Rīgā
2015.gada 19.martā
Nr.______________
SAEIMAS PREZIDIJAM
Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija, izskatījusi deputātu iesniegto likumprojektu “Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā” (Nr.114/Lp12), nolēma atbalstīt minēto likumprojektu un virzīt to izskatīšanai Saeimas sēdē pirmajā lasījumā.
Pielikumā:
1) likumprojekta anotācija uz 2 lpp.;
2) Finanšu ministra atsauksmes kopija uz 1 lpp.
Ar cieņu
Komisijas priekšsēdētājs S.Dolgopolovs
Likumprojekta “Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā” anotācija
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Valsts prezidents ir nodevis Saeimai likumdošanas iniciatīvas ar ierosinājumu pieņemt likumu grozījumus, kas pamatoti ar atsevišķiem Valsts prezidenta izveidotās ekspertu grupas priekšlikumiem politisko partiju sistēmas pilnveidošanai. Ekspertu grupa darba gaitā ir identificējusi vairākas nozīmīgas Latvijas politisko partiju sistēmas nepilnības.
Ekspertu grupa, vērtējot šobrīd spēkā esošo valsts finansējuma modeli, nonāca pie secinājuma, ka nepastāv metodoloģija, ar kuras palīdzību varētu noteikt, cik lielam būtu jābūt valsts finansējuma īpatsvaram kopējos vēlēšanu kampaņas izdevumos, lai pietiekami samazinātu valsts sagrābšanas risku, kā arī Latvijā nav veikts atbilstošs nepieciešamības izvērtējums. Eksperti norāda, ka, lai arī galam nav izvērtēta arī 12. Saeimas vēlēšanu kampaņa, “tomēr ir skaidrs, ka pašreizējās dotācijas nosedz vien mazu daļu no nepieciešamā. Pirmšķietami šāds finansējuma līmenis nav pietiekams, lai būtiski samazinātu partiju atkarību no privātajiem ziedotājiem[1]”.
Ekspertu grupa mudina rast aplūkoto problēmu risinājumus un tāpēc ierosina: Palielināt valsts finansējumu partijām un apsvērt, vai nebūtu iespējams atteikties no ierobežojošā regulējuma, kas nosaka to izdevumu kategorijas, kurus drīkst segt no šā finansējuma (par vienīgo izņēmumu būtu uzskatāmi tēriņi izteikti privātiem un ar partijas darbību nesaistītiem mērķiem).[2]
Valsts finansējuma palielinājuma mērķis ir mazināt partiju atkarību no privātajiem ziedotājiem.
2. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Valsts finansējuma palielinājums ne vien samazinātu politisko partiju atkarību no fizisko personu ziedojumiem, bet arī palielinātu sabiedrības uzticību politiskajām partijām.
3. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Valsts budžetā būtu jāparedz papildus 612 394 eiro gadā.
4. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Likumprojektam nav ietekmes uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts šo jomu neskar.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Likuma grozījumi apspriesti Valsts prezidenta izveidotās ekspertu grupas pārvaldības pilnveidei ietvaros.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Likuma izpildei nav nepieciešams radīt jaunas institūcijas, ne arī paplašināt esošo institūciju funkcijas.
Rīgā
|
Nr. |
||
|
|
|
|
Uz |
Nr. |
LR Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājam S.Dolgopolova kungam |
Par likumprojektu "Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā" |
Finanšu ministrija atbilstoši kompetencei ir izskatījusi deputātu iesniegto likumprojektu “Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā” (turpmāk – likumprojekts), tam pievienoto anotāciju un informē par tālāk minēto.
Saskaņā ar likumu “Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2015., 2016. un 2017.gadam” un likumu “Par valsts budžetu 2015.gadam” Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja budžetā 2015.gadam un turpmākajiem gadiem ir paredzēts finansējums partiju finansēšanai no valsts budžeta 613 625 euro apmērā katru gadu. Ņemot vērā minēto, likumprojektā paredzēto grozījumu likuma 7.1 pantā nodrošināšanai, palielinot piešķiramā valsts budžeta finansējuma politiskajai organizācijai (partijai), par kuru iepriekšējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā divi procenti vēlētāju, apmēru no 0,71 euro uz 1,42 euro, attiecīgi ik gadu no valsts budžeta papildus būs nepieciešams finansējums 613 625 euro apmērā.
Likumprojektā nav norādīts, kad paredzēta grozījumu spēkā stāšanās, tādēļ vēlamies informēt, ka fiskālā telpa un attiecīgi valsts budžeta iespējas papildu finansējuma piešķiršanai būs zināmas šā gada vasarā, kad saskaņā ar 2015.gada 3.martā Ministru kabinetā izskatīto likumprojekta „Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2016., 2017. un 2018.gadam” un likumprojekta „Par valsts budžetu 2016.gadam” sagatavošanas grafiku Ministru kabinetā 2015.gada 4.augustā tiks izskatīts Finanšu ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums “Par makroekonomisko rādītāju, ieņēmumu un vispārējās valdības budžeta bilances prognozēm 2016. – 2018.gadā”.
Ministrs |
J.Reirs |
|
|
|
|
*Dokuments ir parakstīts ar drošu elektronisko parakstu |
Kobzeva 67-083-885
Elina.Kobzeva@fm.gov.lv
[1] Ekspertu grupas pārvaldības pilnveidei priekšlikumi (III) http://www.president.lv/images/modules/items/PDF/zinojums%20pp_.pdf 9lpp
[2] Ekspertu grupas pārvaldības pilnveidei priekšlikumi (III) http://www.president.lv/images/modules/items/PDF/zinojums%20pp_.pdf 15lpp