Drukāt    Aizvērt

 

 

 

 

 

 

 

 

2018.gada 22.maijā

 

Nr.

 

Saeimas Prezidijam

 

 

          Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz iekļaut 2018.gada 24.maija Saeimas sēdes darba kārtībā Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījums Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumā”.

Komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

  Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz virzīt minēto likumprojektu izskatīšanai Saeimas 2018.gada 24.maija sēdē pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā

 

 

Pielikumā:

1. Likumprojekts „Grozījums Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumā”  uz 1 lp.;

2. Likumprojekta „Grozījums Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumā” anotācija  uz 1 lp.;

 

 

 

Ar cieņu,

 

Izglītības, kultūras un zinātnes

komisijas priekšsēdētājs                                                        A.Adamovičs


 

 

 

 

Iesniedz Izglītības, kultūras un zinātnes komisija

Likumprojekts

 

 

Grozījums Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumā

 

Izdarīt Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2003, 13. nr.; 2005, 12. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 205. nr.; 2017, 90. nr.) šādu grozījumu:

Papildināt 5. pantu ar septīto un astoto daļu šādā redakcijā:

“(7) Ja Rīgas vēsturiskā centra vai tā aizsardzības zonā iet bojā vai tiek patvaļīgi nocirsts koks, kas veido zaļumu un zaļo zonu sistēmu, zemes īpašniekam ir pienākums tā vietā stādīt jaunu līdzvērtīgu vai vērtīgāku koku.

(8) Ja kultūrvēsturiski unikāla, ļoti vērtīga vai vērtīga ēka ir bojāta tā, ka nav iespējama tās renovācija un restaurācija un ir zudusi attiecīgās ēkas kultūrvēsturiskā vērtība, tās vietā pieļaujama tikai tāda paša apjoma un būvmateriāla ēkas būvniecība, saglabājot esošās autentiskās kultūrvēsturiskās vērtības.”

Likumprojekta

Grozījums Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumā”

anotācija

 

1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?

 

Kokiem ir būtiska nozīme pilsētvidē, jo īpaši pilsētas klimata uzlabošanā. Tie nodrošina temperatūras pazemināšanos, gaisa attīrīšanu, samazina troksni un padara pilsētvidi iedzīvotājiem patīkamāku.

Rīgas domes rīkotajās publiskajās apspriešanās Rīgas iedzīvotāji ir pauduši bažas par koku skaita strauju samazinājumu Rīgas centrā.

Saskaņā ar Rīgas pilsētas būvvaldes mājas lapā pieejamo informāciju laika posmā no 2010.gada  līdz 2016.gadam Rīgas centrā ir izcirsti vairāk nekā 500 koku. Arvien biežāk Rīgas vēsturiskajā centrā ir novērojams, ka Rīgas domes Satiksmes departaments noasfaltē nokaltušo koku dobes, tā vietā, lai parūpētos par jaunu koku iestādīšanu.

Ņemot vērā daudzu Rīgas vēsturiskajā centrā dzīvojošo rīdzinieku sūdzības par straujo koku skaita samazinājumu Rīgas vēsturiskajā centrā un Rīgas domes amatpersonu vienaldzību šajā jautājumā, ir sagatavots likumprojekts, kas Rīgas vēsturiskajā centrā vai tā aizsardzības zonā esošas zemes īpašniekam noteiktu par pienākumu iestādīt jaunu līdzvērtīgu vai vērtīgāku koku gadījumā, ja Rīgas vēsturiskā centra vai tā aizsardzības zonā iet bojā vai tiek patvaļīgi nocirsts koks, kas veido zaļumu un zaļo zonu sistēmu.

Tāpat likumprojekts paredz papildināt likumu ar jaunu normu, kura paredz, ka gadījumā, kad Rīgas vēsturiskā centra vai tā aizsardzības zonā  kāda kultūrvēsturiski unikāla, ļoti vērtīga vai vērtīga ēka ir bojāta tā, ka nav iespējama tās renovācija un restaurācija un ir zudusi attiecīgās ēkas kultūrvēsturiskā vērtība, tās vietā pieļaujama tikai tāda paša apjoma un būvmateriāla ēkas būvniecība, saglabājot esošās autentiskās kultūrvēsturiskās vērtības.

 

2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?

Likumprojektam būs pozitīva ietekme uz iedzīvotāju dzīves kvalitāti Rīgas vēsturiskajā centrā.  Likumprojekts veicinās Rīgas vēsturiskā centra pilsētvides saglabāšanu, ka arī novērsīs Rīgas nozīmīgās daļas apstādījumu un vēsturiskās apbūves apdraudējumus.

 

3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?

Likums neietekmē valsts budžetu un pašvaldību budžetus.

 

4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?

Likums atbilst spēkā esošo tiesību normu sistēmai.

 

5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?

Likumprojekts šo jomu neskar.

 

6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?

Konsultācijas ir notikušas ar Rīgas vēsturiskā centra iedzīvotājiem un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju.

 

7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?

Normatīvā akta izpilde tiks nodrošināta ar jau esošo institūciju palīdzību, to kompetences ietvaros.

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

1271.docx1271.docx

Start time: 25.02.2020 19:54:55 After doc accessing: 25.02.2020 19:54:55 After doc copying: 25.02.2020 19:54:55 End time: 25.02.2020 19:54:55 Doc created: 23.05.2018 12:44:55 Doc last mod: 23.05.2018 12:48:55 Doc manual: