Drukāt    Aizvērt

2013. gada ____. februārī

 Nr.9/4  - ________________

 

 

Saeimas Prezidijam

 

            Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija lūdz izdarīt grozījumu 2013.gada 21.februāra Saeimas sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā izskatīšanai komisijas sagatavoto likumprojektu Grozījums Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija lūdz minēto likumprojektu nodot tikai Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, nosakot to par atbildīgo komisiju.

Saskaņā ar Kārtības ruļļa 86.pantu Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija lūdz virzīt likumprojektu izskatīšanai 2013.gada 21.februārī Saeimas sēdē pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.

Pielikumā: likumprojekts 1 lp. un anotācija 2 lp.

 

Ar cieņu,

 

priekšsēdētāja                                                                                               Ināra Mūrniece

 

 


 

 

 

Iesniedz Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija

 

Likumprojekts

 

Grozījums Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā

 

Izdarīt Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (Latvijas Vēstnesis, 2010, 118.nr.; 2011, 103., 144.nr.; 2012, 166.nr.) šādu grozījumu:

Papildināt 29.panta pirmās daļas otro teikumu ar vārdiem šādā redakcijā:

„bet, ja programma tiek izplatīta priekšvēlēšanu aģitācijas periodā, pirms tautas nobalsošanas notiekošās aģitācijas periodā, par likuma ierosināšanu notiekošās aģitācijas periodā vai par Saeimas atsaukšanas ierosināšanu notiekošās aģitācijas periodā – visu attiecīgo periodu un ne mazāk kā divus kalendāros mēnešus pēc tā beigām.”

 

Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.

 


 

Anotācija likumprojektam

„Grozījums Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā”

 

 1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?

Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 27.panta pirmā daļa noteic:

Katrs elektroniskais plašsaziņas līdzeklis nodrošina, lai visas tā izplatītās programmas, izņemot retranslētās programmas, tiktu pilnībā ierakstītas tādā kvalitātē, kas ļauj skaidri un nepārprotami konstatēt ikvienas programmas saturu. Šo ierakstu uzglabā ne mazāk kā kalendāro mēnesi pēc attiecīgās programmas izplatīšanas dienas. Tā kopija bez maksas pēc pieprasījuma izsniedzama Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, tiesai, prokuratūrai, izmeklēšanas iestādei, kā arī citām kompetentajām valsts iestādēm.”

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā vērsās Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija, kas norādīja, ka, strādājot pie Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma izstrādes un uzklausot nozares ekspertus, tika konstatēts, ka, lai nodrošinātu efektīvu priekšvēlēšanu aģitācijas kontroli, ir nepieciešams veikt grozījumus minētajā Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma normā. Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija norādīja, ka līdzšinējais tiesiskais regulējums, kas paredz, ka elektroniskie plašsaziņas līdzekļi programmu ierakstu uzglabā ne mazāk kā kalendāro mēnesi pēc attiecīgās programmas izplatīšanas dienas, ir objektīvi par īsu, lai īstenotu efektīvu priekšvēlēšanu aģitācijas norises kontroli un pēckontroli. Attiecīgi Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija ierosināja papildināt 29.panta pirmās daļas otro teikumu ar vārdiem, kas paredz, ka gadījumā, “ja programma tiek izplatīta priekšvēlēšanu aģitācijas periodā,” tā ir uzglabājama “visu priekšvēlēšanu aģitācijas perioda laiku un ne mazāk kā divus kalendāros mēnešus pēc vēlēšanām”.

        Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija objektīvi un vispusīgi izvērtēja Valsts pārvaldes un sabiedrisko lietu komisijas ierosinājumu un konceptuāli to atbalstīja. Tajā pašā laikā Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija konstatēja, ka priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu kontroles principi un mehānisms ir saturiski līdzīgi ar likumā „Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu” noteikto pirms tautas nobalsošanas notiekošās aģitācijas, par likuma ierosināšanu notiekošās aģitācijas un par Saeimas atsaukšanas ierosināšanu notiekošās aģitācijas ierobežojumiem un kontroles principiem. Līdz ar to Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija uzskata par nepieciešamu minēto izņēmumu attiecībā uz programmu ierakstu uzglabāšanu attiecināt ne tikai uz priekšvēlēšanu aģitāciju, bet arī uz pirms tautas nobalsošanas notiekošo aģitāciju, par likuma ierosināšanu notiekošo aģitāciju un par Saeimas atsaukšanas ierosināšanu notiekošo aģitāciju.

            Ņemot vērā, ka 2013.gada 2.februārī jau ir sācies priekšvēlēšanu aģitācijas periods pirms 2013.gada 1.jūnijā plānotajām pašvaldību vēlēšanām, minēto likumu ir nepieciešams pieņemt nekavējoties.

 

2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?

Likumprojekts šo jomu neskar.

 

3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?

Likumprojekts šo jomu neskar.

 

4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?

Likumprojekts groza Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu.

 

5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?

            Likumprojekts šo jomu neskar.

 

6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?

Likumprojekts sagatavots, konsultējoties ar Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi, elektronisko plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem un Saeimas Juridisko biroju.

 

7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?

            Likuma izpilde tiks nodrošināta saskaņā ar likumā un normatīvajos aktos noteikto kārtību.

            Normatīvā akta projekts pēc izsludināšanas tiks publicēts oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis”.

            Jaunu institūciju izveide nav nepieciešama, kā arī netiks paplašinātas esošo institūciju funkcijas.

 

 

 

 

 

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

Prezidijam Steidzami 21022013.docx - Prezidijam Steidzami 21022013.docx

Start time: 14.12.2023 21:12:40 After doc accessing: 14.12.2023 21:12:40 After doc copying: 14.12.2023 21:12:40 End time: 14.12.2023 21:12:40 Doc created: 21.02.2013 8:39:26 Doc last mod: 21.02.2013 8:42:44 Doc manual: