Drukāt    Aizvērt

___.02.2013.

9/8-

 

 

Saeimas Prezidijam

 

 

          Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija ir izskatījusi un sagatavojusi izskatīšanai Saeimas sēdē otrajā lasījumā likumprojektu “Grozījumi Komerclikumā” (Nr.219/Lp11).

                  

 

         

Pielikumā: apkopoto priekšlikumu tabula likumprojekta                                              otrajam lasījumam uz .... lpp.

                                    

                                   

 

Ar cieņu,

 

 

 

 

 

Vjačeslavs Dombrovskis

komisijas priekšsēdētājs

 

Iesniedz  Tautsaimniecības, agrārās,  vides

un reģionālās politikas komisija                                                                                                                                             Likumprojekts otrajam lasījumam

 

 

 

Grozījumi Komerclikumā  

(Reģ. nr.219/Lp11) 

 

Spēkā esošā redakcija

Pirmā lasījuma redakcija

Nrp.k

Iesniegtie priekšlikumi

(5)

Komisijas atzinums

Komisijas atbalstītā redakcija

1

2

3

4

5

6

 

Grozījumi Komerclikumā

 

 

 

Grozījumi Komerclikumā

 

Izdarīt Komerclikumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2000, 11.nr.; 2001, 3., 8., 15.nr.; 2002, 6.nr.; 2004, 10.nr.; 2005, 14.nr.; 2006, 8.nr.; 2008, 12.nr.; 2009, 3.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 68.nr.; 2011, 99., 107.nr.) šādus grozījumus:

 

 

 

Izdarīt Komerclikumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2000, 11.nr.; 2001, 3., 8., 15.nr.; 2002, 6.nr.; 2004, 10.nr.; 2005, 14.nr.; 2006, 8.nr.; 2008, 12.nr.; 2009, 3.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 68.nr.; 2011, 99., 107.nr.) šādus grozījumus:

191.pants. Daļas mantošana
(1) Dalībnieka nāves gadījumā viņam piederošā daļa pāriet mantojumā viņa mantiniekiem, ja statūtos nav noteikts, ka daļa pāriet sabiedrībai. Ja statūtos paredzēts, ka mirušā dalībnieka daļa pāriet sabiedrībai, tad sabiedrībai ir pienākums izmaksāt mantiniekiem vai
Civillikuma 416.pantā minētajā gadījumā — valstij atlīdzību atbilstoši tai likvidācijas kvotai, kuru saņemtu mirušais dalībnieks mantojuma atklāšanās brīdī.

1. 191.pantā:

pirmajā daļa aizstāt vārdu „valstij” ar vārdiem „zvērinātam tiesu izpildītājam, kurš pieņēmis izpildei notariālā akta par mantojuma lietas izbeigšanu izrakstu”;

 

1

Juridiskais birojs

Izteikt likumprojekta 1.pantu šādā redakcijā:

„Izteikt 191.pantu šādā redakcijā:

191.pants. Daļas mantošana

(1) Dalībnieka nāves gadījumā viņam piederošā daļa pāriet mantojumā viņa mantiniekiem, ja statūtos nav noteikts, ka daļa pāriet sabiedrībai. Ja statūtos paredzēts, ka mirušā dalībnieka daļa pāriet sabiedrībai, tad sabiedrībai ir pienākums izmaksāt mantiniekiem vai Civillikuma 416.pantā minētajā gadījumā — valstij atlīdzību atbilstoši tai likvidācijas kvotai, kuru saņemtu mirušais dalībnieks mantojuma atklāšanās brīdī.

Atbalstīts

1. Izteikt 191.pantu šādā redakcijā:

191.pants. Daļas mantošana

(1) Dalībnieka nāves gadījumā viņam piederošā daļa pāriet mantojumā viņa mantiniekiem, ja statūtos nav noteikts, ka daļa pāriet sabiedrībai. Ja statūtos paredzēts, ka mirušā dalībnieka daļa pāriet sabiedrībai, tad sabiedrībai ir pienākums izmaksāt mantiniekiem vai — Civillikuma 416.pantā minētajā gadījumā — valstij atlīdzību atbilstoši tai likvidācijas kvotai, kuru saņemtu mirušais dalībnieks mantojuma atklāšanās brīdī.

(2) Daļas, kurām nav mantinieku, piekrīt valstij. Valstij nav balsstiesību, un, nosakot pārstāvības normu, šīs daļas netiek ņemtas vērā.


izteikt otro daļu šādā redakcijā:

„(2) Ja valsts Civillikuma 416.pantā minētajā gadījumā iegūst bezman­tinieka daļas, tās izsolē atsavina zvērināts tiesu izpildītājs. Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā zvērināts tiesu izpildītājs pārņem un atsavina bezmantinieka daļas. Valstij nav balsstiesību, un, nosakot pārstāvības normu, šīs daļas netiek ņemtas vērā.

 

(2) Daļas, kurām nav mantinieku, atbilstoši Civillikuma 416.pantā noteiktajam, uzskatāmas par bezmantinieka mantu un tās piekrīt valstij. Valstij nav balsstiesību, un, nosakot pārstāvības normu, šīs daļas netiek ņemtas vērā.

 

Redakc. preciz.

(2) Daļas, kurām nav mantinieku, atbilstoši Civillikuma 416.pantā noteiktajam uzskatāmas par bezmantinieku mantu un piekrīt valstij. Valstij nav balsstiesību, un, nosakot pārstāvības normu, šīs daļas netiek ņemtas vērā.

 

(3) Iegūtās daļas valsts piedāvā pārdošanai esošajiem sabiedrības dalībniekiem ne vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc to iegūšanas. Valsts vārdā šo daļu pārdošanu veic attiecīgā institūcija.

izslēgt trešo daļu.

 

(3) Iegūtās daļas valsts piedāvā pārdošanai sabiedrības dalībniekiem, ja statūtos nav noteikts, ka dalībniekiem nav pirmpirkuma tiesību. Valsts vārdā šīs daļas pārdod zvērināts tiesu izpildītājs, ievērojot normatīvajos aktos noteikto kārtību. Ja normatīvajā aktā noteiktajā termiņā daļas nav pārdotas, tās iegūst pati sabiedrība.

 

(3) Iegūtās daļas valsts piedāvā pārdošanai sabiedrības dalībniekiem, ja statūtos nav noteikts, ka dalībniekiem nav pirmpirkuma tiesību. Valsts vārdā šīs daļas pārdod zvērināts tiesu izpildītājs, ievērojot normatīvajos aktos noteikto kārtību. Ja normatīvajā aktā noteiktajā termiņā daļas nav pārdotas, tās iegūst pati sabiedrība.

 

 

 

(4) Kārtību kādā zvērināts tiesu izpildītājs pārņem un atsavina daļas, kuras valsts ieguvusi kā bezmantinieka mantu, nosaka Ministru kabinets.””

Redakc. preciz.

(4) Kārtību, kādā zvērināts tiesu izpildītājs pārņem un atsavina daļas, kuras valsts ieguvusi kā bezmantinieku mantu, nosaka Ministru kabinets.”

192.pants. Savu daļu iegūšana
(1) Sabiedrība nedrīkst iegūt savas daļas, izņemot gadījumus, kad tā šīs daļas iegūst:
1) mantošanas ceļā;
2) dalībnieka nāves gadījumā, ja statūtos paredzēts, ka mirušā dalībnieka daļas pāriet sabiedrībai;
3) dalībniekam rakstveidā atsakoties no savas daļas;
4) dalībniekam zaudējot tiesības uz neapmaksātu daļu;
5) ja dalībnieks tiek izslēgts no sabiedrības;
6) dalībnieka — juridiskās personas — izbeigšanās gadījumā, ja juridiskās personas daļu nav ieguvusi cita persona;
7) samazinot pamatkapitālu, izņemot daļas no apgrozības un tās dzēšot;
8) iegūstot citu uzņēmumu vai tā daļu;
9) bezatlīdzības darījuma rezultātā;
10) piedzenot savus prasījumus no trešajām personām;
11) reorganizācijas rezultātā, izmaksājot atlīdzību noteiktajos gadījumos.

 

 

 

 

 

 

2. 192.pantā:

papildināt pirmo daļu ar 12.punktu šādā redakcijā:

"12) ja valstij piekrītošo bezmantinieka daļu atsavināšana izsolē nav notikusi";

 

 

2

Juridiskais birojs

Izteikt 192.panta pirmās daļas 12.punktu šādā redakcijā:

„12) ja daļas, kuras piekrīt valstij kā bezmantinieka manta, noteiktajos termiņos un kārtībā nav pārdotas.”

Atbalstīts

 

 

 

Redakc. preciz.

2. 192.pantā:

papildināt pirmo daļu ar 12.punktu šādā redakcijā:

“12) ja daļas, kuras piekrīt valstij kā bezmantinieku manta, noteiktajā termiņā un kārtībā nav pārdotas.”

(2) Ja sabiedrība iegūst savu daļu, tai nav nekādu dalībnieka tiesību. Nosakot pārstāvības normu, šīs daļas netiek ņemtas vērā.

