Drukāt    Aizvērt

 

___05.2015.

 

 

Saeimas Prezidijam

 

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz grozīt Saeimas 2015.gada 28.maija sēdes darba kārtību un iekļaut izskatīšanai sadaļā „Prezidija ziņojumi” Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā”.

Komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86.pantu komisija lūdz virzīt minēto likumprojektu izskatīšanai 1.lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā Saeimas 2015.gada 28.maija sēdē. 

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.

 

Pielikumā:     Likumprojekts „Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā” uz ___lpp un likumprojekta anotācija uz ___lpp.

 

 

Ar cieņu,

 

 

 

 

Romāns Naudiņš

komisijas priekšsēdētājs

 

 


 

 

Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā

 

 

Izdarīt Elektroenerģijas tirgus likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2005, 12.nr.; 2008, 10.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2011, 117.nr.; 2013, 211., 232.nr.; 2014, 60., 189., 257.nr.) šādus grozījumus:

 

1.Izteikt 37.1 pantu šādā redakcijā:

 

37.1 pants. Elektroenerģijas tirgus operators

(1) Elektroenerģijas tirgus operators ir juridiska persona, kas organizē elektroenerģijas biržu, kurā tās dalībnieki pērk un pārdod elektroenerģiju, un nodrošina elektroenerģijas nākošās dienas un tekošās dienas elektroenerģijas tirgu savienošanu ar citas Eiropas Savienības dalībvalsts elektroenerģijas tirgu, ar kuras elektroenerģijas sistēmu ir starpvalstu savienojums.

 (2) Elektroenerģijas tirgus operatoru apstiprina, atsauc un tā darbību uzrauga Regulators, ievērojot Eiropas Komisijas īstenošanas aktus, kas pieņemti, pamatojoties uz un papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 714/2009 par nosacījumiem attiecībā uz piekļuvi tīklam elektroenerģijas pārrobežu tirdzniecībā un par Regulas (EK) Nr. 1228/2003 atcelšanu.

 (3) Regulators savu funkciju veikšanai ir tiesīgs pieprasīt tam nepieciešamo informāciju no elektroenerģijas tirgus operatora.”

 

2. Izslēgt 37.2 pantu.

 

Likums stājas spēkā vienlaikus ar Komisijas Regulu, ar ko, ievērojot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr.714/2009 (2009.gada 13.jūlijs) par nosacījumiem attiecībā uz piekļuvi tīklam elektroenerģijas pārrobežu tirdzniecībā un par Regulas (EK) Nr. 1228/2003 atcelšanu, izveido jaudas piešķiršanas un pārslodzes vadības vadlīnijas.

 

 


Likumprojekta Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā anotācija

 

1.Kādēļ likums ir vajadzīgs?

 

2014.gada 5.decembrī Eiropas Savienības dalībvalstis komitoloģijas procedūras ietvaros pieņēma Eiropas Komisijas Regulu (ES), ar ko izveido vadlīnijas jaudas piešķiršanas un pārslodzes vadībai (turpmāk - Regula), kura stāsies spēkā pēc Eiropas Parlamenta un Padomes pārbaudes tiesību izmantošanas.

Pēc Eiropas Komisijas sniegtās informācijas, provizoriskais Regulas stāšanās spēkā laiks ir 2015.gada jūlijs.

Izvērtējot no Regulas izrietošos Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (turpmāk - SPRK) pienākumus un pašreizējo nacionālo tiesisko regulējumu, tika konstatētas nepieciešamās izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā (turpmāk - ETL).

Viens no pirmajiem uzdevumiem, kas jāveic Regulas ieviešanas procesā, ir nominēta elektroenerģijas tirgus operatora (turpmāk - NEMO) nozīmēšana atbilstoši Regulas 4.pantam. Atbilstoši Regulas 4.panta pirmajai daļai, dalībvalstīm, četrus mēnešus pēc Regulas spēkā stāšanās, ir jānodrošina, ka to teritorijā ir nozīmēts vismaz viens NEMO, kurš nodrošina nākošās dienas un/vai tekošās dienas elektroenerģijas tirgu sasaistīšanu. Ja vien dalībvalsts nav noteikusi citādi, regulatīvā iestāde ir atbildīga par NEMO iecelšanu un iecelšanas kritēriju izpildes uzraudzību.

Šobrīd elektroenerģijas tirgus operatora darbības pamatprincipi un tā izvēles kritēriji noteikti ETL VIII1 nodaļā. Šajā nodaļā ir noteikts, ka elektroenerģijas tirgus operatoru izvēlas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, noslēdzot līgumu ar tirgus operatoru, kurš atbilst noteiktiem kritērijiem (ETL 37.1 pants). Šāds ETL regulējums ir pretrunā ar Regulā noteikto NEMO nozīmēšanas procedūru. Lai novērstu pretrunas nacionālajā un Eiropas Savienības tiesiskajā regulējumā un interpretāciju iespējas attiecībā uz elektroenerģijas tirgus operatora jeb NEMO darbības regulēšanu, kā arī ņemot vērā īsos termiņus NEMO nozīmēšanai, kas noteikti Regulā, tiek ierosināti attiecīgie grozījumi ETL.

 

2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?

 

Priekšlikumu iespējamā ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību ir pozitīva, jo Regulas prasību īstenošana veicinās efektīvu konkurenci elektroenerģijas ražošanā, tirdzniecībā un piegādē, kā arī sekmēs Eiropas elektroenerģijas tirgu integrāciju un visa elektroenerģijas sektora attīstību Eiropas Savienībā.

 

3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžeta un pašvaldību budžetiem?

 

Ieviešot Regulas prasības, ietekme uz Latvijas Republikas budžetu varētu rasties SPRK funkciju paplašināšanas rezultātā. Šajā Regulas ieviešanas stadijā konkrētu ietekmi uz budžetu nav iespējams noteikt.

 

4.Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?

 

Pašlaik spēkā esošais regulējums (ETL) ir pretrunā ar Regulā noteikto NEMO nozīmēšanas procedūru. Lai novērstu pretrunas nacionālajā un Eiropas Savienības tiesiskajā regulējumā un interpretāciju iespējas attiecībā uz elektroenerģijas tirgus operatora jeb NEMO darbības regulēšanu, kā arī ņemot vērā īsos termiņus NEMO nozīmēšanai, kas noteikti Regulā, tiek ierosināti attiecīgie grozījumi.

 

5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?

 

Eiropas Savienības Direktīva 2009/72/EK un Regula (EK) Nr.714/2009 nosaka tīkla kodeksu izstrādi ar kuriem nodrošina un pārvalda efektīvu un pārredzamu piekļuvi pārrobežu pārvades tīkliem, lai notiktu koordinē­ta un pietiekami tālredzīga plānošana un pārvades sistēmu attīstība Eiropas Savienībā, tostarp starpsavienojuma jaudu izveide, pienācīgi ņemot vērā vides aspektus.

Tīkla kodeksi tiek pieņemti kā ES regulas un to prasības ir saistošas visām ES dalībvalstīm.

 

6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot tiesību akta projektu?

 

Pirms tika pausta Latvijas nostāja par Regulas projektu Eiropas Komisijas Regulatīvajā komitejā, Ekonomikas ministrijas izstrādāja Latvijas pozīcija Nr.1 Par Komisijas Īstenošanas Regula, par datu ziņošanu, īstenojot 8.panta 2.punktu un 8.panta 6.punktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr.1227/2011 par enerģijas vairumtirgus integritāti un pārredzamību tika saskaņota ar: Sabiedrisko Pakalpojumu Regulēšanas Komisiju, AS „Augstsprieguma tīkls”, Ārlietu ministriju, Tieslietu ministriju un Finanšu ministriju.

Izstrādājot likumprojektu Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija konsultējās ar Ekonomikas ministriju un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju.

 

 

 

7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?

Likuma izpilde tiks nodrošināta saskaņā ar likumā un normatīvajos aktos noteikto kārtību.

 Normatīvā akta projekts pēc izsludināšanas tiks publicēts oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis”. 

Jaunu institūciju izveide nav nepieciešama.

 

 

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

Elektroenerg-1-st-sonedel.doc - Elektroenerg-1-st-sonedel.doc

Start time: 25.02.2020 20:01:27 After doc accessing: 25.02.2020 20:01:27 After doc copying: 25.02.2020 20:01:27 End time: 25.02.2020 20:01:27 Doc created: 26.05.2015 13:43:33 Doc last mod: 26.05.2015 16:56:59 Doc manual: