Drukāt    Aizvērt

 

 

2014.gada 11.jūnijā

Nr. 9/2 – 2 –        – 11/14

Saeimas Prezidijam

 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz izdarīt izmaiņas Saeimas 2014.gada 12.jūnija sēdes darba kārtībā un iekļaut komisijas izstrādāto likumprojektu Valsts aizsardzības finansēšanas likums.

            Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz nodot minēto likumprojektu tikai Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

            Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86.pantu komisija lūdz virzīt minēto likumprojektu izskatīšanai 1.lasījumā 2014.gada 12.jūnija Saeimas sēdē, bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.

  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.

 

Pielikumā:  1.Likumprojekts Valsts aizsardzības finansēšanas likumsuz 1 lpp.;

2.Likumprojekta Valsts aizsardzības finansēšanas likumsanotācija  uz 2 lpp.

 

 

Ar cieņu,

komisijas priekšsēdētājs                                                                                              J.Reirs


 

Iesniedz Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija

Likumprojekts

 

Valsts aizsardzības finansēšanas likums

 

1.pants. Likuma mērķis ir noteikt finansējuma apjomu valsts aizsardzībai, lai veicinātu valsts aizsardzības spēju mērķtiecīgu paaugstināšanu, lai izpildītu Latvijas saistības Ziemeļatlantijas līguma organizācijā kolektīvās aizsardzības ietvaros, kā arī lai radītu pamatu militāro spēju ilgtermiņa attīstības projektu īstenošanai, tādejādi atbalstot Latvijas iesaisti Eiropas un transatlantiskajās drošības struktūrās.

2.pants. Ministru kabinets ievērojot līguma par stabilitāti, koordināciju un pārvaldību ekonomiskajā un monetārajā savienībā nosacījumus, sagatavo vidēja termiņa budžeta ietvara likuma projektus un gadskārtējā valsts budžeta likuma projektus, paredzot valsts aizsardzībai:

1) 2020.gadā un turpmākajos gados – finansējumu ne mazāku kā 2 procentus no prognozētā iekšzemes kopprodukta;

2) līdz 2020.gadam, ņemot vērā budžeta iespējas, pakāpenisku virzību uz šā panta 1.punktā minēto mērķi;

3) līdzekļus investīcijām – ilgtermiņa attīstības projektiem.

 

Pārejas noteikums

Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Valsts aizsardzības finansēšanas likums (Latvijas Vēstnesis, 2002, 74.nr. ; 2008, 186.nr.).

 

 

 

 


 

Likumprojekta “Valsts aizsardzības finansēšanas likums” anotācija

 

1. Kādēļ likums ir vajadzīgs.

Saskaņā ar 2012.gada 10.maijā Saeimā apstiprinātās Valsts aizsardzības koncepcijas 52.punktu, katru gadu pakāpeniski ir jāpalielina valsts aizsardzības finansējums, 2020.gadā sasniedzot 2% no IKP.  

Latvija, kā pilntiesīga Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (turpmāk – NATO) dalībvalsts ir uzņēmusies starptautiskās saistības nodrošināt aizsardzības nozares budžetu 2% apmērā no IKP.

2014.gadā prognozētā valsts aizsardzības budžeta attiecība pret IKP ir 0.91%. 2013.gadā Latvijas aizsardzības budžeta izdevumi per IKP bija trešais zemākais rādītājs starp visām NATO dalībvalstīm.

Likumprojekts uzliek par pienākumu Ministru kabinetam, sagatavojot vidēja termiņa budžeta ietvara likumu projektus un gadskārtējos valsts budžeta likumu projektus, virzīties uz mērķi novirzīt valsts aizsardzībai 2020.gadā un turpmākos gados finansējumu ne mazāk kā 2% no attiecīgajam gadam prognozētā IKP.

 

2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību.

Likuma pieņemšana uzlabos valsts ārējo drošību, kas atstās pozitīvu ietekmi uz tautsaimniecības videi un tādejādi sekmēs ekonomikas attīstību. Jāatzīst arī, ka likuma izpilde prasīs lielāku valsts budžeta līdzekļu ieguldīšanu valsts aizsardzībā, tādejādi samazinot iespējamo valsts ieguldījumus citu mērķu īstenošanai.

 

3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem.

Likuma ietekme uz 2015., 2016. un 2017. gada valsts budžetu ir atkarīga no aizsardzībai piešķirtajiem budžeta līdzekļiem, no virzības tempa uz 2020.gadā paredzētajiem līdzekļiem aizsardzībai ne mazāk kā 2 % no prognozētā IKP.

 

4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu.

Pēc likumprojekta “Valsts aizsardzības finansēšanas likums” pieņemšanas Saeimā un tā spēkā stāšanās, spēku zaudē pašlaik spēkā esošais “Valsts aizsardzības likums” (Latvijas Vēstnesis, 2002, 74.nr. ; 2008, 186.nr.).

 

5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts.

Latvija, kā pilntiesīga NATO dalībvalsts ir uzņēmusies starptautiskās saistības nodrošināt aizsardzības nozares budžetu 2% apmērā no IKP. Šis princips ir ietverts NATO Politiskajās vadlīnijās (14/11/2011, C-M(2011)0022), kas apstiprinātas NATO Ziemeļatlantijas padomē.

Politisko vadlīniju 48.punkts nosaka, ka NATO dalībvalstīm ir nepieciešams nodrošināt finansējuma apjomu aizsardzībai 2% apmērā no IKP. Dokumentā tiek norādīts, ka tām dalībvalstīm, kuru aizsardzības izdevumi attiecībā pret IKP ir zem 2%, ir jāaptur tālāka aizsardzības budžeta samazināšana un jānodrošina pakāpenisks tā pieaugums.

 

6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu.

Aizsardzības ministrijai regulāri ir notikušas divpusējas un daudzpusējas tikšanās un konsultācijas ar NATO amatpersonām un dalībvalstu pārstāvjiem, kurās ir uzsvērta aizsardzības nozares budžeta nozīme, norādot, ka Latvijai ir jāstrādā pie aizsardzības nozares budžeta palielināšanas. Latvijas puse ir apliecinājusi savu apņemšanos nodrošināt pakāpenisku aizsardzības nozares budžeta pieaugumu, 2020.gadā sasniedzot 2% no IKP.

 

7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde.

Likumprojektā “Valsts aizsardzības finansēšanas likums” ietvertās normas tiks īstenotas sagatavojot vidēja termiņa budžeta ietvara likuma projektu un gadskārtējā valsts budžeta likuma projektu Likumā par budžetu un finanšu vadību noteiktajā kārtībā.

 




 

 

Ar cieņu,

komisijas priekšsēdētājs                                                                              J.Reirs

 

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

1178.doc1178.doc

Start time: 25.02.2020 19:51:40 After doc accessing: 25.02.2020 19:51:40 After doc copying: 25.02.2020 19:51:40 End time: 25.02.2020 19:51:40 Doc created: 11.06.2014 13:52:44 Doc last mod: 11.06.2014 13:59:38 Doc manual: