2011.gada _____ jūnijā
Nr.9/6 -
SAEIMAS PREZIDIJAM
Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija savā šā gada 29.jūnija sēdē ir apspriedusi Valsts prezidenta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā” (Nr.408/Lp10) pirmajam lasījumam.
Komisija nolēma konceptuāli atbalstīt augstākminēto likumprojektu un lūdz tā izskatīšanu pirmajā lasījumā iekļaut Saeimas nākamās ārkārtas sēdes darba kārtībā, kā arī atzīt likumprojektu “Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā” (Nr.408/Lp10) par steidzamu.
Pielikumā: likumprojekta “Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā” (Nr.408/Lp10) anotācija uz ___ lpp.
Ar cieņu,
komisijas priekšsēdētājs
A.Latkovskis
Likumprojekta
„Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā”
ANOTĀCIJA
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk – Birojs) tika veidots, lai kompleksi risinātu korupcijas novēršanas un apkarošanas problēmas, kontrolētu politisko organizāciju finansēšanas noteikumu izpildi un panāktu amatpersonām uzticētās varas godprātīgu izmantošanu valsts un sabiedrības interesēs.
Veiksmīgas un efektīvas biroja darbības priekšnoteikums ir augsti profesionāls un pieredzējis vadītājs, tādēļ Biroja priekšnieka izvēles procedūrai jābūt pamatotai ar atklātiem un objektīviem kritērijiem, kas balstīti uz kandidātu profesionālo pieredzi, prasmēm, izglītību un godaprātu.
Šobrīd Biroja priekšnieka amata kandidātam izvirzāmās obligātās prasības noteiktas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma 4.panta otrajā daļā, taču pašreizējā likuma redakcija nav uzskatāma par pilnīgu un saskatāmi vairāki būtiski pilnveidojumi.
Jādefinē skaidri kritēriji, kas izvirzāmi Biroja priekšnieka amata pretendentam, lai padarītu Biroja priekšnieka izvēles procesu maksimāli skaidru un nodrošinātu labākā iespējamā kandidāta izvēli.
Likumprojektā paredzēts noteikt, ka Biroja priekšnieka amata kandidātam jābūt ar labu reputāciju, kā arī precizēt Biroja priekšnieka amata kandidātu izglītības un darba pieredzes prasības. Papildus tam rosināts precizēt atsevišķus ierobežojumus, kādos gadījumos persona nevar pretendēt uz Biroja priekšnieka amatu.
2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Likumprojekta iesniedzējs uzskata, ka katras valsts institūcijas vadītāja reputācija ietekmējot arī viņa vadītās iestādes tēlu sabiedrībā. Nereti tieši atsevišķas iestādes vadītāja pozitīva vai negatīva atpazīstamība nosaka arī sabiedrības uzticību valsts pārvaldei un tās veiktajām darbībām.
Likumprojekta pieņemšana varētu sekmēt profesionāla un autoritatīva Biroja priekšnieka atrašanu, kas nodrošinātu sekmīgu Biroja darbību, vairojot sabiedrības uzticību valsts varai un tās pieņemtajiem lēmumiem.
3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžeta un pašvaldību budžetiem?
Likumprojekts šo jomu neskar.
4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Likumprojekts šo jomu neskar.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts šo jomu neskar.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot tiesību akta projektu?
Likumprojekta iesniedzējs nav norādījis, kādas konsultācijas būtu notikušas likumprojekta sagatavošanas gaitā.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Normatīvā akta izpilde tiks nodrošināta esošo valsts institūciju un to kompetences ietvaros likumdošanā noteiktajā kārtībā.