2014. gada 30.septembrī
Nr. 9/5 –
Saeimas Prezidijam
Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz grozīt Saeimas 2014.gada 2.oktobra sēdes darba kārtību un iekļaut tās pirmajā sadaļā „Prezidija ziņojumi. Par iesniegtajiem likumprojektiem” Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījumi Augstskolu likumā”.
Komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86.pantu Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz minēto likumprojektu izskatīt pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.
Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz atzīt likumprojektu „Grozījumi Augstskolu likumā” par steidzamu.
Pielikumā: 1. Likumprojekts „Grozījumi Augstskolu likumā” uz 1 lpp.
2. Likumprojekta anotācija uz 2 lpp.
Ar cieņu
Komisijas priekšsēdētāja D.Reizniece-Ozola
Iesniedz Izglītības, kultūras un zinātnes komisija Likumprojekts
Grozījumi Augstskolu likumā
Izdarīt Augstskolu likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1996, 1.nr.; 1997, 3.nr.; 2001, 1.nr.; 2003, 12.nr.; 2004, 13.nr.; 2006, 8.nr.; 2007, 6., 11.nr.; 2008, 15.nr.; 2009, 2., 14.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 194.nr.; 2010, 38., 206.nr.; 2011, 117., 202.nr.; 2012, 190.nr.; 2013, 40., 92.,188.nr.) šādus grozījumus:
1. Papildināt 7.pantu ar otro prim daļu šādā redakcijā:
"(21) Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija ir Nacionālo bruņoto spēku sastāvdaļa. Attiecībā uz šo augstskolu Ministru kabinets:
1) nosaka Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas un tās
pārstāvības un vadības institūciju un lēmējinstitūciju – satversmes sapulces, senāta un rektora – kompetenci, ciktāl tā atšķiras no šajā likumā noteiktās, kārtību, kādā izskata strīdus par studējošo un akadēmiskā personāla tiesību ierobežojumiem vai pārkāpumiem, šīs augstskolas rektora iecelšanas, apstiprināšanas un atbrīvošanas kārtību, akadēmiskā personāla, kas nav profesionālā dienesta karavīri, atalgojuma noteikšanas kārtību, administratīvo aktu un faktiskās rīcības apstrīdēšanas kārtību, kā arī šīs augstskolas finansēšanas kārtību;
2) ir tiesīgs, ja to prasa šīs augstskolas militārā vai profesionālā
specifika, noteikt citu kārtību studējošo skaita noteikšanai, personāla
komplektēšanai, studiju līgumu slēgšanai, studiju programmu ekspertīzei
pirms apstiprināšanas un studējošo pašpārvaldes finansēšanai, kā arī
atšķirīgas prasības rektora kvalifikācijai un ierobežojumus šajā likumā
noteiktajām studējošo un studējošo pašpārvaldes tiesībām.
2. Izteikt pārejas noteikumu 11.punktu šādā redakcijā:
"11. Ministru kabinets līdz 2014.gada 1.decembrim izdod šā likuma 7.panta otrās prim daļas 1.punktā minētos noteikumus un līdz 2015.gada 1.jūnijam apstiprina Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Satversmi. Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmija Satversmi saskaņošanai izglītības un zinātnes ministram iesniedz līdz 2015.gada 1.aprīlim."
Likumprojekta „Grozījumi Augstskolu likumā"
ANOTĀCIJA
1) Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Latvijas Republikas Valsts kontrole 2013.gada 16.oktobrī publiskoja ziņojumu Nr.5.1 -2-7/2013 par 2011.gadā veiktās likumības revīzijas "Valsts budžeta līdzekļu izlietojuma likumība un efektivitāte Aizsardzības ministrijā, nodrošinot militārā personāla apmācību" ieteikumu ieviešanu. Šajā ziņojumā Valsts kontrole izsaka ieteikumu: „Lai nodrošinātu Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas juridiskā statusa un darbības atbilstību ārējiem normatīvajiem aktiem, Aizsardzības ministrijai, saskaņojot ar Izglītības un zinātnes ministriju, izvērtēt, kādi grozījumi normatīvajos aktos izdarāmi, un veikt nepieciešamos pasākumus, lai normatīvajos aktos tiktu noteikts Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas darbības modelis un pārraudzības kārtība."
Šobrīd Augstskolu likuma pārejas noteikumu 11.punktā noteikts, ka attiecībā uz Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmiju Ministru kabinets ir tiesīgs noteikt citu kārtību šīs augstskolas autonomijas (Augstskolu likuma 4.pants), augstskolas pārstāvības un studējošo pašpārvaldes (12., 53.pants), rektora apstiprināšanas (17.pants), studējošo komplektēšanas (45.pants) un studiju programmu apstiprināšanas (55.pants) jautājumos, ja to prasa šīs izglītības iestādes militārā vai profesionālā specifika.
Ministru kabinetam noteikto kompetenci nepieciešams precizēt, nodalot jautājumos, kuros Ministru kabinetam jānosaka cita kārtība, no tiem jautājumiem, kuros tas tiesīgs noteikt citu kārtību, ja to prasa Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas militārā vai profesionālā specifika.
Paredzēts, ka Ministru kabinets līdz šā gada 1.decembrim izdos noteikumus, kuros noteiks Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas un tās pārstāvības un vadības institūciju un lēmējinstitūciju – satversmes sapulces, senāta un rektora –kompetenci, ciktāl tā atšķiras no šajā likumā noteiktās. Ņemot vērā, ka Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā nav plānots veidot akadēmisko šķīrējtiesu, Ministru kabinetam jānosaka kārtība, kādā tiks izskatīti strīdi par studējošo un akadēmiskā personāla tiesību ierobežojumiem vai pārkāpumiem. Ministru kabinets noteiks arī Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas rektora iecelšanas, apstiprināšanas un atbrīvošanas kārtību, akadēmiskā personāla, kas nav profesionālā dienesta karavīri, atalgojuma noteikšanas kārtību, administratīvo aktu un faktiskās rīcības apstrīdēšanas kārtību, kā arī šīs augstskolas finansēšanas kārtību.
Ja to prasīs augstskolas militārā vai profesionālā specifika, Ministru kabinets būs tiesīgs arī noteikt citu kārtību studējošo skaita noteikšanai, personāla komplektēšanai, studiju līgumu slēgšanai, studiju programmu ekspertīzei pirms apstiprināšanas un studējošo pašpārvaldes finansēšanai, kā arī atšķirīgas prasības rektora kvalifikācijai un ierobežojumus šajā likumā noteiktajām studējošo un studējošo pašpārvaldes tiesībām.
2) Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas studējošie – profesionālā dienesta karavīri, kas studē 2.līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmās.
Tiesiskais regulējums neietekmēs tautsaimniecību un neradīs administratīvo slogu.
3) Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Likumprojekts šo jomu neskar.
4) Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Ministru kabinets līdz 2014.gada 1.decembrim izdos šā likuma 7.panta otrās prim daļas 1.punktā minētos noteikumus un līdz 2015.gada 1.jūnijam apstiprinās Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Satversmi. Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Satversme saskaņošanai izglītības un zinātnes ministram tiks iesniegta līdz 2015.gada 1.aprīlim.
5) Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts šo jomu neskar.
6) Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Likumprojekta izstrādē tika iesaistītas šādas institūcijas: Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Aizsardzības ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Augstākās izglītības padome, Rektoru padome.
7) Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Normatīvā akta izpilde tiks nodrošināta esošo institūciju funkciju ietvaros.