 

 

 

 

 

238.1 pants. Akciju mantošana

3. Izteikt 238.1 pantu šādā redakcijā:

"238.1 pants. Akciju mantošana

 

3

Juridiskais birojs

 Izteikt likumprojekta 3.pantu šādā redakcijā:

„Izteikt 238.1 pantu šādā redakcijā: „238.1 pants. Akciju mantošana

Atbalstīts

3. Izteikt 238.1 pantu šādā redakcijā:

238.1 pants. Akciju mantošana

(1) Akcijas, kurām nav mantinieku, piekrīt valstij. Valstij nav balsstiesību, un, nosakot pārstāvības normu, šīs akcijas netiek ņemtas vērā.

 
(2) Iegūtās akcijas valsts piedāvā pārdošanai likumā un sabiedrības statūtos noteiktajā kārtībā ne vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc to iegūšanas. Valsts vārdā akcijas pārdod attiecīgā institūcija.

Ja valsts Civillikuma 416.pantā minētajā gadījumā iegūst bezmantinieka akcijas, tās izsolē atsavina zvērināts tiesu izpildītājs. Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā zvērināts tiesu izpildītājs pārņem un atsavina bezmantinieka daļas. Valstij nav balsstiesību, un, nosakot pārstāvības normu, šīs akcijas netiek ņemtas vērā."

 

 

 

(1)        Akcijas, kurām nav mantinieku, atbilstoši Civillikuma 416.panta noteiktajam, uzskatāmas par bezmantinieka mantu un tās piekrīt valstij. Valstij nav balsstiesību, un, nosakot pārstāvības normu, šīs akcijas netiek ņemtas vērā.

(2)        Iegūtās akcijas valsts piedāvā pārdošanai likumā un sabiedrības statūtos noteiktajā kārtībā. Valsts vārdā šīs akcijas pārdod zvērināts tiesu izpildītājs, ievērojot normatīvajos aktos noteikto kārtību. Ja normatīvajā aktā noteiktajā termiņa akcijas nav pārdotas, tās iegūst pati sabiedrība.

(3)         Kārtību kādā zvērināts tiesu izpildītājs pārņem un atsavina akcijas, kuras valsts ieguvusi kā bezmantinieka mantu, nosaka Ministru kabinets.””

Redakc. preciz.

(1) Akcijas, kurām nav mantinieku, atbilstoši Civillikuma 416.pantā noteiktajam uzskatāmas par bezmantinieku mantu un piekrīt valstij. Valstij nav balsstiesību, un, nosakot pārstāvības normu, šīs akcijas netiek ņemtas vērā.

(2) Iegūtās akcijas valsts piedāvā pārdošanai likumā un sabiedrības statūtos noteiktajā kārtībā. Valsts vārdā šīs akcijas pārdod zvērināts tiesu izpildītājs, ievērojot normatīvajos aktos noteikto kārtību. Ja normatīvajā aktā noteiktajā termiņā akcijas nav pārdotas, tās iegūst pati sabiedrība.

(3) Kārtību, kādā zvērināts tiesu izpildītājs pārņem un atsavina akcijas, kuras valsts ieguvusi kā bezmantinieku mantu, nosaka Ministru kabinets.”

240.pants. Savu akciju iegūšanas aizliegums
(1) Sabiedrība nedrīkst iegūt pati savas akcijas, izņemot gadījumus, kad:
1) sabiedrība samazina pamatkapitālu, izņemot no apgrozības daļu akciju un tās dzēšot;
2) sabiedrība iegūst savas akcijas, lai pasargātu sevi no būtiskiem tiešiem zaudējumiem;
3) sabiedrība iegūst savas personāla akcijas;
4) sabiedrība savas akcijas iegūst reorganizācijas rezultātā, izmaksājot atlīdzību likumā noteiktajos gadījumos;
5) sabiedrība savas akcijas iegūst, iegūstot citu uzņēmumu vai tā daļu;
6) sabiedrība savas akcijas iegūst bezatlīdzības darījuma rezultātā;
7) sabiedrība savas akcijas iegūst mantošanas ceļā;
8) sabiedrība savas akcijas iegūst, piedzenot savus prasījumus no trešajām personām;
9) sabiedrībai pāriet tā akcionāra akcijas, kurš nav šīs akcijas apmaksājis noteiktā termiņā;
10) (izslēgts ar 22.04.2004. likumu).

4. 240.pantā:

papildināt pirmo daļu ar 11.punktu šādā redakcijā:

"11) sabiedrība savas akcijas iegūst, ja valstij piekrītošo bezmantinieka daļu atsavināšana izsolē nav notikusi.";

 

 

4

Juridiskais birojs

Izteikt 240.panta pirmās daļas 11.punktu (likumprojekta 4.pants) šādā redakcijā:

„11) sabiedrība savas akcijas iegūst, ja akcijas, kuras piekrīt valstij kā bezmantinieka manta, noteiktajos termiņos un kārtībā nav pārdotas.”.

 

Atbalstīts

 

 

 

 

Redakc. preciz.

4. Papildināt 240.panta pirmo daļu ar 11.punktu šādā redakcijā:

“11) sabiedrība savas akcijas iegūst, ja akcijas, kuras piekrīt valstij kā bezmantinieku manta, noteiktajā termiņā un kārtībā nav pārdotas.”

 

(11) Savu akciju kā nodrošinājuma pieņemšanai tiek piemēroti šā likuma noteikumi par savu akciju iegūšanas aizliegumu.
(2) Šā panta pirmās daļas 2., 6. un 8.punktā minētajā gadījumā sabiedrība drīkst iegūt tikai pilnībā apmaksātas akcijas.
(3) Šā panta pirmās daļas 2.punktā paredzētajā gadījumā sabiedrība drīkst iegūt savas akcijas, pamatojoties uz akcionāru sapulces lēmumu, ar nosacījumu, ka iegūto un sabiedrībai jau piederošo akciju nominālvērtību kopsumma nepārsniedz vienu desmitdaļu no sabiedrības parakstītā pamatkapitāla. Sabiedrība minētās akcijas drīkst iegūt tikai tad, ja sabiedrības pašu kapitāls pārsniedz pamatkapitāla apmēru un šo akciju iegūšanas rezultātā sabiedrības pašu kapitāls nekļūst mazāks par minēto apmēru. Akcionāru sapulces lēmumā norāda maksimālo iegūstamo akciju skaitu, kā arī termiņu, kurā šīs akcijas iegūstamas un kurš nedrīkst pārsniegt 18 mēnešus. Ja akcijas tiek iegūtas par atlīdzību, lēmumā norāda arī atlīdzības minimālo un maksimālo apmēru.
(4) Personai piederošās sabiedrības akcijas, ja šī persona tās ieguvusi savā vārdā, bet šīs sabiedrības labā, kā arī sabiedrības akcijas, kuras pieder šīs sabiedrības atkarīgajai sabiedrībai, uzskatāmas par piederošām šai sabiedrībai, ja likumā nav noteikts citādi.

 

 

 

 

 

(5) Ja sabiedrība iegūst savas akcijas, pārkāpjot šā panta noteikumus, vainīgie valdes locekļi atbild solidāri par prettiesīgi iegūto akciju apmaksu.
(6) Savu akciju iegūšanas rezultātā sabiedrības pašu kapitāla vērtība nedrīkst kļūt mazāka par sabiedrības pamatkapitāla apmēru.
(7) Sabiedrībai piederošā sava akcija nedod nekādas no šīs akcijas izrietošās tiesības, un šīs tiesības netiek ņemtas vērā akcionāru sapulces kvoruma noteikšanā un peļņas sadalē.
(8) Savu akciju iegūšanu sabiedrība atspoguļo gada pārskatā, norādot šādas ziņas par attiecīgajā pārskata gadā iegūtajām akcijām:
1) iegūšanas iemeslu;
2) iegūto akciju skaitu, nominālvērtību summu un akciju pārstāvēto pamatkapitāla daļu;
3) ja akcijas iegūtas par samaksu — samaksas veidu un apmēru.
(9) Gada pārskatā papildus šā panta astotajā daļā minētajām ziņām norāda arī kopējo sabiedrībai piederošo savu akciju skaitu un to pārstāvēto pamatkapitāla daļu.

 

 

 

 

 

 

Likums stājas spēkā 2012.gada 1.jūlijā.

5

Juridiskais birojs

Izteikt likuma spēkā stāšanos šādā redakcijā:

„Likums stājas spēkā 2013.gada 1.jūlijā.”

Atbalstīts

Likums stājas spēkā 2013.gada 1.jūlijā.

 

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

219-2.doc219-2.doc

Start time: 25.02.2020 19:03:22 After doc accessing: 25.02.2020 19:03:22 After doc copying: 25.02.2020 19:03:22 End time: 25.02.2020 19:03:22 Doc created: 14.02.2013 16:39:26 Doc last mod: 14.02.2013 16:44:03 Doc manual: