaicināti arī eksperti no Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas.

3.

Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Priekšlikumi elektroniskā paraksta plašākas lietošanas nodrošināšanai tika atbalstīti.

4.

Saeimas un ekspertu līdzdalība

Projekts šo jomu neskar.

5.

Cita informācija

Nav.

 

VII. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām

1.

Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Satiksmes ministrija.

2.

Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām

Projektam nav ietekmes uz esošajām pārvaldes funkcijām.

3.

Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes institucionālo struktūru

Jaunu institūciju izveide

Projekts neparedz jaunu institūciju izveidi.

4.

Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes institucionālo struktūru

Esošu institūciju likvidācija

Projekts neparedz esošu institūciju likvidāciju.

5.

Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes institucionālo struktūru

Esošu institūciju reorganizācija

Projekts neparedz esošu institūciju reorganizāciju.

6.

Cita informācija

Nav.

 

 

 

Satiksmes ministrs                                                        A.Ronis

 

 

 

 

28.08.2012. 11:33

Caune, 67028110

dainis.caune@sam.gov.lv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v_sk = 933

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

33_Lp12.doc33_Lp12.doc

Start time: 14.12.2023 20:47:16 After doc accessing: 14.12.2023 20:47:16 After doc copying: 14.12.2023 20:47:16 End time: 14.12.2023 20:47:16 Doc created: 19.11.2014 16:33:51 Doc last mod: 19.11.2014 16:44:07 Doc manual: