2013.gada 28.novembris
Nr._________________
Saeimas Prezidijam
Saeimas šā gada 28.novembra ārkārtas sēdes iniciatoru vārdā papildus iesniedzu anotācijas likumprojektam „Grozījumi Būvniecības likumā” un likumprojektam „Zolitūdes traģēdijā cietušo un glābšanas darbu dalībnieku sociālās aizsardzības likums”.
Pielikumā:
1. Anotācija likumprojektam „Grozījumi Būvniecības likumā”;
2. Anotācija likumprojektam „Zolitūdes traģēdijā cietušo un glābšanas darbu dalībnieku sociālās aizsardzības likums”.
A.Elksniņš
11.Saeimas deputāts
Likumprojekta
„Grozījumi Būvniecības likumā”
anotācija
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
2013.gada 21.novembrī notikušās traģēdijas rezultātā ir gājuši bojā 54 cilvēki, ir daudzi fiziski un morāli cietuši cilvēki. Turpinās lietas izmeklēšana, bet ir skaidrs, ka viens no pamatcēloņiem ir spēkā esošā būvniecības nozares regulējuma nepilnības, kas paredz neefektīvus būvniecības procesa kontroles mehānismus katrā no būvniecības posmiem. 2014.gada 1.februārī stāsies spēkā jauns „Būvniecības likums”, kas paredz vienlaikus arī administratīvā sloga mazināšanu uzņēmējiem un vēl nenoteiktāku kontroles mehānismu.
Ar likumprojektu ir paredzēts atjaunot Valsts būvinspekciju, kas būs tiesīga veikt gan būvniecības procesa uzraudzību, gan arī būvvalžu darbības uzraudzību.
Ar grozījumiem likumā tiek paredzēts būvekspertīzes regulējums, tai skaitā likumā tiek nodrošināta prasība to obligāti veikt sabiedriski nozīmīgām būvēm.
Tiek paredzēts, ka būvniecības procesa kontrole būs jāveic vairākos konkrētos būvniecības procesa posmos, lai nodrošinātos pret tā saucamajiem „slēptajiem defektiem”, kuri nav redzami būvobjektu nodošanas brīdī.
Tiek paredzēts noteikt regulāru un stingrāku sertificēšanas kārtību atbildīgajiem būvspeciālistiem, ieviest kvalifikācijas prasības atkarībā no attiecīgās būves grupas, lai nodrošinātu būvspeciālistu kvalifikāciju atbilstoši būves sarežģītībai un specifikai.
Tiek pastiprināta būvniecības procesa dalībnieku atbildība. Tiek paredzēts, ka arī ģenerāluzņēmējam būs jāuzņemas atbildība par apakšuzņēmēja veiktajiem darbiem un normatīvo aktu prasību ievērošanu, kā arī tiek paredzēts, ka atbildību par būvprojekta risinājumu būs jāuzņemas arī atbildīgajam ekspertam, kurš būs sniedzis pozitīvu atzinumu par būvprojektu.
Tiek paredzēts deleģējums Ministru kabinetam izstrādāt virkni pakārtotu normatīvo aktu, tai skaitā Valsts būvinspekcijas nolikumu un noteikt minimālās kvalifikācijas prasības būvdarbu veicējiem.
2. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Likumprojekts veicinās būvniecības nozares ilgtspējīgu attīstību, pēc būtības nodrošinot stingrākas kvalitātes prasības jaunajiem un esošajiem būvobjektiem. Likumprojekts paredz stingrākas sertificēšanas prasības būvspeciālistiem arhitektūras un būvniecības jomā un noteic kvalifikācijas prasības piesaistāmiem būvdarbu veicējiem, kas uzlabos nozarē strādājošo konkurētspēju darba tirgū un būvobjektu lietošanas drošību ilgtermiņā.
3. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Likumprojektam būs tieša negatīva ietekme uz valsts budžetu, ir nepieciešami līdzekļi Valsts būvinspekcijas darbības nodrošināšanai no 2014.gada 1.februāra. 2013.gada 14.marta plenārsēdē, izskatot likumprojektu „Būvniecības likums” (Nr.83/Lp11), Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis pieminēja, ka Valsts būvinspekcijas darbības nodrošināšana izmaksās budžetam 2 miljonus latu (2,8 miljoni euro), solot šo jautājumu risināt 2014.gada budžeta ietvaros. Tomēr 2014.gada budžets finansējumu Valsts būvinspekcijas izveidei un darbībai neparedz. Piedāvātais likumprojekts pārejas noteikumos paredz uzdevumu Ministru kabinetam nodrošināt nepieciešamos finanšu līdzekļus Valsts būvinspekcijas darbības nodrošināšanai no 2014.gada 1.februāra. Likumprojektam būs tieša negatīva ietekme uz pašvaldību budžetiem, jo pašvaldību struktūrā esošām būvvaldēm vajadzēs papildus finanšu resursi kontroles pastiprināšanai, lai nodrošinātu būvinspektoru darbu saskaņā ar piedāvātām izmaiņām likuma 18.panta trešajā daļā.
4. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Pieņemot šos likuma grozījumus, būs nepieciešams izdot attiecīgus Ministru kabineta noteikumus.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts šo jomu neskar.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Notikušas konsultācijas ar visām būvniecības procesā iesaistītajām pusēm: būvinženieriem, arhitektiem, būvinspektoriem.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Likuma izpilde tiks nodrošināta saskaņā ar likumā un normatīvajos aktos noteikto kārtību.