Drukāt    Aizvērt

2011.gada 1.marts

Nr.9/2 – 2 –     – 2011

 

Saeimas Prezidijam

 

         Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz iekļaut Saeimas kārtējās sēdes darba kārtībā likumprojektu “Grozījumi likumā “Par grāmatvedību”” (Nr.198/Lp10) izskatīšanai 2.lasījumā.

        

Pielikumā: Komisijas apkopotie priekšlikumi uz _____ lapām.

 

 

 

 

 

Ar cieņu,

komisijas priekšsēdētājs                                                          J.Reirs

 

 

 


Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija 

Likumprojekts otrajam lasījumam

Grozījumi likumā „Par grāmatvedību”

 (Nr.198/Lp10)

 

Spēkā esošā redakcija

Pirmā lasījuma redakcija

Nr.

Priekšlikumi

(4)

Komisijas atzinums

Komisijas atbalstītā redakcija

 

Izdarīt likumā "Par grāmatvedību" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1992, 44.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1995, 3., 23.nr.; 1996, 24.nr.; 1999, 15.nr.; 2000, 10.nr.; 2003, 12.nr.; 2004, 6.nr.; 2006, 10.nr.; 2009, 9.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 102., 166.nr.) šādus grozījumus:

 

 

 

Izdarīt likumā "Par grāmatvedību" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1992, 44.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1995, 3., 23.nr.; 1996, 24.nr.; 1999, 15.nr.; 2000, 10.nr.; 2003, 12.nr.; 2004, 6.nr.; 2006, 10.nr.; 2009, 9.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 102., 166.nr.) šādus grozījumus:

7.pants

Grāmatvedības reģistros nedrīkst izdarīt ierakstus, kuri nav pamatoti ar attaisnojuma dokumentu. Attaisnojuma dokumentam obligāti ir šādi rekvizīti (identifikācijas dati): uzņēmuma nosaukums (komersanta firma) un reģistrācijas numurs Tieslietu ministrijas reģistru iestādēs (darījumos ar fizisko personu — personas kods), juridiskā adrese (ārējiem attaisnojuma dokumentiem), dokumenta nosaukums, numurs un datums, saimnieciskā darījuma apraksts un pamatojums, mērītāji (daudzumi, summas), dalībnieki (darījumā tieši iesaistītās personas) un par saimnieciskā darījuma veikšanu un attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību atbildīgo personu paraksti. Atsevišķiem attaisnojuma dokumentu veidiem var būt obligāti arī citi papildu rekvizīti (zīmogs un citi), kurus paredz attiecīgie normatīvie akti.

1.  7.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"Grāmatvedības reģistros izdara ierakstus, kuri pamatoti ar attaisnojuma dokumentu. Attaisnojuma dokuments ir dokuments, kas apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esību un satur attaisnojuma dokumenta rekvizītus un informāciju par saimniecisko darījumu (turpmāk – saimnieciskā darījuma identi­fikācijas dati). Attaisnojuma dokumentā obligāti iekļauj šādus saimnieciskā darījuma identifikācijas datus:

 1) ziņas par dokumenta autoru: uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs reģistru iestādēs un juridiskā adrese (ārējiem attaisnojuma dokumentiem), bet fiziskai personai – vārds, uzvārds, personas kods un deklarētās dzīvesvietas adrese (ārējiem attaisnojuma dokumentiem);

2) dokumenta nosaukumu un reģistrācijas (kārtas) numuru;

3) dokumenta datumu;

4) ziņas par saimnieciskā darījuma dalībniekiem: uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs reģistru iestādēs un juridiskā adrese (ārējiem attais­nojuma dokumentiem), bet fiziskai personai – vārds, uzvārds, personas kods un deklarētās dzīvesvietas adrese (ārējiem attaisnojuma dokumentiem);

5) saimnieciskā darījuma aprakstu, pamatojumu un mērītājus (daudzumi, summas);

 

 

 

1. Izteikt 7.pantu šādā redakcijā:

7.pants. Grāmatvedības reģistros izdara ierakstus, kas pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem. Attaisnojuma dokuments ir dokuments, kurš apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esamību un kurā ietverti vismaz šādi dokumenta rekvizīti un informācija par saimniecisko darījumu:

1) dokumenta autora nosaukums (firma), bet, ja dokumenta autors ir fiziskā persona, – vārds un uzvārds;

 2) dokumenta autora reģistrācijas numurs (ja dokumenta autors saskaņā ar likumu jāreģistrē), bet ja dokumenta autors ir fiziskā persona, - personas kods (ja personai tāds piešķirts);

3) attiecībā uz ārēju attaisnojuma dokumentu – arī juridiskā adrese (ja dokumenta autors saskaņā ar likumu jāreģistrē) vai adrese (ja dokumenta autors saskaņā ar likumu nav jāreģistrē), bet, ja dokumenta autors ir fiziskā persona, – arī personas norādītā adrese; ja tāda nav norādīta, - deklarētās dzīvesvietas adrese;

4) dokumenta veida nosaukums;

5) dokumenta datums;

6) dokumenta reģistrācijas numurs;

7) paraksts (izņemot šā likuma 7.1 pantā minētos gadījumus);

8) atsevišķiem attaisnojuma dokumentu veidiem - arī citi tiesību aktos noteiktie obligātie dokumenta rekvizīti;

9) saimnieciskā darījuma dalībnieki, norādot katra saimnieciskā darījuma dalībnieka nosaukumu (firmu), reģistrācijas numuru (ja saimnieciskā darījuma dalībnieks saskaņā ar likumu jāreģistrē), juridisko adresi (ja saimnieciskā darījuma dalībnieks saskaņā ar likumu jāreģistrē) vai adresi (ja saimnieciskā darījuma dalībnieks saskaņā ar likumu nav jāreģistrē), bet ja saimnieciskā darījuma dalībnieks ir fiziskā persona, - norādot vārdu un uzvārdu, personas kodu (ja personai tāds piešķirts), personas norādīto adresi; ja tāda nav norādīta, - deklarētās dzīvesvietas adresi;

10) saimnieciskā darījuma apraksts, pamatojums un mērītāji (daudzumi, summas), bet tiesību aktos noteiktajos gadījumos – arī cita informācija par saimniecisko darījumu.

Ja kādam saimnieciskajam darījumam ir ārējs attaisnojuma dokuments, tam dodama priekšroka salīdzinājumā ar jebkuru iekšēju attaisnojuma dokumentu.

Par ārēju attaisnojuma dokumentu uzskatāms dokuments, kas sastādīts citā uzņēmumā, kā arī tāds dokuments, kurš sastādīts pašu uzņēmumā iesniegšanai citam uzņēmumam. Visi pārējie attaisnojuma dokumenti uzskatāmi par uzņēmuma iekšējiem attaisnojuma dokumentiem.

Ieraksti grāmatvedības reģistros izdarāmi savlaicīgi, nodrošinot, ka tie ir pilnīgi, precīzi un sistemātiski sakārtoti. Nav pieļaujami ieraksti, kuru saturs vai mērītāji atšķiras no attaisnojuma dokumenta.

Ieraksti grāmatvedības reģistros un attaisnojuma dokumentos tiek laboti vai papildināti, ievērojot prasības, kas ietvertas normatīvajos aktos, kuri nosaka grāmatvedības kārtošanu un organizāciju.

Grāmatvedības reģistru kārtošana tikai elektroniski pieļaujama vienīgi tādā gadījumā, ja netiek pārkāptas šā likuma prasības, turklāt nodrošināma šo reģistru attēlošana datora ekrānā lasāmā veidā un, ja nepieciešams, nodrošināma arī iespēja veidot to atvasinājumus papīra formā.

Ja attaisnojuma dokuments ir papīra formā, šai dokumentā rekvizīts „paraksts” ir noformējams, ievērojot Dokumentu juridiskā spēka likumā ietvertās prasības. Elektroniskajā attaisnojuma dokumentā rekvizīts „paraksts” noformējams, ievērojot Elektronisko dokumentu likumā ietvertās prasības.

Citus attaisnojuma dokumenta rekvizītus noformē saskaņā ar prasībām, kas ietvertas normatīvajos aktos, kuri nosaka dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtību.”.

 

6) autora parakstu (izņemot šā likuma 7.1 pantā noteiktos gadījumus);

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Politisko partiju apvienības „Saskaņas centrs” frakcija

Izteikt likumprojekta 1.panta pirmās daļas 6.punktu (attiecībā uz grozījumiem likuma 7.panta pirmās daļas 6.punktā) šādā redakcijā:

„6) autora parakstu (pašrocīgo parakstu vai elektronisko parakstu, kas atbilst Elektronisko dokumentu likumā ietvertajām prasībām);”.

Daļēji atbalstīts. Iekļauts komisijas priekšlikumā Nr.3

 

 

7) tiesību aktos noteiktajos gadījumos atsevišķiem attaisnojuma dokumentu veidiem var būt obligāti arī citi papildu rekvizīti vai informācija.";

 

 

 

 

Par ārēju attaisnojuma dokumentu uzskatāms tāds dokuments, kas sastādīts citā, nevis pašu uzņēmumā. Visi pārējie attaisnojuma dokumenti uzskatāmi par uzņēmuma iekšējiem attaisnojuma dokumentiem.

izteikt trešās daļas pirmo teikumu šādā redakcijā:

"Par ārēju attaisnojuma dokumentu uzskatāms ārējas izcelsmes dokuments, kas sastādīts citā, nevis pašu uzņēmumā, kā arī tāds dokuments, kas sastādīts pašu uzņēmumā iesniegšanai citam uzņēmumam.";

 

 

 

 

Ja attaisnojuma dokumenti tiek sagatavoti ar elektroniskajām skaitļošanas mašīnām (datoriem), par saimnieciskā darījuma veikšanu un informācijas pareizību atbildīgo personu parakstus var aizstāt ar to elektronisku apliecināšanu (autorizāciju). Attaisnojuma dokumentu elektroniskās apliecināšanas (autorizācijas) kārtību uzņēmumā nosaka uzņēmuma vadītājs. Ārēju dokumentu elektronisko apliecināšanu (autorizāciju) var izmantot tikai tad, ja darījuma puses ir savstarpēji vienojušās par kārtību, kādā veicama attaisnojuma dokumentu apmaiņa elektroniskā veidā, un elektroniskās apliecināšanas (autorizācijas) kārtību.

izslēgt ceturto daļu;

 

 

 

 

Ja ieraksti grāmatvedības reģistros un dokumentos tiek laboti, jābūt redzamam to sākotnējam saturam un katram labojumam jābūt atrunātam un apstiprinātam ar parakstu. Nedrīkst izdarīt labojumus tādā veidā, ka nav saprotams, kad un kāpēc tie izdarīti.

izteikt sesto daļu šādā redakcijā:

"Ja ieraksti grāmatvedības reģistros un attaisnojuma dokumentos tiek laboti, jābūt redzamam to sākotnējam saturam un katram labojumam jābūt atru­nātam (jānodrošina izsekojamība katram labotajam ierakstam) un apstiprinātam ar parakstu (nodrošinot iespēju identificēt personu, kura veikusi labojumu)."

2

Politisko partiju apvienības „Saskaņas centrs” frakcija

Izteikt likumprojekta 1.panta ceturto daļu (attiecībā uz grozījumiem likuma 7.panta sestajā daļā)  šādā redakcijā: 

„papildināt sesto daļu ar trešo teikumu šādā redakcijā:

„Elektroniski veiktajos grāmatvedības reģistru ierakstos labojumi izdarāmi atbilstoši programmatūras īpatnībām”.

Neatbalstīts

 

Grāmatvedības reģistru kārtošana tikai ar elektroniskajām skaitļošanas mašīnām (datoriem) pieļaujama vienīgi tādā gadījumā, ja netiek pārkāptas šā likuma prasības. Turklāt jānodrošina datu attēls trešajai personai salasāmā veidā un, ja nepieciešams, - to izraksts.

 

 

aizstāt septītajā daļā vārdus "ar elektroniskajām skaitļošanas mašīnām (datoriem)" ar vārdu "elektroniski".

 

 

 

 

 

 

3

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija

Izteikt 7.pantu šādā redakcijā:

7.pants. Grāmatvedības reģistros izdara ierakstus, kas pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem. Attaisnojuma dokuments ir dokuments, kurš apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esamību un kurā ietverti vismaz šādi dokumenta rekvizīti un informācija par saimniecisko darījumu:

1) dokumenta autora nosaukums (firma), bet, ja dokumenta autors ir fiziskā persona, – vārds un uzvārds;

2) dokumenta autora reģistrācijas numurs (ja dokumenta autors saskaņā ar likumu jāreģistrē), bet ja dokumenta autors ir fiziskā persona, - personas kods (ja personai tāds piešķirts);

3) attiecībā uz ārēju attaisnojuma dokumentu – arī juridiskā adrese (ja dokumenta autors saskaņā ar likumu jāreģistrē) vai adrese (ja dokumenta autors saskaņā ar likumu nav jāreģistrē), bet, ja dokumenta autors ir fiziskā persona, – arī personas norādītā adrese; ja tāda nav norādīta, - deklarētās dzīvesvietas adrese;

4) dokumenta veida nosaukums;

5) dokumenta datums;

6) dokumenta reģistrācijas numurs;

7) paraksts (izņemot šā likuma 7.1 pantā minētos gadījumus);

8) atsevišķiem attaisnojuma dokumentu veidiem - arī citi tiesību aktos noteiktie obligātie dokumenta rekvizīti;

9) saimnieciskā darījuma dalībnieki, norādot katra saimnieciskā darījuma dalībnieka nosaukumu (firmu), reģistrācijas numuru (ja saimnieciskā darījuma dalībnieks saskaņā ar likumu jāreģistrē), juridisko adresi (ja saimnieciskā darījuma dalībnieks saskaņā ar likumu jāreģistrē) vai adresi (ja saimnieciskā darījuma dalībnieks saskaņā ar likumu nav jāreģistrē), bet ja saimnieciskā darījuma dalībnieks ir fiziskā persona, - norādot vārdu un uzvārdu, personas kodu (ja personai tāds piešķirts), personas norādīto adresi; ja tāda nav norādīta, - deklarētās dzīvesvietas adresi;

10) saimnieciskā darījuma apraksts, pamatojums un mērītāji (daudzumi, summas), bet tiesību aktos noteiktajos gadījumos – arī cita informācija par saimniecisko darījumu.

Ja kādam saimnieciskajam darījumam ir ārējs attaisnojuma dokuments, tam dodama priekšroka salīdzinājumā ar jebkuru iekšēju attaisnojuma dokumentu.

Par ārēju attaisnojuma dokumentu uzskatāms dokuments, kas sastādīts citā uzņēmumā, kā arī tāds dokuments, kurš sastādīts pašu uzņēmumā iesniegšanai citam uzņēmumam. Visi pārējie attaisnojuma dokumenti uzskatāmi par uzņēmuma iekšējiem attaisnojuma dokumentiem.

Ieraksti grāmatvedības reģistros izdarāmi savlaicīgi, nodrošinot, ka tie ir pilnīgi, precīzi un sistemātiski sakārtoti. Nav pieļaujami ieraksti, kuru saturs vai mērītāji atšķiras no attaisnojuma dokumenta.

Ieraksti grāmatvedības reģistros un attaisnojuma dokumentos tiek laboti vai papildināti, ievērojot prasības, kas ietvertas normatīvajos aktos, kuri nosaka grāmatvedības kārtošanu un organizāciju.

Grāmatvedības reģistru kārtošana tikai elektroniski pieļaujama vienīgi tādā gadījumā, ja netiek pārkāptas šā likuma prasības, turklāt nodrošināma šo reģistru attēlošana datora ekrānā lasāmā veidā un, ja nepieciešams, nodrošināma arī iespēja veidot to atvasinājumus papīra formā.

