Drukāt    Aizvērt
Rīgā, 2004

Rīgā

 

 

2010.gada 17.novembrī

Nr.9/7 – ______________

 

SAEIMAS PREZIDIJAM

 

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija, pamatojoties uz Saeimas Kārtības ruļļa 39.pantu, ierosina 10.Saeimā turpināt izskatīt šādus 9.Saeimā neizskatītos likumprojektus:

1) „Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”” (Nr. 1927/Lp9);

2) „Grozījumi Dzīvesvietas deklarēšanas likumā” (Nr. 1956/Lp9).

 

 

 

Ar cieņu

Komisijas priekšsēdētājs                                              V.Staņa

 

 

 

 

Kerls 67087256


Likumprojekts

 

Grozījumi likumā "Par interešu konflikta novēršanu
valsts amatpersonu darbībā"

 

Izdarīt likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2002, 11.nr.; 2003, 6., 12.nr.; 2006, 2., 20.nr.; 2007, 14.nr.; 2008, 24.nr.; 2009, 10., 24.nr.) šādus grozījumus:

 

1. Papildināt 1.pantu ar 10.punktu šādā redakcijā:

 

"10) koruptīvs nodarījumstāda valsts amatpersonas darbība, kad, izmantojot savu amatu, savas pilnvaras vai pārsniedzot tās, vai nepildot amata pienākumus, vai veicot jebkuru citu ar valsts amatpersonas amata pienākumu pildīšanu saistītu darbību, tiek prettiesiski iegūts nepelnīts labums sev vai citām personām."

 

2. Izteikt III nodaļas nosaukumu šādā redakcijā:

 

"III nodaļa. Valsts vai pašvaldības institūcijas vadītāja un valsts amatpersonas pienākumi un tiesības interešu konflikta novēršanā".

 

3. Papildināt 20.pantu ar septīto daļu šādā redakcijā:

 

"(7) Valsts vai pašvaldības institūcijas vadītājam, personai, kurai institūci­jas vadītājs uzdevis pildīt interešu konflikta un korupcijas novēršanas pienākumus attiecīgajā institūcijā, vai koleģiālai institūcijai aizliegts izpaust informāciju, kas tai kļuvusi zināma, par to, kura attiecīgās valsts vai pašvaldības institūcijas amatpersona vai darbinieks informējis par interešu konfliktiem un koruptīviem nodarījumiem, un bez objektīva iemesla radīt šādai personai tiešas vai netiešas nelabvēlīgas sekas. Aizliegums izpaust informāciju neattiecas uz informācijas sniegšanu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, Valsts policijai un Satversmes aizsardzības birojam, tiesai un prokuratūrai."

 

4. Papildināt likumu ar 21.1 pantu šādā redakcijā:

 

"21.1 pants. Ziņošana par citu amatpersonu interešu konfliktiem un koruptīviem nodarījumiem

 

Ja valsts amatpersona vēlas ziņot par tai zināmiem interešu konfliktiem un koruptīviem nodarījumiem, kuros iesaistītas citas attiecīgās institūcijas valsts amatpersonas, sniedz informāciju Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, bet valsts drošības iestādēs strādājošās valsts amatpersonas minēto informāciju sniedz Satversmes aizsardzības biroja direktoram."

 

5. Papildināt 26.pantu ar 5.daļu šādā redakcijā:

 

"(51) Valsts vai pašvaldības institūcijas vadītājam ir tiesības pieprasīt no valsts amatpersonas informāciju, kas norādāma deklarācijas publiski nepieejamajā daļā, ja tas konkrētajā gadījumā ir nepieciešams, lai nepieļautu attiecīgās valsts amatpersonas nonākšanu interešu konflikta situācijā."

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministru prezidents

V.Dombrovskis


Likumprojekta "Grozījumi likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā"" anotācija

 

I. Kādēļ normatīvais akts ir vajadzīgs

1. Atsauce uz Deklarāciju par Ministru kabineta iecerēto darbību, politikas plānošanas dokumentu un citiem dokumentiem, kuros dots uzdevums izstrādāt normatīvā akta projektu

Ministru kabineta 2009.gada 19.oktobra rīkojuma Nr.715 "Par koncepciju "Par normatīvo regulējumu interešu konflikta novēršanai valsts amatpersonu darbībā"" 3.punkts

2. Pašreizējās situācijas raksturojums

Eiropas Padomes organizācijas – Starpvalstu pretkorupcijas grupas (GRECO) – 19.plenārsēdē (Strasbūrā, 2004.gada 28.jūnijā–2.jūlijā) otrās novērtēšanas kārtas ietvaros Latvijai tika adresēta virkne rekomendāciju. Viena no rekomendācijām (ix.) paredzēja skaidri definēt civildienesta ierēdņiem pienākumu atbilstoši viņu publiskajam statusam ziņot par aizdomām par pārkāpumiem saistībā ar korupciju un izveidot atbilstošu aizsardzības sistēmu tiem civildienesta ierēdņiem, kuri ziņo par pārkāpumiem.

Lai risinātu minēto problēmu, ar Ministru prezidenta 2008.gada 23.oktobra rīkojumu Nr.492 "Par darba grupu koncepcijas projekta izstrādei par normatīvo regulējumu interešu konflikta novēršanai valsts amatpersonu darbībā" tika izveidota darba grupa, kura izstrādāja koncepciju "Par normatīvo regulējumu interešu konflikta novēršanai valsts amatpersonu darbībā" (turpmāk – koncepcija).

Saskaņā ar atbalstītajiem koncepcijas variantiem nepieciešams veikt grozījumus likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā", nosakot iestāžu vadītājiem aizliegumu izpaust informāciju par to, kura valsts amatpersona vai darbinieks informējusi par interešu konfliktu vai koruptīviem nodarījumiem, un bez objektīva iemesla radīt šādai personai tiešas vai netiešas nelabvēlīgas sekas, kā arī nepieciešams noteikt, ka kompetentā valsts institūcija, kurai valsts amatpersona var ziņot par tai zināmiem interešu konfliktiem vai citiem koruptīviem nodarījumiem, kuros iesaistītas citas attiecīgās institūcijas valsts amatpersonas, ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Lai iestādes vadītājs varētu sekmīgāk novērst interešu konflikta situācijas veidošanos valsts amatpersonu darbībā, nepieciešams noteikt, ka iestādes vadītājs ir tiesīgs no attiecīgās iestādes valsts amatpersonām pieprasīt valsts amatpersonu deklarācijas publiski nepieejamajā daļā ietvertās ziņas.

Turklāt joprojām likumā nav definēts termins "koruptīvs nodarījums", tāpēc nepieciešams to ietvert likuma 1.pantā, kurā ir ietverti likumā lietoto terminu skaidrojumi

3. Normatīvā akta projekta būtība

Likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" iestāžu vadītājiem tiek noteikts aizliegums izpaust informāciju par to, kura valsts amatpersona vai darbinieks informējis par interešu konfliktu vai koruptīviem nodarījumiem, un bez objektīva iemesla radīt šādai personai tiešas vai netiešas nelabvēlīgas sekas.

Tiek noteikts, ka, ja valsts amatpersona vēlas ziņot par tai zināmiem interešu konfliktiem vai koruptīviem nodarījumiem, kuros iesaistītas citas attiecīgās institūcijas valsts amatpersonas, tā ziņo Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam. Bet valsts drošības iestādēs strādājošām valsts amatpersonām par tām zināmajiem interešu konfliktiem vai citiem koruptīviem nodarījumiem, kuros iesaistītas citas attiecīgās institūcijas valsts amatpersonas, jāziņo Satversmes aizsardzības birojam.

Likumā tiek noteikts, ka iestādes vadītājs ir tiesīgs no attiecīgās iestādes valsts amatpersonām pieprasīt valsts amatpersonu deklarācijas publiski nepieejamajā daļā ietvertās ziņas.

Tiek definēts termins "koruptīvs nodarījums"

4. Cita informācija

Nav

 


II. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību

1. Vispārēja ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības pārmaiņām

Likumprojekts šos jautājumus neskar

2. Ekonomiskā ietekme:

2.1. makroekonomiskā vide;

2.2. preču un pakalpojumu ražošanas apjoms un kvalitāte;

2.3. cenas;

2.4. eksporta un importa apjoms;

2.5. konkurences apstākļi;

2.6. jauninājumi un pētījumi;

2.7. augstāka resursu izmantošanas efektivitāte

Likumprojekts šos jautājumus neskar

3. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi, administratīvajām procedūrām un administratīvo slogu komersantiem, pašnodarbinātajām personām, zemnieku un zvejnieku saimniecībām

Likumprojekts šos jautājumus neskar

4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un administratīvo slogu fiziskām personām

Likumprojekts šos jautājumus neskar

5. Sociālā ietekme:

5.1. sociālās situācijas izmaiņas;

5.2. nodarbinātība

Likumprojekts neradīs pārmaiņas sociālajā labklājībā un neietekmēs līdztiesības situāciju

6. Ietekme uz vidi:

6.1. dabas resursu lietošana;

6.2. ietekme uz piesārņojošo vielu emisiju vidē;

6.3. darbības radītie atkritumi;

6.4. ķīmisko vielu produktu ražošana;

6.5. ietekme uz īpaši aizsargājamām sugām vai biotopiem;

6.6. ietekme uz īpaši aizsargājamām teritorijām;

6.7. cita veida piesārņojuma emisija vidē

Likumprojekts šos jautājumus neskar

7. Cita ietekme

Nav

 

III. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem

(tūkst.latu)

Rādītāji

2010.

Turpmākie trīs gadi

2011.

2012.

2013.

1

2

3

4

5

1. Izmaiņas budžeta ieņēmumos:

1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā iestāžu ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi;

1.2. speciālais budžets;

1.3. pašvaldību budžets

Izmaiņas nav paredzētas

 

2. Izmaiņas budžeta izdevumos:

2.1. valsts pamatbudžets;

2.2. speciālais budžets;

2.3. pašvaldību budžets 

Izmaiņas nav paredzētas

 

3. Finansiālā ietekme:

3.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā iestāžu ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi;

3.2. speciālais budžets;

3.3. pašvaldību budžets 

Nav

 

 4. Prognozējamie kompensējošie pasākumi papildu izdevumu finansēšanai 

Nav paredzēti

5. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas pielikumā)

Nav

 

6. Cita informācija 

Nav

 

IV. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu

1. Kādi normatīvie akti (likumi un Ministru kabineta noteikumi) papildus jāizdod un vai ir sagatavoti to projekti, to būtība, kā arī ministrija, kura ir atbildīga par tā sagatavošanu. Par Ministru kabineta noteikumiem (arī tiem, kuru izdošana ir paredzēta izstrādātajā likumprojektā) – norāda to izdošanas mērķi un galvenos satura punktus, kā arī termiņu, kādā paredzēts šos noteikumus izstrādāt

Papildus likumprojektam nepieciešams izdot grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, nosakot atbildību iestādes vadītājam par informācijas izpaušanu vai nelabvēlīgu seku radīšanu personai, kura ziņojusi par citas valsts amatpersonas interešu konfliktu vai koruptīvu nodarījumu

2. Cita informācija

Nav

 

V. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst normatīvais akts

1. Saistības pret Eiropas Savienību

Nav

2. Saistības pret citām valstīm un starptautiskajām institūcijām un organizācijām

Eiropas Padomes organizācijasStarpvalstu pretkorupcijas grupas (GRECO) – 19.plenārsēdē (Strasbūrā, 2004.gada 28.jūnijā–2.jūlijā) otrās novērtēšanas kārtas ietvaros Latvijai adresētās rekomendācijas

3. Saistības, kas izriet no Latvijai saistošajiem divpusējiem un daudzpusējiem starptautiskajiem līgumiem 

Nav

4. Atbilstības izvērtējums - attiecīgo Eiropas Savienības tiesību aktu veids (piemēram, Eiropas Kopienas dibināšanas līgums, direktīva, regula, lēmums, vadlīnijas, rekomendācijas), nosaukums, datums un numurs, kuru prasības tiek pārņemtas vai ieviestas ar normatīvo aktu

Nav

5. Saistības sniegt paziņojumu Eiropas Savienības institūcijām atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta sniegšanas un finanšu noteikumu projektiem

Nav

 6. Cita informācija

Nav

 

VI. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot normatīvā akta projektu

1. Ar kurām pilsoniskās sabiedrības un sociālo partneru organizācijām un citām iesaistītajām institūcijām konsultācijas ir notikušas

Konsultācijas nav notikušas

2. Kāda ir šo pilsoniskās sabiedrības un sociālo partneru organizāciju un citu iesaistīto institūciju pozīcija (atbalsta, iestrādāti to iesniegtie priekšlikumi, mainīts formulējums to interesēs, neatbalsta)

Konsultācijas nav notikušas

3. Kāds konsultāciju veids un sabiedrības informēšanas pasākumi ir izmantoti

 

Konsultācijas nav notikušas

4. Konsultācijas ar ekspertiem

Konsultācijas nav notikušas

5. Cita informācija

Nav

VII. Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde

1. Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde no valsts un pašvaldību puses – vai tiek radītas jaunas valsts institūcijas vai paplašinātas esošo institūciju funkcijas

Jaunas valsts institūcijas netiek radītas, esošo institūciju funkcijas netiks paplašinātas. Normatīvā akta izpildi nodrošinās Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs

2. Kā sabiedrība tiks informēta par normatīvā akta ieviešanu

Likumprojekts tiks publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis"

3. Kā indivīds var aizstāvēt savas tiesības, ja normatīvais akts viņu ierobežo

Indivīds savas tiesības varēs aizstāvēt Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā

4. Cita informācija

Nav

 

 

Ministru prezidents                                                   V.Dombrovskis

 

v._sk = 1123

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

9_uz_10_likumprojekti.doc - 9_uz_10_likumprojekti.doc

Start time: 25.02.2020 19:21:23 After doc accessing: 25.02.2020 19:21:23 After doc copying: 25.02.2020 19:21:23 End time: 25.02.2020 19:21:23 Doc created: 17.11.2010 9:35:02 Doc last mod: 17.11.2010 9:54:24 Doc manual: