08.01.2014.
9/8 -
Saeimas Prezidijam
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija ir sagatavojusi un iesniedz Saeimai izskatīšanai šādus likumprojektus:
1) „Grozījums likumā „Par zemes reformas pabeigšanu pilsētās””;
2) „Grozījumi likumā „Par zemes privatizāciju lauku apvidos””;
3) „Grozījums likumā „Par zemes komisijām””;
4) „Grozījumi Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā”;
5) „Grozījumi likumā „Par kompensāciju par saimnieciskās darbības ierobežojumiem aizsargājamās teritorijās””;
6) „Grozījumi likumā „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju””;
Komisija lūdz iekļaut minētos likumprojektus Saeimas š.g. 9.janvāra sēdes darba kārtībā un nodot tos Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Komisija lūdz virzīt minētos likumprojektus izskatīšanai pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.
Komisija ierosina atzīt minētos likumprojektus par steidzamiem.
Pielikumā: 1) likumprojekts „Grozījums likumā „Par zemes reformas pabeigšanu pilsētās”” uz........lpp;
2) likumprojekta „Grozījums likumā „Par zemes reformas pabeigšanu pilsētās” anotācija uz........lpp;
3) likumprojekts „Grozījumi likumā „Par zemes privatizāciju lauku apvidos”” uz........lpp;
4) likumprojekta „Grozījumi likumā „Par zemes privatizāciju lauku apvidos”” anotācija uz........lpp;
5) likumprojekts „Grozījums likumā „Par zemes komisijām”” uz........lpp;
6) likumprojekta „Grozījums likumā „Par zemes komisijām”” anotācija uz........lpp;
7) likumprojekts „Grozījumi Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā” uz........lpp;
8) likumprojekta „Grozījumi Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā” anotācija uz........lpp;
9) likumprojekts „Grozījumi likumā „Par kompensāciju par saimnieciskās darbības ierobežojumiem aizsargājamās teritorijās”” uz........lpp;
10) likumprojekta „Grozījumi likumā „Par kompensāciju par saimnieciskās darbības ierobežojumiem aizsargājamās teritorijās”” anotācija uz........lpp;
11) likumprojekts „Grozījumi likumā „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”” uz........lpp;
12) likumprojekta „Grozījumi likumā „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”” anotācija uz........lpp;
13) likumprojekts „Grozījums likumā „Par 1937.gada 22.decembra Zemesgrāmatu likuma spēka atjaunošanu un spēkā stāšanās kārtību”” uz........lpp;
14) likumprojekta „Grozījums likumā „Par 1937.gada 22.decembra Zemesgrāmatu likuma spēka atjaunošanu un spēkā stāšanās kārtību”” anotācija uz........lpp.
Ar cieņu,
Jānis Ozoliņš
komisijas priekšsēdētājs
Grozījums likumā „Par 1937.gada 22.decembra Zemesgrāmatu likuma
spēka atjaunošanu un spēkā stāšanās kārtību”
Izdarīt likumā "Par 1937.gada 22.decembra Zemesgrāmatu likuma spēka atjaunošanu un spēkā stāšanās kārtību" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1993, 14./15.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1995, 8., 11., 21.nr.; 1997, 5.nr.; 1999, 23.nr.) šādu grozījumu:
Aizstāt likuma 19. panta pirmās daļas piezīmē vārdus „Latvijas Hipotēku un zemes bankā” ar vārdiem „Privatizācijas procesu regulējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā”
Likums stājas spēkā 2014.gada 1.februārī.
Likumprojekta „Grozījums likumā „Par 1937.gada 22.decembra Zemesgrāmatu likuma spēka atjaunošanu un spēkā stāšanās kārtību””
ANOTĀCIJA
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
2013.gada 19.decembrī Finanšu un kapitāla tirgus komija pieņēma lēmumu ar 2014.gada 1.janvāri anulēt valsts akciju sabiedrības „Latvijas Hipotēku un zemes banka” (turpmāk – Hipotēku banka) kredītiestādes licenci sakarā ar bankas reorganizāciju.
Pēc kredītiestādes licences anulēšanas virkne līdz šim veikto darbību izpilde pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijas un zemes reformas jomā ir neatbilstoša pašlaik spēkā esošajos normatīvajos aktos t.sk. likumā „Par 1937.gada 22.decembra Zemesgrāmatu likuma spēka atjaunošanu un spēkā stāšanās kārtību” (turpmāk – Likums) noteiktajam. Tādēļ nepieciešams veikt tehniskus grozījumus Likumā, lai nodrošinātu sekmīgu ar privatizāciju un zemes reformu saistīto darbību un funkciju izpildi.
Likuma „Par 1937.gada 22.decembra Zemesgrāmatu likuma spēka atjaunošanu un spēkā stāšanās kārtību” 19.panta pirmajā daļā noteikts, ka pagasttiesu apliecinātai pilnvarai (Zemesgrāmatu likuma 58.pants) vai citam dokumentam (Zemesgrāmatu likuma 60. un 68.pants) atbilst dokumenti, ko apliecinājušas pagastu un pilsētu valdes, izpildot atbilstoši likumam notariālās darbības. Savukārt 19.panta pirmās daļas piezīmē noteikts, ka Latvijas Hipotēku un zemes bankā ar fiziskajām personām noslēgtie līgumi par zemes izpirkšanu atbilstoši Civillikuma 1473. un 1474. pantam nav obligāti notariāli apliecināmi.
Likumprojekts paredz aizstāt 19.panta pirmās daļas piezīmē vārdus „Latvijas Hipotēku un zemes bankā” ar vārdiem „Privatizācijas procesu regulējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā”. Likumprojektos saistībā ar Hipotēku bankas reorganizāciju, kas skar privatizācijas procesu ir noteikts, ka Hipotēku bankai atsakoties no kredītiestādes licences valsts akciju sabiedrība „Latvijas attīstības finanšu institūcija ALTUM” turpinās pildīt zemāk minētajos likumos noteiktās funkcijas līdz brīdim, kad Ministru kabinets noteiks institūciju, kura pārņems likumos minēto funkciju izpildi.
2. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Likumprojektam nav tiešas ietekmes uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību.
3. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Likumprojekts šo jomu neskar.
4. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Likumprojekts tiek virzīts vienotā paketē ar zemāk minētajiem likumprojektiem:
1) „Grozījumi likumā „Par zemes privatizāciju lauku apvidos””;
2) „Grozījumi likumā „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju””;
3) „Grozījums likumā „Par zemes komisijām””;
4) „Grozījums likumā „Par zemes reformas pabeigšanu pilsētās””;
5) Grozījumi likumā „Par kompensāciju par saimnieciskās darbības ierobežojumiem aizsargājamās teritorijās””;
6) „Grozījumi Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā”.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts šo jomu neskar.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Ir notikušas konsultācijas ar Saeimas Juridisko biroju, Tieslietu ministriju Ekonomikas ministriju un Hipotēku banku.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Normatīvā akta izpilde tiks nodrošināta ar jau esošo institūciju palīdzību, to kompetences ietvaros.