Drukāt    Aizvērt

Rīgā 2015. gada 24. septembrī

Nr.111.9/3-84-12/15

 

 

 

SAEIMAS PREZIDIJAM

 

 

Juridiskā komisija lūdz iekļaut Saeimas nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā likumprojektu „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (Nr.31/Lp12) izskatīšanai otrajā lasījumā.

 

Pielikumā: likumprojekta tabula uz 10 lpp.

 

 

 

Ar cieņu

 

Juridiskās komisijas priekšsēdētājs                                                G.Bērziņš

 


Juridiskā komisija                                                                                                                                                         Likumprojekts otrajam lasījumam

 

 

Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā

(Nr.31/Lp12)

 

Spēkā esošā redakcija

Pirmā lasījuma redakcija

Nr.

pk.

Priekšlikumi

( 3 )

Komisijas atzinums

Komisijas atbalstītā redakcija

(ar valodas speciālistu labojumiem)

 

Izdarīt Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā šādus grozījumus:

 

 

 

Izdarīt Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā šādus grozījumus:

211.2 pants. Institūcijas (amatpersonas), kas realizē kontroli pār pašvaldību domju izdoto saistošo noteikumu ievērošanu

Kontroli pār pašvaldības domes izdoto saistošo noteikumu ievērošanu realizē attiecīgās domes pilnvarotas institūcijas (amatpersonas).

Izskatot lietas par pašvaldības domes izdoto saistošo noteikumu pārkāpšanu, pārkāpuma izdarīšanas vietā bez protokola sastādīšanas (izsniedzot noteikta parauga kvīti) var uzlikt naudas sodu līdz trīsdesmit euro, ja pārkāpējs to neapstrīd.

(17.04.2008. likuma redakcijā ar grozījumiem, kas izdarīti ar 26.09.2013. likumu, kas stājas spēkā 01.01.2014.)

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Izslēgt 211.2 panta otro daļu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Izslēgt 211.2 panta otro daļu.

 

250.pants. Gadījumi, kad protokolu par administratīvo pārkāpumu nesastāda

Protokolu par administratīvo pārkāpumu nesastāda, ja izdarīti administratīvie pārkāpumi, kas paredzēti šā kodeksa 42.1, 46.1 panta pirmajā un sestajā daļā (ja pārkāpumu izdarījis pilsonis), 101.1, 108.1 panta pirmajā daļā (ja pārkāpumu izdarījis pilsonis), 135.-137., 149.22, 149.23 pantā, kā arī citos gadījumos, kad saskaņā ar šo kodeksu un citiem likumiem naudas sodu uzliek un iekasē pārkāpuma izdarīšanas vietā un tā apmērs nepārsniedz trīsdesmit euro vai brīdinājumu noformē pārkāpuma izdarīšanas vietā. Ja ir izdarīts administratīvais pārkāpums, kas paredzēts šā kodeksa 171.panta pirmajā daļā, pilnvarotai iestādei (amatpersonai) ir tiesības nesastādīt protokolu par administratīvo pārkāpumu, uzlikt naudas sodu un iekasēt to pārkāpuma izdarīšanas vietā, ja pārkāpējs neapstrīd viņam uzlikto sodu un tā apmērs nepārsniedz piecdesmit piecus euro, vai brīdinājumu noformē pārkāpuma izdarīšanas vietā.

Ja pārkāpējs apstrīd viņam uzlikto sodu par to pārkāpumu izdarīšanu, kuri paredzēti šā panta pirmajā daļā, vai ir citi apstākļi, kas traucē amatpersonai uzlikt sodu pārkāpuma izdarīšanas vietā, protokolu sastāda saskaņā ar šā kodeksa 246.pantu.

Protokolu par administratīvo pārkāpumu nesastāda, ja šā kodeksa 46.1 panta septītajā daļā un 166.13 panta trešajā daļā paredzēto administratīvo pārkāpumu konstatējusi Veselības inspekcija, 166.13 pantā paredzēto administratīvo pārkāpumu konstatējis Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, 166.13 panta pirmajā un otrajā daļā paredzēto administratīvo pārkāpumu konstatējusi Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome.

(21.12.1990. likuma redakcijā ar grozījumiem, kas izdarīti ar 03.11.1992., 11.05.1993., 19.07.1995., 28.05.1997., 16.10.2003., 17.05.2007., 27.09.2007., 20.12.2007., 14.11.2008., 10.06.2010., 16.06.2011. un 26.09.2013. likumu, kas stājas spēkā 01.01.2014.)

2. Izteikt 250. pantu šādā redakcijā:

"250.pants. Gadījumi, kad protokolu par administratīvo pārkāpumu nesastāda

Protokolu par administratīvo pārkāpumu nesastāda, ja šā kodeksa 247.pantā minētās personas pieņem lēmumu par administratīvā pārkāpuma lietvedības uzsākšanu un tajā ir ietvertas šā kodeksa 248.panta pirmajā un otrajā daļā minētās ziņas. Ja lēmumu par administratīvā pārkāpuma lietvedības uzsākšanu pieņem attiecībā uz nepilngadīgu personu, minētā lēmuma kopiju nosūta nepilngadīgās personas likumiskajam pārstāvim uz deklarēto dzīvesvietu vai norādīto adresi.

Ja administratīvā pārkāpuma lietu ierosinājis prokurors, administratīvā pārkāpuma protokolu nesastāda. Prokurors lēmumā par administratīvā pārkāpuma lietas ierosināšanu norāda šā kodeksa 248.panta pirmajā un otrajā daļā minētās ziņas."

 

 

 

2. Izteikt 250. pantu šādā redakcijā:

"250.pants. Gadījumi, kad protokolu par administratīvo pārkāpumu nesastāda

Protokolu par administratīvo pārkāpumu nesastāda, ja šā kodeksa 247.pantā minētās personas pieņem lēmumu par administratīvā pārkāpuma lietvedības uzsākšanu un tajā ir ietvertas šā kodeksa 248.panta pirmajā un otrajā daļā minētās ziņas. Ja lēmumu par administratīvā pārkāpuma lietvedības uzsākšanu pieņem attiecībā uz nepilngadīgu personu, minētā lēmuma kopiju nosūta nepilngadīgās personas likumiskajam pārstāvim uz deklarēto dzīvesvietu vai norādīto adresi.

Ja administratīvā pārkāpuma lietu ierosinājis prokurors, administratīvā pārkāpuma protokolu nesastāda. Prokurors lēmumā par administratīvā pārkāpuma lietas ierosināšanu norāda šā kodeksa 248.panta pirmajā un otrajā daļā minētās ziņas."

276.pants. Administratīvā pārkāpuma lietā pieņemtā lēmuma paziņošana

Administratīvā pārkāpuma lietā pieņemto lēmumu var paziņot tūlīt pēc lietas izskatīšanas.

Personai, kura tika saukta pie administratīvās atbildības, un cietušajam piecu darba dienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas to izsniedz pret parakstu vai nosūta ierakstītā sūtījumā pa pastu uz attiecīgās personas un cietušā dzīvesvietu vai juridisko adresi. Ja lēmums pieņemts attiecībā uz nepilngadīgu personu, lēmumu nosūta ierakstītā sūtījumā pa pastu arī nepilngadīgā likumiskajam pārstāvim.

(14.06.2012. likuma redakcijā ar grozījumiem, kas izdarīti ar 25.04.2013. likumu, kas stājas spēkā 29.05.2013.)

 

3. Papildināt kodeksu ar divdesmit otro "a" nodaļu šādā redakcijā:

"Divdesmit otrā "a" nodaļa

Vienošanās par soda izpildi administratīvā pārkāpuma lietā

278.2 pants. Vienošanās par soda izpildi mērķis

Vienošanās par soda izpildi (turpmāk šajā nodaļā – vienošanās) mērķis ir panākt brīvprātīgu naudas soda izpildi, veicinot iestāžu un personu savstarpējo sadarbību.

278.3 pants. Vienošanās pamatnoteikumi

Institūcija (amatpersona), izskatot administratīvā pārkāpuma lietu un konstatējot, ka persona, kuru sauc pie administratīvās atbildības, atzīst vainu, var izteikt personai piedāvājumu slēgt vienošanos.

Vienošanos var slēgt līdz lēmuma pārsūdzēšanai augstākā iestādē noteiktā termiņa notecēšanai.

Vienošanos uzskata par noslēgtu ar tās parakstīšanas brīdi.

278.4 pants. Vienošanās slēgšanas priekšnoteikumi un nosacījumi

Vienošanos var slēgt, ja pastāv šādi priekšnoteikumi:

1) persona, kuru sauc pie administratīvās atbildības, atzīst vainu un piekrīt lēmumam par soda uzlikšanu;

2) persona, kuru sauc pie administratīvās atbildības, ir iepazīstināta ar vienošanās slēgšanas tiesiskajām sekām un piekrīt tām.

Vienošanās slēgšana nav iespējama, ja pastāv vismaz viens no šādiem nosacījumiem:

1) ir apstākļi, kas pastiprina atbildību par administratīvo pārkāpumu;

2) administratīvā pārkāpuma lietā ir cietušais;

3) ja ar lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā tiek aizskartas trešās personas tiesības vai intereses;

4) administratīvā pārkāpuma izdarīšanas dienā (ja pārkāpums ir ilgstošs – pārkāpuma pārtraukšanas dienā) ir pagājis mazāk nekā gads, kopš noslēgta iepriekšējā vienošanās par tādu pašu pārkāpumu;

5) par izdarīto administratīvo pārkāpumu ir piemērojams administratīvais arests;

6) nepilngadīgo nepārstāv tā likumiskais pārstāvis;

7) lēmumu par administratīvā soda uzlikšanu pieņem bez tās personas klātbūtnes, kuru sauc pie administratīvās atbildības;

8) administratīvā pārkāpuma lietā ir piemērojama garantijas nauda.

Institūcija (amatpersona) nepiedāvā slēgt vienošanos, ja no administratīvā pārkāpuma izdarīšanas apstākļiem, pārkāpuma būtības vai citiem apsvērumiem izriet, ka vienošanās slēgšana nav piemērota taisnīga sodošā mērķa sasniegšanai.

278.5 pants. Vienošanās saturs un tiesiskās sekas

Institūcija (amatpersona) piedāvā noslēgt vienošanos ar šādiem noteikumiem:

1) lēmumā par administratīvā soda uzlikšanu noteikto naudas sodu samazina par 50 %. Ja tiesību normā paredzētais naudas soda apmērs ir noteikts, pamatojoties uz prasībām, kas izriet no Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām, samazinot naudas sodu, ievēro starptautiskajā tiesību aktā noteikto minimālo naudas soda apmēru;

2) naudas sodu samaksā 10 darbdienu laikā no vienošanās noslēgšanas brīža.

Pēc vienošanās noslēgšanas citi sodi, kas noteikti ar lēmumu par administratīvā soda uzlikšanu, tiek piemēroti sākotnēji noteiktajā apjomā.

Vienošanās nav pārsūdzama, izņemot šā kodeksa 278.7 pantā noteiktos gadījumus. Pēc vienošanās noslēgšanas lēmums par administratīvā soda uzlikšanu ir nepārsūdzams.

Ja naudas sods netiek samaksāts šā panta pirmās daļas 2.punktā noteiktajā termiņā, sākotnēji pieņemto lēmumu par administratīvā soda uzlikšanu nodot piespiedu izpildei. Pirms lietas nodošanas tiesu izpildītājam institūcija (amatpersona) par to rakstveidā informē personu, par kuru pieņemts lēmums. Informāciju nosūta saprātīgā termiņā, bet ne vēlāk kā 10 dienas pirms lietas nodošanas tiesu izpildītājam.

278.6 pants. Vienošanās noformēšana

Vienošanos ietver lēmumā, kas pieņemts administratīvā pārkāpuma lietā.

Papildus šā kodeksa 274.panta otrajā daļā minētajai informācijai lēmumā norāda:

1) informāciju par to, ka pie administratīvās atbildības sauktā persona atzīst vainu un piekrīt slēgt vienošanos;

2) lēmumā par soda uzlikšanu noteikto soda apmēru, kā arī vienošanās procesā noteikto soda apmēru;

3) informāciju par to, ka persona ir informēta par vienošanās tiesiskajām sekām un piekrīt tām;

4) informāciju par pienākumu vienošanās procesā piemēroto naudas sodu samaksāt 10 darbdienu laikā.

278.7 pants. Vienošanās atcelšana

Augstāka iestāde uz tās personas iesnieguma pamata, kuras tiesiskās intereses ir aizskartas, vai pēc prokurora protesta noslēgto vienošanos atceļ, ja:

1) vienošanās noslēgta, pastāvot kādam no šā kodeksa 278.4 panta otrajā daļā minētajiem nosacījumiem;

2) ja personas, ar kuru noslēgta vienošanās, identitāte bijusi kļūdaini noskaidrota;

3) vienošanās noslēgšanas brīdī pastāvēja apstākļi, kas nepieļauj lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā.

Iesniegumu par vienošanās atcelšanu, kā arī prokurora protestu var iesniegt ne vēlāk kā gada laikā pēc vienošanās noslēgšanas dienas.

Augstāka iestāde, konstatējot šā panta pirmās daļas 2. un 3.punktā minētos gadījumus, ne vēlāk kā gada laikā pēc vienošanās noslēgšanas dienas noslēgto vienošanos atceļ pēc savas iniciatīvas.

Lēmumu par noslēgtās vienošanās atcelšanu vai atteikumu atcelt noslēgto vienošanos augstāka iestāde pieņem mēneša laikā pēc iesnieguma vai prokurora protesta saņemšanas dienas. Augstākas iestādes lēmums nav pārsūdzams.

Ja augstākas iestādes nav, vienošanos atceļ institūcija (amatpersona), kura pieņēma lēmumu par soda uzlikšanu, saskaņā ar kārtību, kādā vienošanos atceļ augstāka iestāde.

Augstāka iestāde lēmumu par vienošanās atcelšanu paziņo administratīvā pārkāpuma lietas dalībniekiem.

Pieņemot lēmumu par noslēgtās vienošanās atcelšanu, ar šā lēmuma paziņošanas brīdi sākas termiņš lēmuma par administratīvā soda uzlikšanu pārsūdzībai. Ja vienošanās ietvaros noteiktais naudas sods ir samaksāts un pēc vienošanās atcelšanas lēmums par soda uzlikšanu ir pārsūdzēts, samaksāto naudas summu atmaksā, ja persona to lūdz.

Augstāka iestāde, kas pieņēmusi lēmumu par vienošanās atcelšanu, informē izpildinstitūciju par nepieciešamību apturēt lēmuma par administratīvā soda uzlikšanu piespiedu izpildi, ja tā ir uzsākta."

1

Juridiskā komisija

Izteikt likumprojekta 3.pantu šādā redakcijā:

„3. Papildināt kodeksu ar 276.1 pantu šādā redakcijā:

276.1 pants. Nosacīta daļēja atbrīvošana no naudas soda samaksas

Lai veicinātu iestāžu un personu savstarpējo sadarbību un brīvprātīgu naudas soda izpildi, institūcija (amatpersona) ir tiesīga lemt par personas nosacītu daļēju atbrīvošanu no naudas samaksas.

Personu var nosacīti daļēji atbrīvot no naudas soda samaksas, ievērojot šādus priekšnoteikumus:

1) persona, kuru sauc pie administratīvās atbildības, ir atzinusi savu vainu un piekrīt lēmumam par soda uzlikšanu;

2) nav konstatēti apstākļi, kas pastiprina personas atbildību par administratīvo pārkāpumu;

3) administratīvā pārkāpuma lietā nav cietušā;

4) administratīvā pārkāpuma lietā nav piemērota garantijas nauda

5) par administratīvo pārkāpumu nav paredzēta administratīvā aresta piemērošana;

6) persona, kuru sauc pie administratīvās atbildības, gada laikā nav bijusi nosacīti atbrīvota no naudas soda samaksas.

Nosacītu daļēju atbrīvošanu no naudas soda samaksas nepiemēro, ja izvērtējusi administratīvā pārkāpuma izdarīšanas apstākļus, pārkāpuma raksturu, pārkāpēja personību un citus apstākļus, kam ir nozīme lietā, institūcija (amatpersona) atzīst, ka nosacīta daļēja atbrīvošana no naudas soda samaksas nav piemērota taisnīga sodošā mērķa sasniegšanai.

Pieņēmusi lēmumu par nosacītu daļēju atbrīvošanu no naudas soda samaksas, institūcija (amatpersona) informē administratīvi sodīto personu par tās pienākumu 10 darba dienu laikā samaksāt lēmumā par administratīvā soda uzlikšanu noteikto naudas sodu 50% apmērā.