Ja attaisnojuma dokuments ir papīra formā, šai dokumentā rekvizīts „paraksts” ir noformējams, ievērojot Dokumentu juridiskā spēka likumā ietvertās prasības. Elektroniskajā attaisnojuma dokumentā rekvizīts „paraksts” noformējams, ievērojot Elektronisko dokumentu likumā ietvertās prasības.

Citus attaisnojuma dokumenta rekvizītus noformē saskaņā ar prasībām, kas ietvertas normatīvajos aktos, kuri nosaka dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtību.”.

Atbalstīts

(Skatīt 1.lp.)

 

2. Papildināt likumu ar 7.pantu šādā redakcijā:

"7.1 pants. Šā likuma 7.panta pirmās daļas 6.punkta noteikumu par autora paraksta iekļaušanu attaisnojuma dokumentā var neattiecināt uz:

1) iekšēju attaisnojuma dokumentu elektroniskā formā, ja dokumenta autora parakstu aizstāj ar elektronisku apliecināšanu (autorizāciju) uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā;

2) ārēju attaisnojuma dokumentu, kuru izsniedz preces vai pakalpojuma saņēmējam samaksāšanai, ja tas satur šā dokumenta saņēmēja (uzņēmuma) apstiprinājumu uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā vai ja attiecīgā saimnie­ciskā darījuma esību pamato cits dokuments, kuram ir juridisks spēks;

3) maksājumu pakalpojumu sniedzēja (Maksājumu pakalpojuma likuma izpratnē) izpildītā maksājuma rīkojuma (uzdevuma) izrakstu vai maksājumu pakalpojumu sniedzēja sagatavotu konta izrakstu bez autora paraksta, ja tas satur šā dokumenta saņēmēja (uzņēmuma) apstiprinājumu uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā."

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija

Izteikt 7. 1 pantu šādā redakcijā:

7.1 pants. Par iekšēju attaisnojuma dokumentu var tikt uzskatīts arī iekšējs elektroniskais dokuments, kas nesatur rekvizītu „paraksts”, ja to ir apliecinājis (autorizējis) par saimnieciskā darījuma veikšanu un iekšējā attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību atbildīgā persona uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā.

Par ārēju attaisnojuma dokumentu var tikt uzskatīts arī dokuments, kuru cits uzņēmums izsniedz uzņēmumam - preces vai pakalpojuma saņēmējam samaksāšanai, ja tas nesatur rekvizītu „paraksts”, bet šajā dokumentā minētā saimnieciskā darījuma esamību pamato cits ārējs dokuments, kam ir juridisks spēks Dokumenta juridiskā spēka likuma izpratnē.

Par ārēju attaisnojuma dokumentu var tikt uzskatīts arī dokuments, kuru cits uzņēmums izsniedz uzņēmumam - preces vai pakalpojuma saņēmējam samaksāšanai, kas nesatur rekvizītu „paraksts” un nav iespējams izpildīt šā panta otrajā daļā minēto nosacījumu, ja šajā dokumentā minētā saimnieciskā darījuma esamību apliecina par saimnieciskā darījuma veikšanu un attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību dokumenta saņēmēja (uzņēmuma) atbildīgā persona uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā.

Par ārēju attaisnojuma dokumentu var tikt uzskatīts arī dokuments, kas nesatur rekvizītu „paraksts”, kuru pēc uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja pieprasījuma izsniedz maksājumu pakalpojumu sniedzējs (Maksājumu pakalpojuma likuma izpratnē), par to, ka uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja maksājuma rīkojums (uzdevums) ir izpildīts, ja šajā dokumentā minētā saimnieciskā darījuma esamību apliecina par saimnieciskā darījuma veikšanu un attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību dokumenta saņēmēja (uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja) atbildīgā persona uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā.

Par ārēju attaisnojuma dokumentu var tikt uzskatīts arī uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja konta neapliecināts izraksts, kuru pēc maksājuma pakalpojuma izmantotāja pieprasījuma izsniedz maksājumu pakalpojumu sniedzējs (Maksājumu pakalpojuma likuma izpratnē), ja šajā izrakstā minētā saimnieciskā darījuma esamību apliecina par saimnieciskā darījuma veikšanu un attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību dokumenta saņēmēja (uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja) atbildīgā persona uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā.”.

Atbalstīts

2. Papildināt likumu ar 7.pantu šādā redakcijā:

7.1 pants. Par iekšēju attaisnojuma dokumentu var tikt uzskatīts arī iekšējs elektroniskais dokuments, kas nesatur rekvizītu „paraksts”, ja to ir apliecinājis (autorizējis) par saimnieciskā darījuma veikšanu un iekšējā attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību atbildīgā persona uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā.

Par ārēju attaisnojuma dokumentu var tikt uzskatīts arī dokuments, kuru cits uzņēmums izsniedz uzņēmumam - preces vai pakalpojuma saņēmējam samaksāšanai, ja tas nesatur rekvizītu „paraksts”, bet šajā dokumentā minētā saimnieciskā darījuma esamību pamato cits ārējs dokuments, kam ir juridisks spēks Dokumenta juridiskā spēka likuma izpratnē.

Par ārēju attaisnojuma dokumentu var tikt uzskatīts arī dokuments, kuru cits uzņēmums izsniedz uzņēmumam - preces vai pakalpojuma saņēmējam samaksāšanai, kas nesatur rekvizītu „paraksts” un nav iespējams izpildīt šā panta otrajā daļā minēto nosacījumu, ja šajā dokumentā minētā saimnieciskā darījuma esamību apliecina par saimnieciskā darījuma veikšanu un attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību dokumenta saņēmēja (uzņēmuma) atbildīgā persona uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā.

Par ārēju attaisnojuma dokumentu var tikt uzskatīts arī dokuments, kas nesatur rekvizītu „paraksts”, kuru pēc uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja pieprasījuma izsniedz maksājumu pakalpojumu sniedzējs (Maksājumu pakalpojuma likuma izpratnē), par to, ka uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja maksājuma rīkojums (uzdevums) ir izpildīts, ja šajā dokumentā minētā saimnieciskā darījuma esamību apliecina par saimnieciskā darījuma veikšanu un attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību dokumenta saņēmēja (uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja) atbildīgā persona uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā.

Par ārēju attaisnojuma dokumentu var tikt uzskatīts arī uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja konta neapliecināts izraksts, kuru pēc maksājuma pakalpojuma izmantotāja pieprasījuma izsniedz maksājumu pakalpojumu sniedzējs (Maksājumu pakalpojuma likuma izpratnē), ja šajā izrakstā minētā saimnieciskā darījuma esamību apliecina par saimnieciskā darījuma veikšanu un attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību dokumenta saņēmēja (uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja) atbildīgā persona uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā.”.

10.pants

Katram uzņēmumam visi attaisnojuma dokumenti, grāmatvedības reģistri, inventarizācijas saraksti, gada pārskati un to pielikumi, kā arī grāmatvedības organizācijas dokumenti (kontu plāni, kodifikatori u.c.) sistemātiski jāsakārto un jāuzglabā uzņēmuma arhīvā.

3.  10.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"Uzņēmuma attaisnojuma dokumentus, grāmatvedības reģistrus, inventa­rizācijas sarakstus, gada pārskatus un grāmatvedības organizācijas dokumentus sistemātiski sakārto un saglabā uzņēmuma arhīvā.";

 

 

 

3.  10.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"Uzņēmuma attaisnojuma dokumentus, grāmatvedības reģistrus, inventa­rizācijas sarakstus, gada pārskatus un grāmatvedības organizācijas dokumentus sistemātiski sakārto un saglabā uzņēmuma arhīvā.";

Glabāšanas laiks ir:

gada pārskatiem un to pielikumiem, kā arī galvenajai grāmatai - 10 gadi. Pēc tam tie nododami Valsts arhīvos;

inventarizācijas sarakstiem, grāmatvedības reģistriem un grāmatvedības organizācijas dokumentiem - 10 gadi;

attaisnojuma dokumentiem par darbiniekiem aprēķināto mēnešalgu (darba samaksu) ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem - 75 gadi;

pārējiem attaisnojuma dokumentiem - 5 gadi.

aizstāt otrajā daļā vārdus un skaitli "gada pārskatiem un to pielikumiem, kā arī galvenajai grāmatai – 10 gadi. Pēc tam tie nododami Valsts arhīvos" ar vārdiem "gada pārskatiem – līdz uzņēmuma reorganizācijai vai darbības izbeigšanai, ciktāl citos normatīvajos aktos nav noteikts citādi";

 

 

 

aizstāt otrajā daļā vārdus un skaitli "gada pārskatiem un to pielikumiem, kā arī galvenajai grāmatai – 10 gadi. Pēc tam tie nododami Valsts arhīvos" ar vārdiem "gada pārskatiem – līdz uzņēmuma reorganizācijai vai darbības izbeigšanai, ciktāl citos normatīvajos aktos nav noteikts citādi";

Ja uzskaite tiek kārtota ar elektroniskajām skaitļošanas mašīnām, jānodrošina šā panta otrajā daļā noteiktais datu glabāšanas laiks.

aizstāt trešajā daļā vārdus "uzskaite tiek kārtota ar elektroniskajām skaitļošanas mašīnām" ar vārdiem "uzskaite tiek kārtota elektroniski";

 

 

 

aizstāt trešajā daļā vārdus "uzskaite tiek kārtota ar elektroniskajām skaitļošanas mašīnām" ar vārdiem "uzskaite tiek kārtota elektroniski";

Ja uzņēmums izbeidz darbību, turpmāko uzņēmuma arhīva uzglabāšanas kārtību nosaka likvidācijas komisija, saskaņojot to ar Valsts arhīvu ģenerāldirekciju.

 

izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:

"Ja uzņēmums tiek reorganizēts vai tiek izbeigta tā darbība, turpmāko uzņēmuma arhīva saglabāšanas kārtību nosaka likvidācijas komisija (likvidators) vai uzņēmuma vadītājs, saskaņojot to ar Latvijas Nacionālo arhīvu.";

 

 

 

 

izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:

"Ja uzņēmums tiek reorganizēts vai tiek izbeigta tā darbība, turpmāko uzņēmuma arhīva saglabāšanas kārtību nosaka likvidācijas komisija (likvidators) vai uzņēmuma vadītājs, saskaņojot to ar Latvijas Nacionālo arhīvu.";

 

 

papildināt pantu ar sesto daļu šādā redakcijā:

"Uzņēmumam ir tiesības šā panta pirmajā daļā minētos dokumentus pārvērst elektroniskā formā glabāšanai elektroniskajā vidē, ievērojot arhīvu jomu reglamentējošos normatīvajos aktos noteikto kārtību, kādā publiskie dokumenti tiek pārvērsti elektroniskā formā glabāšanai elektroniskā vidē, pārvēršanas tehniskās prasības, kā arī kārtību, kādā glabājami iegūtie dokumenti un tiek iznīcināti pārvērstie publiskie dokumenti."

 

 

 

papildināt pantu ar sesto daļu šādā redakcijā:

"Uzņēmumam ir tiesības šā panta pirmajā daļā minētos dokumentus pārvērst elektroniskā formā glabāšanai elektroniskajā vidē, ievērojot arhīvu jomu reglamentējošos normatīvajos aktos noteikto kārtību, kādā publiskie dokumenti tiek pārvērsti elektroniskā formā glabāšanai elektroniskā vidē, pārvēršanas tehniskās prasības, kā arī kārtību, kādā glabājami iegūtie dokumenti un tiek iznīcināti pārvērstie publiskie dokumenti."

 

 

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

Lp198_2sdoc.doc - Lp198_2sdoc.doc

Start time: 25.02.2020 18:59:25 After doc accessing: 25.02.2020 18:59:25 After doc copying: 25.02.2020 18:59:25 End time: 25.02.2020 18:59:25 Doc created: 17.03.2011 14:56:05 Doc last mod: 17.03.2011 15:04:29 Doc manual: