|
2018. gada ___. jūnijā
Nr. _________________
SAEIMAS PREZIDIJAM
Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija ir izstrādājusi likumprojektu “Grozījumi Satversmes aizsardzības biroja likumā” un, pamatojoties uz Saeimas Kārtības ruļļa 79. pantu, iesniedz to izskatīšanai Saeimā.
Komisija lūdz minēto likumprojektu nodot tikai Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Saskaņā ar Kārtības ruļļa 86. pantu komisija lūdz virzīt likumprojektu izskatīšanai Saeimas sēdē pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.
Pielikumā:
1. Likumprojekts uz vienas lapas;
2. Likumprojekta anotācija uz divām lapām.
Ar cieņu,
komisijas priekšsēdētājs A. Latkovskis
Likumprojekts
Grozījumi Satversmes aizsardzības biroja likumā
Izdarīt Satversmes aizsardzības biroja likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 11.nr.; 1996, 23.nr.; 2002, 16.nr.; 2003, 8.nr.; 2004, 9.nr.; 2009, 109.nr.) šādus grozījumus:
1. Aizstāt 5. panta pirmajā daļā skaitli „18” ar skaitli „20”.
2. Papildināt 5. panta divpadsmito daļu aiz vārdiem „Satversmes aizsardzības biroja’’ ar vārdiem „amatpersonas un”;
3.Izslēgt 9. panta trešās daļas otro teikumu.
Likums stājas spēkā 2019. gada 1. janvārī.
komisijas priekšsēdētājs A. Latkovskis
Likumprojekta
“Grozījumi Satversmes aizsardzības biroja likumā”
ANOTĀCIJA
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Lai noregulētu jautājumus, kas saistīti ar vienotu dienesta gaitu valsts drošības iestādēs, ir izstrādāti grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā. Vienlaikus ar likumprojektu “Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā” ir izstrādāti un tiek virzīti pieņemšanai šādi saistītie likumprojekti:
1) „Grozījumi Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumā”;
2) „Grozījums Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm disciplināratbildības likumā”;
3) „Grozījumi likumā „Par policiju””;
4) „Grozījumi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā”;
5) „Grozījums Valsts drošības iestāžu amatpersonu izdienas pensiju likumā”.
Ņemot vērā iecerētos grozījumus Valsts drošības iestāžu likumā, Satversmes aizsardzības biroja likumā ir jānovērš normu dublēšanās un neprecizitāte.
Satversmes aizsardzības biroja likuma 5. panta pirmajā daļā ir atsauce uz Valsts drošības iestāžu likuma 18. pantu, kurā ir ietverti nosacījumi par ierobežojumiem, kad persona nevar būt valsts drošības iestādes amatpersona vai darbinieks. Atbilstoši likumprojektam “Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā’’ tiks mainīta likuma pantu numerācija, tādējādi Satversmes aizsardzības biroja likumā ir jāprecizē atsauce, aizstājot skaitli „18” ar skaitli „20”.
Ieviešot vienotu terminoloģiju ar likumprojektu “Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā”, tiks precizēts jēdziena „amatpersona’’ un „darbinieks’’ lietojums likumā, tādējādi ir nepieciešams precizēt terminoloģiju arī Satversmes aizsardzības biroja likumā. Precizējums nepieciešams likuma 5. panta divpadsmitajā daļā, jo šobrīd Satversmes aizsardzības biroja direktors par priekšzīmīgu darba (dienesta) pienākumu veikšanu var apbalvot gan biroja amatpersonas, gan darbiniekus.
Likumprojekts “Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā’’ paredzēs vienotu regulējumu valsts drošības iestādes amatpersonas zvērestam (uzticamības un slepenības zvērestam), kas jādod, uzsākot pildīt amata pienākumus. Lai novērstu pretrunas vienlaikus regulējumā pastāvot vairākiem zvēresta tekstiem, ir nepieciešams Satversmes aizsardzības biroja likumā noteikto zvēresta tekstu svītrot.
Ir nepieciešams noteikt, ka grozījumi Satversmes aizsardzības biroja likumā stājas spēkā vienlaicīgi ar grozījumiem Valsts drošības iestāžu likumā.
2. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Likumprojekts šo jomu neskar.
3. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Likumprojekts šo jomu neskar.
4. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Likumprojekts šo jomu neskar.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts šo jomu neskar.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Sabiedrības līdzdalība nav plānota, jo tas attiecas uz atsevišķu personu loku – Satversmes aizsardzības biroja amatpersonām – un sabiedrību kopumā neietekmēs.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Jaunu institūciju izveide, esošu institūciju likvidācija vai reorganizācija nebūs nepieciešama.
Projekta izpilde notiks esošo pārvaldes funkciju un cilvēkresursu ietvaros.