Ja naudas sods šā panta ceturtajā daļā noteiktajā termiņā un apmērā netiek samaksāts, sākotnēji pieņemtais lēmums par administratīvā soda uzlikšanu ir izpildāms pilnā apmērā.”

 

Atbalstīts

3. Papildināt kodeksu ar 276.1 pantu šādā redakcijā:

276.1 pants. Nosacīta daļēja atbrīvošana no naudas soda samaksas

Lai veicinātu iestāžu un personu savstarpējo sadarbību un brīvprātīgu naudas soda izpildi, institūcija (amatpersona) ir tiesīga lemt par personas nosacītu daļēju atbrīvošanu no naudas samaksas.

Personu var nosacīti daļēji atbrīvot no naudas soda samaksas, ievērojot šādus priekšnoteikumus:

1) persona, kuru sauc pie administratīvās atbildības, ir atzinusi savu vainu un piekrīt lēmumam par soda uzlikšanu;

2) nav konstatēti apstākļi, kas pastiprina personas atbildību par administratīvo pārkāpumu;

3) administratīvā pārkāpuma lietā nav cietušā;

4) administratīvā pārkāpuma lietā nav piemērota garantijas nauda;

5) par administratīvo pārkāpumu nav paredzēta administratīvā aresta piemērošana;

6) persona, kuru sauc pie administratīvās atbildības, gada laikā nav bijusi nosacīti atbrīvota no naudas soda samaksas.

Nosacītu daļēju atbrīvošanu no naudas soda samaksas nepiemēro, ja, izvērtējusi administratīvā pārkāpuma izdarīšanas apstākļus, pārkāpuma raksturu, pārkāpēja personību un citus apstākļus, kam ir nozīme lietā, institūcija (amatpersona) atzīst, ka nosacīta daļēja atbrīvošana no naudas soda samaksas nav piemērota taisnīga sodošā mērķa sasniegšanai.

Pieņēmusi lēmumu par nosacītu daļēju atbrīvošanu no naudas soda samaksas, institūcija (amatpersona) informē administratīvi sodīto personu par tās pienākumu 10 darba dienu laikā samaksāt lēmumā par administratīvā soda uzlikšanu noteikto naudas sodu 50 procentu apmērā.

Ja naudas sods šā panta ceturtajā daļā noteiktajā termiņā un apmērā netiek samaksāts, sākotnēji pieņemtais lēmums par administratīvā soda uzlikšanu ir izpildāms pilnā apmērā.”

 

301.pants. Lēmuma izpilde par naudas soda piedziņu uz vietas

Ja saskaņā ar šā kodeksa 250.pantu naudas sodu iekasē administratīvā pārkāpuma izdarīšanas vietā, pārkāpējam izdod noteikta parauga kvīti.

Ja naudas sodu administratīvā pārkāpuma vietā nesamaksā, sastādāms administratīvais protokols, bet lietvedība lietā un lēmuma izpilde notiek šajā kodeksā paredzētajā kārtībā.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 28.05.1997. likumu, kas stājas spēkā 27.06.1997.)

4. Izslēgt 301.pantu.

 

 

 

 

4. Izslēgt 301.pantu.

 

Pārejas noteikumi

5.  Papildināt pārejas noteikumus ar 25.punktu šādā redakcijā:

"25. Šā kodeksa divdesmit otrajā "a" nodaļā ietvertās normas, kas regulē vienošanās slēgšanu, piemēro administratīvo pārkāpumu lietās, kuras uzsāktas, sākot ar 2015.gada 1.janvāri."

2

Juridiskā komisija

Izslēgt likumprojekta 5.pantu.

Atbalstīts

 

 

Likums stājas spēkā 2015.gada 1.janvārī.

 

3

Juridiskā komisija

Izslēgt norādi par likuma spēkā stāšanos.

Atbalstīts

 

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

31_2_Lp12.doc31_2_Lp12.doc

Start time: 25.02.2020 20:02:18 After doc accessing: 25.02.2020 20:02:18 After doc copying: 25.02.2020 20:02:18 End time: 25.02.2020 20:02:18 Doc created: 24.09.2015 13:31:00 Doc last mod: 24.09.2015 13:38:59 Doc manual: