Drukāt    Aizvērt
Rīgā, 2010

Rīgā, 2010. gada 10.novembrī

Nr. 9/3 –

 

 

Saeimas Prezidijam

 

 

 

          Saeimas Juridiskā komisija, pamatojoties uz Kārtības ruļļa 39.pantu, ierosina 10.Saeimā turpināt izskatīt šādus 9.Saeimā neizskatītos likumprojektus:

          1) „Grozījumi Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā” (reģ. Nr.1216/Lp9);

          2) „Grozījumi Bāriņtiesu likumā” (reģ. Nr.1679/Lp9);

          3) „Grozījumi Civilprocesa likumā” (reģ. Nr.1681/Lp9);

4) „Grozījumi Tiesu izpildītāju likumā” (reģ. Nr.1806/Lp9);

5) „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (reģ. Nr.1882/Lp9);

6) „Grozījumi Zemesgrāmatu likumā” (reģ. Nr.1909/Lp9);

7) „Grozījumi Civilprocesa likumā” (reģ. Nr.1953/Lp9);

8) „Grozījumi likumā „Par tiesu varu”” (reģ. Nr.1959/Lp9);

9) „Grozījumi Satversmes tiesas likumā” (reģ. Nr.1971/Lp9);

10) „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (reģ. Nr.1972/Lp9).

 

 

 

 

 

Ar cieņu

 

Juridiskās komisijas priekšsēdētāja                               I.Čepāne


 

Likumprojekts

 

Grozījumi Tiesu izpildītāju likumā

 

Izdarīt Tiesu izpildītāju likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2002, 23.nr.; 2003, 23.nr.; 2004, 20.nr.; 2005, 21.nr.; 2006, 2.nr.; 2008, 3.nr.) šādus grozījumus:

 

1. 9.pantā:

izslēgt vārdus "iecelšanu, pārcelšanu";

papildināt pantu ar otro daļu šādā redakcijā:

 

"(2) Informāciju par zvērināta tiesu izpildītāja iecelšanu un pārcelšanu Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome publicē Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes mājaslapā internetā divu darbdienu laikā pēc rīkojuma pieņemšanas par zvērināta tiesu izpildītāja iecelšanu vai pārcelšanu."

 

2. 12.pantā:

papildināt pirmās daļas 5.punkta "a" apakšpunktu pēc vārdiem "prokurora amatā" ar vārdiem "zvērināta tiesu izpildītāja amatā";

papildināt pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:

 

"(3) Personas, kuras atbrīvotas no zvērināta tiesu izpildītāja amata, nekārto zvērināta tiesu izpildītāja eksāmenu, ja kopš zvērināta tiesu izpildītāja eksāmena vai zvērināta tiesu izpildītāja regulārā kvalifikācijas eksāmena nokārtošanas dienas nav pagājuši vairāk kā pieci gadi. Ja kopš zvērināta tiesu izpildītāja eksāmena vai zvērināta tiesu izpildītāja regulārā kvalifikācijas eksāmena nokārtošanas dienas pagājuši vairāk nekā pieci gadi, persona kārto daļēju zvērināta tiesu izpildītāja eksāmenu, rakstveidā sniedzot risinājumu vienai juridiskai problēmai (kāzusam)."

 

3. Papildināt 27.pantu ar otro daļu šādā redakcijā:

 

"(2) Ja uz vienu un to pašu vakanto amata vietu pieteikušies vairāki pretendenti, priekšrocība tikt ieceltam amatā ir tam pretendentam, kurš tieši pirms pieteikšanās uzņemšanai zvērinātu tiesu izpildītāju skaitā bez pārtraukuma ir nostrādājis zvērināta tiesu izpildītāja palīga amatā vismaz divus gadus."

 

4. Izteikt 31.pantu šādā redakcijā:

 

"31.pants. Zvērināts tiesu izpildītājs, uzsākot praksi (profesionālo darbību), paziņo attiecīgā tiesu apgabala tiesām, attiecīgajai Valsts ieņēmumu dienesta reģionālās iestādes nodaļai, tieslietu ministram un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomei prakses vietas adresi. Šāds paziņojums sniedzams arī tad, ja tiek mainīta zvērināta tiesu izpildītāja prakses vieta. Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome divu darbdienu laikā pēc minētās informācijas saņemšanas nodrošina tās publicēšanu Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes mājaslapā internetā."

 

5. Izteikt 32.pantu šādā redakcijā:

 

"32.3 pants. Tieslietu ministrs pieņem lēmumu par kvalifikācijas eksāmena rīkošanu un eksāmena norises dienu. Informāciju par kvalifikācijas eksāmena rīkošanu un eksāmena dienu Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome publicē Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes mājaslapā internetā vismaz mēnesi pirms eksāmena."

 

6. Papildināt III sadaļas trešo nodaļu ar 32.9 pantu šādā redakcijā:

 

"32.9 pants. (1) Ja zvērināts tiesu izpildītājs laikposmā pēc zvērināta tiesu izpildītāja eksāmena vai iepriekšējā kvalifikācijas eksāmena nokārtošanas ir cēlis savu profesionālo vai akadēmisko kvalifikāciju, ieguvis nepieciešamo kredītpunktu skaitu par aktivitātēm zvērināta tiesu izpildītāja profesionālās kvalifikācijas celšanai un par to ir saņemts pamatots Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes atzinums, tieslietu ministrs pilnīgi vai daļēji atbrīvo zvērinātu tiesu izpildītāju no kvalifikācijas eksāmena kārtošanas. Tieslietu ministra lēmums nav pārsūdzams.

(2) Nosacījumus un kārtību zvērināta tiesu izpildītāja pilnīgai vai daļējai atbrīvošanai no kvalifikācijas eksāmena kārtošanas nosaka Ministru kabinets."

 

7. 33.pantā:

papildināt pirmo daļu pēc vārda "izpildītāja" ar vārdiem "un zvērināta tiesu izpildītāja palīga";

papildināt otro daļu pēc vārda "individuālo" ar vārdiem "savas un zvērināta tiesu izpildītāja palīga (ja viņam tāds apstiprināts)";

papildināt pantu ar trešo un ceturto daļu šādā redakcijā:

 

"(3) Zvērināts tiesu izpildītājs var neslēgt individuālo profesionālās darbības riska (civiltiesiskās atbildības) apdrošināšanas līgumu par sevi vai par savu palīgu uz laiku, kamēr zvērināts tiesu izpildītājs vai zvērināta tiesu izpildītāja palīgs atrodas iepriekš plānotā ilgstošā prombūtnē (piemēram, bērna kopšanas atvaļinājumā).

(4) Zvērināts tiesu izpildītājs nodrošina, ka līdz ar profesionālās darbības atsākšanu ir spēkā viņa vai viņa palīga (ja ilgstošā prombūtnē ir bijis palīgs) individuālais profesionālās darbības riska (civiltiesiskās atbildības) apdrošināšanas līgums."

 

8. 39.pantā:

papildināt pirmo daļu pēc vārda "izpildītājs" ar vārdiem "vai zvērināta tiesu izpildītāja palīgs";

papildināt otro daļu pēc vārda "izpildītāja" ar vārdiem "vai viņa palīga".

 

9. 60.pantā:

aizstāt trešajā daļā vārdu "diviem" ar vārdu "trim";

papildināt ceturto daļu pēc vārda "pārstāvjus" ar vārdiem "kurus ievēlē zvērinātu tiesu izpildītāju kopsapulcē".

 

10. Izteikt 69.panta otro teikumu šādā redakcijā:

 

"Pieteikuma iesniegšana tiesā neaptur minētā lēmuma darbību."

 

11. 75.pantā:

papildināt pantu ar 4.punktu šādā redakcijā:

 

"4) sniegt juridisko palīdzību, sagatavojot dokumentus un sniedzot konsultācijas jautājumos, kas saistīti ar tiesu un citu institūciju nolēmumu izpildi.";

 

papildināt pantu ar otro daļu šādā redakcijā:

 

"(2) Zvērinātam tiesu izpildītājam aizliegts sniegt juridisko palīdzību saistībā ar lietām, kurās viņš veicis šā likuma 73. un 74.pantā minētās amata darbības."

 

12. Izteikt 89.pantu šādā redakcijā:

 

"89.pants. Zvērināta tiesu izpildītāja palīga atbildība, aizvietojot zvērinātu tiesu izpildītāju viņa prombūtnes laikā, kā arī veicot citas šā likuma 100.panta otrajā daļā minētās darbības, un zvērināta tiesu izpildītāja atbildība par palīga darbību nosakāma saskaņā ar šā likuma 101. un 103.pantu."

 

13. X sadaļā:

izteikt sadaļas nosaukumu šādā redakcijā:

 

"X sadaļa

Zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidāti un zvērināta

tiesu izpildītāja palīgi";

 

izteikt pirmo nodaļu šādā redakcijā:

 

"Pirmā nodaļa

Zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidāti

 

95.pants. Par zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidātu var būt persona, kas:

1) sasniegusi divdesmit viena gada vecumu;

2) atbilst šā likuma 12.panta 1. un 2.punktā minētajām prasībām;

3) pēc akreditētas studiju programmas apguves ieguvusi otrā līmeņa augstāko profesionālo izglītību tiesību zinātnē vai tiesību maģistra studiju programmā un jurista kvalifikāciju vai apgūst tiesību zinātnes šādā programmā.

 

96.pants. Par zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidātu nevar būt šā likuma 13.panta 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8. un 9.punktā minētās personas.

 

97.pants. (1) Zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidātu, pamatojoties uz zvērināta tiesu izpildītāja priekšlikumu, apstiprina amatā Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome.

(2) Pēc apstiprināšanas zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidāta amatā palīga kandidāts sagatavojas zvērināta tiesu izpildītāja amata darbību veikšanai, darbojoties zvērināta tiesu izpildītāja vadībā un izpildot atsevišķus uzdevumus zvērināta tiesu izpildītāja uzraudzībā.

(3) Zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidātam obligāti jāpiedalās Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes organizētajos kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumos.

(4) Gadu pēc apstiprināšanas zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidāta amatā palīga kandidāts var kārtot zvērināta tiesu izpildītāja palīga eksāmenu.";

 

papildināt sadaļu ar 1.1 nodaļu šādā redakcijā:

 

"1.1 nodaļa

Zvērināta tiesu izpildītāja palīga eksāmens un zvērināta tiesu izpildītāja palīgi

 

98.pants. (1) Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome ne retāk kā reizi gadā rīko eksāmenu zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidātiem, kuri vēlas iegūt zvērināta tiesu izpildītāja palīga tiesības, ja ir saņemts zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidāta iesniegums par atļauju kārtot eksāmenu.

(2) Zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidāta zināšanas pārbauda Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes izveidota eksaminācijas komisija, piedaloties tieslietu ministra pilnvarotai personai.

(3) Zvērināta tiesu izpildītāja palīga eksāmena kārtību un nepieciešamo zināšanu apjomu nosaka Ministru kabinets. Tieslietu ministrs pēc Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšlikuma apstiprina eksāmena jautājumus.

 

99.pants. (1) Zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidātus, kuri nokārtojuši šā likuma 98.pantā paredzēto eksāmenu un saņēmuši pozitīvu Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes novērtējumu, tieslietu ministrs apstiprina zvērināta tiesu izpildītāja palīga amatā.

(2) Pēc apstiprināšanas amatā zvērināta tiesu izpildītāja palīgs saņem zvērināta tiesu izpildītāja palīga amata apliecību un dod solījumu godīgi un apzinīgi pildīt savus amata pienākumus. Zvērināta tiesu izpildītāja palīga amata apliecības veidu un lietošanas kārtību nosaka Ministru kabinets.

 

100.pants. (1) Zvērinātam tiesu izpildītājam var būt vairāki palīgi. Zvērināta tiesu izpildītāja palīgi darbojas zvērināta tiesu izpildītāja vadībā, apmācībā un uzraudzībā. Zvērināta tiesu izpildītāja palīgs var aizvietot zvērinātu tiesu izpildītāju viņa atvaļinājuma un slimības laikā.

(2) Zvērināta tiesu izpildītāja palīgs ar zvērināta tiesu izpildītāja katrā konkrētā lietā izsniegtu atļauju, kā arī aizvietojot zvērinātu tiesu izpildītāju viņa atvaļinājuma un slimības laikā, ir tiesīgs:

1) veikt amata darbības, lai nodrošinātu tiesas un citu institūciju un amatpersonu nolēmumu izpildi, izņemot lēmuma pieņemšanu par izpildu lietvedības izbeigšanu, kā arī parādnieka kustamās mantas vai nekustamā īpašuma izsoles noturēšanu;

2) piegādāt tiesas pavēstes un citus dokumentus;

3) veikt mantas apraksti kopīgas mantas dalīšanas nolūkā vai mantojuma lietā.

(3) Tiesības pieņemt lēmumu par izpildu lietvedības izbeigšanu un noturēt parādnieka kustamās mantas vai nekustamā īpašuma izsoli zvērināta tiesu izpildītāja atvaļinājuma un slimības laikā ir vienīgi citam zvērinātam tiesu izpildītājam, kurš norādīts tieslietu ministra rīkojumā.

 

101.pants. (1) Aizvietojot zvērinātu tiesu izpildītāju viņa prombūtnes laikā, kā arī veicot citas šā likuma 100.panta otrajā daļā noteiktās amata darbības, zvērināta tiesu izpildītāja palīgam ir šajā likumā zvērinātiem tiesu izpildītājiem noteiktās tiesības, pienākumi un atbildība.

(2) Zvērināts tiesu izpildītājs ir solidāri civiltiesiski atbildīgs par zaudējumiem, kurus viņa palīgs nodarījis, aizvietojot zvērinātu tiesu izpildītāju viņa prombūtnes laikā, kā arī veicot citas šā likuma 100.panta otrajā daļā minētās darbības.

 

102.pants. Zvērinātu tiesu izpildītāju palīgiem obligāti jāpiedalās Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes organizētajos kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumos, kā arī jāizpilda visi citi pienākumi, kurus viņiem uzliek Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome.

 

103.pants. (1) Zvērināta tiesu izpildītāja palīgam kā disciplinārsodu šā likuma V sadaļas trešajā nodaļā noteiktajā kārtībā var piemērot piezīmi, rājienu, aizliegumu pildīt šā likuma 100.panta otrajā daļā noteiktās darbības uz laiku līdz trim gadiem vai atcelšanu no amata.

(2) Vienlaikus ar disciplinārlietas izskatīšanu, kas ierosināta pret zvērināta tiesu izpildītāja palīgu, šā likuma V sadaļas trešajā nodaļā noteiktajā kārtībā izvērtē arī attiecīgā zvērināta tiesu izpildītāja disciplināro atbildību par palīga nepienācīgu uzraudzību un vadību.

 

103.1 pants. (1) Zvērināta tiesu izpildītāja palīgu var atstādināt no amata pienākumu pildīšanas saskaņā ar šā likuma 93.panta noteikumiem.

(2) Tieslietu ministrs atbrīvo zvērināta tiesu izpildītāja palīgu no amata, ja:

1) zvērināta tiesu izpildītāja palīgs lūdz viņu atbrīvot no amata pienākumu pildīšanas pēc paša vēlēšanās;

2) zvērināta tiesu izpildītāja palīgs izbeidzis darba attiecības ar zvērinātu tiesu izpildītāju.

(3) Tieslietu ministrs atceļ zvērināta tiesu izpildītāja palīgu no amata, ja:

1) iestājies viens no šā likuma 13.panta 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8. un 9.punktā paredzētajiem gadījumiem;

2) atcelšana no amata piemērota kā disciplinārsods.

(4) Zvērinātam tiesu izpildītājam, kurš izbeidz darba attiecības ar zvērināta tiesu izpildītāja palīgu, ir pienākums triju dienu laikā no darba attiecību izbeigšanas dienas par to rakstveidā paziņot tieslietu ministram un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomei.

(5) Tieslietu ministra lēmuma par zvērināta tiesu izpildītāja palīga atstādināšanu vai atcelšanu pārsūdzēšana neaptur šā lēmuma izpildi.

(6) No amata atbrīvotam vai atceltam zvērināta tiesu izpildītāja palīgam triju darbdienu laikā no tieslietu ministra lēmuma saņemšanas dienas jānodod zvērināta tiesu izpildītāja palīga amata apliecība Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomei.

 

103.2 pants. Persona, kura no zvērināta tiesu izpildītāja palīga amata atbrīvota saskaņā ar šā likuma 103.1 panta otro daļu, atsākot pildīt zvērināta tiesu izpildītāja amata pienākumus, saņem zvērināta tiesu izpildītāja palīga amata apliecību bez atkārtota zvērināta tiesu izpildītāja palīga eksāmena kārtošanas, ja no atbrīvošanas dienas pagājis ne vairāk kā viens gads."

 

14. Aizstāt 138.pantā skaitli un vārdus "99.panta trešajā un ceturtajā daļā" ar skaitli un vārdiem "100.panta otrajā daļā".

 

15. Izteikt 146.pantu šādā redakcijā:

 

"146.pants. (1) Zvērināts tiesu izpildītājs katram gadam kārto atsevišķu depozītu summu uzskaites grāmatu. Depozītu summu uzskaites grāmata ir ar sanumurētām lapām un caurauklota, pirms ierakstu izdarīšanas tajā caurauklojuma vietā nostiprināta ar apgabaltiesas ģerboņzīmogu, to paraksta apgabaltiesas priekšsēdētājs un viņa sekretārs izdara atzīmi par cauraukloto lapu skaitu.

(2) Depozītu summu uzskaites grāmatu var kārtot arī elektroniski. Gada ietvaros elektroniski uzkrāto informāciju zvērināts tiesu izpildītājs līdz nākamā gada 1.februārim izdrukā, sanumurē, caurauklo un iesniedz apgabaltiesas priekšsēdētājam parakstīšanai un apzīmogošanai ar apgabaltiesas ģerboņzīmogu.

(3) Naudas līdzekļu atlikumam depozīta kontā jāsakrīt ar depozītu summu uzskaites grāmatā esošo naudas līdzekļu atlikumu. Ieraksti depozītu summu uzskaites grāmatā tiek dalīti mēnešos. Ja zvērināts tiesu izpildītājs depozītu summu uzskaites grāmatu kārto rakstveidā, viņš katra mēneša beigās aprēķina un ar bankas depozīta konta izrakstu salīdzina atlikuma summu mēneša sākumā un mēneša beigās zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā, atsevišķi norādot kopējo summu, kas ienākusi un kas izmaksāta mēneša laikā. Ja zvērināts tiesu izpildītājs depozītu summu uzskaites grāmatu kārto elektroniski, viņš katra mēneša beigās aprēķina un ar bankas depozīta konta izrakstu salīdzina atlikuma summu mēneša sākumā un mēneša beigās zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā.

(4) Summas, kas nākamā gada 1.janvārī paliek atlikumā depozīta kontā kredītiestādē, ieraksta nākamā gada depozītu summu uzskaites grāmatas sākumā kā atlikumu. Katru iemaksāto summu norāda atsevišķi – tāpat kā iepriekšējā gada depozītu summu uzskaites grāmatā."

 

16. Papildināt 152.pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:

 

"(3) Izpildu lietās, kurās piedziņa veicama valsts ienākumos, kā arī gadījumos, kad izpildāms tiesas nolēmums par periodisku maksājumu veikšanu, naudas līdzekļi, kas piedzīti no parādnieka un nododami piedzinējam, izsniedzami vai pārskaitāmi piedzinējam piecu darbdienu laikā no dienas, kad tie ieskaitīti zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā, ja nepastāv objektīvi iemesli, kuru dēļ naudas līdzekļu pārskaitīšana atliekama."

 

17. Papildināt pārejas noteikumus ar 24.,  25. un 26.punktu šādā redakcijā:

 

"24. Šā likuma 32.9 pants stājas spēkā 2011.gada 1.jūnijā.

 

25. Ministru kabinets šā likuma 32.panta otrajā daļā, 98.panta trešajā daļā un 99.panta otrajā daļā minētos noteikumus izdod līdz 2011.gada 1.jūnijam.

 

26. Personām, kuras sākušas pildīt zvērināta tiesu izpildītāja palīga amata pienākumus līdz 2010.gada 31.decembrim un kuras nav nokārtojušas zvērināta tiesu izpildītāja palīga eksāmenu, amatā nostrādātais laiks ieskaitāms šā likuma 97.panta ceturtajā daļā minētajā termiņā."

 

Likums stājas spēkā 2011.gada 1.janvārī.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aizsardzības ministrs,

tieslietu ministra

pienākumu izpildītājs

I.V.Lieģis


Likumprojekta "Grozījumi Tiesu izpildītāju likumā" anotācija

 

I. Kādēļ normatīvais akts ir vajadzīgs

 1. Atsauce uz Deklarāciju par Ministru kabineta iecerēto darbību, politikas plānošanas dokumentu un citiem dokumentiem, kuros dots uzdevums izstrādāt normatīvā akta projektu

 

Projekts izstrādāts pēc Tieslietu ministrijas iniciatīvas, atsaucoties uz Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes (turpmāk – padome) priekšlikumu.

 2. Pašreizējās situācijas raksturojums

Lai veicinātu zvērinātu tiesu izpildītāju nepārtrauktu kvalifikācijas celšanu un nodrošinātu kontroles mehānismu pār zvērinātu tiesu izpildītāju profesionālo zināšanu un prasmju līmeni, ar 2007. gada 20. decembra likumu "Grozījumi Tiesu izpildītāju likums" Tiesu izpildītāju likumā (turpmāk – likums) tika noteikts pienākums zvērinātiem tiesu izpildītājiem ne retāk kā reizi piecos gados kārtot regulāro kvalifikācijas eksāmenu.

Atzīstams, ka pienākums regulāri ik pēc noteikta laika perioda kārtot kvalifikācijas eksāmenu nevar pietiekami efektīvi nodrošināt minēto mērķi, ja netiek nodrošināta pastāvīga mācību organizēšana un veicināta zvērinātu tiesu izpildītāju interese tajās piedalīties.

Atbilstoši šā brīža tiesiskajam regulējumam, ja persona ir pildījusi zvērināta tiesu izpildītāja amata pienākumus un amatu atstājusi pēc pašas vēlēšanās vai no amata atbrīvota sakarā ar ilgstošu slimību, tās atkārtota iecelšana zvērināta tiesu izpildītāja amatā iespējama vienīgi vispārējā kārtībā, proti, personai jāatbilst visām Tiesu izpildītāju likuma 12. pantā noteiktajām prasībām, tai skaitā jānokārto zvērināta tiesu izpildītāja eksāmens.

Atzīstams, ka personas, kuras jau ir darbojušās kā zvērināti tiesu izpildītāji, ir ieguvušas padziļinātas zināšanas attiecībā uz sprieduma izpildes jautājumiem, kā arī ieguvušas praktiskas iemaņas, kas saistītas ne vien ar amata pienākumu pildīšanu, bet arī ar pieredzi patstāvīga biroja darba organizēšanā. Taču šobrīd minētā pieredze, vērtējot personas atbilstību zvērināta tiesu izpildītāja amatam, netiek atbilstoši ņemta vērā.

Spēkā esošajā regulējumā ir konstatējamas vairākas nepilnības attiecībā uz zvērinātu tiesu izpildītāju profesionālās darbības riska apdrošināšanas jautājumiem.

Atbilstoši šobrīd likumā ietvertajam regulējumam, ja zvērinātam tiesu izpildītājam divu gadu laikā no disciplinārsoda uzlikšanas dienas atkārtoti tiek uzlikts disciplinārsods, tieslietu ministrs ar rīkojumu uzliek par pienākumu konkrētajam zvērinātam tiesu izpildītājam kārtot ārkārtas kvalifikācijas eksāmenu. Minētās normas īstenošana praksē ir ļoti ierobežota. Disciplinārlietu komisijas un tieslietu ministra lēmums par disciplinārsoda uzlikšanu ir pārsūdzams. Administratīvo tiesu pārslodzes dēļ praksē veidojas situācijas, kad vairākkārtīgi disciplināri sodīta tiesu izpildītāja kvalifikācijas eksāmens gaidāms gadiem.

Tāpat likumā ir konstatējamas pretrunas regulējumā, kas noteic disciplinārlietu komisijas sastāva darbības termiņu un termiņu, uz kādu zvērinātu tiesu izpildītāju kopsapulce ievēl divus disciplinārlietu komisijas locekļus. Turklāt praksē, organizējot disciplinārlietu komisijas darbu, ir pierādījies, ka šobrīd likumā noteiktais komisijas pilnvaru termiņš ir pārāk īss.

Atbilstoši likumā ietvertajam regulējumam zvērinātam tiesu izpildītājam var būt viens palīgs. Palīga uzdevumu un tiesību apjoms ir noteikts pēc pakāpeniskuma principa. Sākotnēji palīgs zvērināta tiesu izpildītāja birojā pilda sekretāra, vēlāk – biroja administratora pienākumus, bet pēc speciāla eksāmena nokārtošanas sāk veikt patstāvīgas ar sprieduma izpildes nodrošināšanu saistītas amata darbības.

Taču šobrīd atļautais zvērināta tiesu izpildītāja palīgu skaits un to funkciju apjoms neļauj jūtami atslogot zvērinātu tiesu izpildītāju darbu un paātrināt veicamā darba izpildi. Tas ir iemesls apstāklim, ka algot zvērināta tiesu izpildītāja palīgu izvēlas tikai neliela daļa zvērinātu tiesu izpildītāju (palīgs ir tikai katram piektajam zvērinātam tiesu izpildītājam). Savukārt pastāvot šādai situācijai, netiek sekmēts nākamo zvērinātu tiesu izpildītāju skaita papildinājums ar konkrētajā nozarē praktiskas iemaņas jau ieguvušiem speciālistiem.

Ar 2005. gada 22. decembra likumu "Grozījumi Tiesu izpildītāju likumā" no likuma tika izslēgts 75. panta 3. punkts, kas noteica tiesības zvērinātiem tiesu izpildītājiem sniegt juridisko palīdzību.

Tomēr vienlaikus atzīstams, ka spriedumu izpildes tiesības nav Latvijā plaši pētīta tiesību joma. Līdz ar to zvērināti tiesu izpildītāji un zvērinātu tiesu izpildītāju palīgi ir atzīstami par kvalificētiem ekspertiem izpildes tiesību jomā, taču likums šobrīd nepieļauj zvērinātam tiesu izpildītājam sniegt šādu juridiska rakstura palīdzību. Turklāt, izslēdzot tiesības zvērinātiem tiesu izpildītājiem sniegt juridisko palīdzību, zvērinātiem tiesu izpildītājiem tika liegta iespēja darboties kā valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sniedzējiem.

Tāpat likumā ietvertais regulējums, kas noteic kārtību, kādā zvērināts tiesu izpildītājs ved depozītu summu uzskaiti, ir nepilnīgs un paredz informāciju par zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā esošo naudas līdzekļu plūsmu uzturēt vienīgi papīra formātā – tam īpaši ierīkotās grāmatās.

Šobrīd zvērinātu tiesu izpildītāju profesionālo darbību regulējošos normatīvajos aktos nav noteikti termiņi, kādos zvērinātam tiesu izpildītājam ir jāizmaksā no parādnieka piedzītie naudas līdzekļi piedzinējam. Lielākajā daļā izpildu lietu no parādnieka piedzīto un piedzinējam pienākošos summu savlaicīgu pārskaitīšanu praksē nodrošina piedzinējs un parādnieks, aktīvi iesaistoties izpildes procesā un kontaktējoties ar zvērinātu tiesu izpildītāju. Proti, piedzinējs ir ieinteresēts ātrāk saņemt sava parāda apmierinājumu, savukārt parādnieks, īpaši gadījumos, kad no parāda piedzinējam par labu tiek aprēķināti procenti, ir ieinteresēts, lai piedzītā summa pēc iespējas ātrāk nonāk pie piedzinēja un viņa saistības izbeidzas. Taču atzīstams, ka atsevišķos gadījumos tiesiskā regulējuma trūkums var veicināt nepamatotu piedzīto naudas līdzekļu izmaksāšanas kavējumu. Minētā problēma it īpaši attiecināma uz tiem gadījumiem, kad piedziņa veicama valsts ienākumos, jo valsts izpildes procesā vairumā gadījumu neiesaistās kā aktīvs piedzinējs. Kā arī šāda konkrēta maksimālā termiņa noteikšana ir būtiska tajos gadījumos, kad ar tiesas nolēmumu atbildētājam uzlikts pienākums veikt periodiskus maksājumus (piemēram, uzturlīdzekļus), jo minēto maksājumu mērķis ir nodrošināt personai regulāru finansiālu palīdzību.

Likuma šā brīža redakcijā vairākās normās noteikts pienākums nodrošināt informācijas publicēšanu laikrakstā "Latvijas Vēstnesis". Ņemot vērā augstās izmaksas, kas saistītas ar sludinājumu ievietošanu laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", ņemot vērā informācijas publicēšanas mērķi valsts oficiālā laikrakstā, kā arī ievērojot apstākli, ka minētajam laikrakstam ir neliela informatīvā slodze, izvērtējams, kāda satura informāciju ir lietderīgi un nepieciešami publicēt tieši laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

 

 3.  Normatīvā akta projekta būtība

Likumprojekts paredz ieviest "stimulu sistēmu", kas ir daļa no profesionālās kvalifikācija celšanas un kontroles pasākumiem. Proti, tiek paredzēts, ka posmā starp kārtējām kvalifikācijas pārbaudēm, veicot noteiktas aktivitātes profesionālās vai akadēmiskās kvalifikācijas celšanai, zvērinātiem tiesu izpildītājiem tiek nodrošināta iespēja krāt kredītpunktus, kas savukārt var būt pamats zvērināta tiesu izpildītāja pilnīgai vai daļējai atbrīvošanai no regulārā kvalifikācijas eksāmena kārtošanas.

Likumprojektā noteikta atvieglota kārtība iecelšanai zvērināta tiesu izpildītāja amatā personām, kuras jau ir darbojušās kā zvērināti tiesu izpildītāji un amatu atstājušas pēc pašu vēlēšanās vai no tā tikušas atbrīvotas ilgstošas slimības dēļ. Ievērojot apstākli, ka praktizējošu zvērinātu tiesu izpildītāju teorētisko un praktisko zināšanu pārbaude tiek nodrošināta, īstenojot pienākumu ikvienam zvērinātam tiesu izpildītājam reizi piecos gados kārtot regulāro kvalifikācijas eksāmenu, likumprojektā tiek paredzēts, ka, persona, kura iepriekš tikusi atbrīvota no zvērināta tiesu izpildītāja amata, ja kopš brīža, kad viņa nokārtojusi zvērināta tiesu izpildītāja eksāmenu vai zvērināta tiesu izpildītāja regulāro kvalifikācijas eksāmenu, nav pagājuši vairāk kā pieci gadi, nekārto zvērināta tiesu izpildītāja eksāmenu. Savukārt gadījumā, ja kopš zvērināta tiesu izpildītāja eksāmena vai zvērināta tiesu izpildītāja regulārā kvalifikācijas eksāmena nokārtošanas brīža pagājuši vairāk kā pieci gadi, persona kārto tikai daļēju zvērināta tiesu izpildītāja eksāmenu, rakstiski sniedzot risinājumu vienai juridiskai problēmai (kāzusam).

Ar likumprojektu papildinātas likumā ietvertās normas attiecībā uz zvērinātu tiesu izpildītāju profesionālās darbības riska apdrošināšanu, paredzot, ka zvērināts tiesu izpildītājs var neslēgt individuālo apdrošināšanas līgumu un netiek iekļauts grupas apdrošināšanas līgumā uz laiku, kamēr zvērināts tiesu izpildītājs atrodas ilgstošā prombūtnē un reāli neveic profesionālo darbību.

Likumprojekts paredz izveidot zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidāta institūtu, nosakot, ka ikvienai personai, kura vēlas kļūt par zvērināta tiesu izpildītāja palīgu, sākotnēji vienu gadu jānostrādā zvērināta tiesu izpildītāja palīga kandidāta amatā, nodrošinot iespēju personām pirms patstāvīgas zvērināta tiesu izpildītāja darbību veikšanas uzsākšanas iegūt nepieciešamās teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas.

Tāpat likumprojekts paredz, ka katram zvērinātam tiesu izpildītājam var būt vairāki palīgi, kā arī ievērojami paplašina zvērināta tiesu izpildītāja palīga kompetenci laikā, kad zvērināts tiesu izpildītājs neatrodas prombūtnē, zvērināta tiesu izpildītāja ekskluzīvā kompetencē atstājot tikai tādas amata darbības, kurās, lai gan formāla, tomēr būtiska nozīme ir zvērināta tiesu izpildītāja personiskai klātbūtnei (lēmuma par izpildu lietvedības izbeigšanu pieņemšana, parādnieka kustamās mantas vai nekustamā īpašuma izsoles noturēšana). Tāpat likumprojekts noteic, ka zvērināta tiesu izpildītāja palīgs var aizvietot zvērinātu tiesu izpildītāju viņa atvaļinājuma vai slimības laikā, vienlaikus paredzot, ka tiesības pieņemt lēmumu par izpildu lietvedības izbeigšanu un noturēt parādnieka kustamās mantas vai nekustamā īpašuma izsoli ir vienīgi citam zvērinātam tiesu izpildītājam, kurš norādīts tieslietu ministra rīkojumā par atvaļinājuma piešķiršanu.

Vienlaikus ar zvērināta tiesu izpildītāja palīga kompetences paplašināšanu palielināta zvērināta tiesu izpildītāja palīga atbildība un noteikts pienākums nodrošināt palīgu profesionālās darbības riska apdrošināšanu attiecībā uz iespējamo trešo personu interešu apdraudējumu.

Likumprojekts saskaņo likuma 119. panta 2. punktā un 60. pantā noteiktos disciplinārlietu komisijas locekļu pilnvaru termiņus un paredz, ka disciplinārlietu komisijas sastāvu turpmāk apstiprina uz trim gadiem. Vienlaikus likumprojekts paredz Tiesu izpildītāju likumā noteikto ierobežojumu disciplinārlietu komisijas pārstāvim darboties komisijas darbā ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas attiecināt tikai uz tiem pārstāvjiem, kurus ievēl zvērinātu tiesu izpildītāju kopsapulcē, proti, pārstāvjiem no zvērinātu tiesu izpildītāju vidus. Zvērinātu tiesu izpildītāju pārstāvju rotācija disciplinārlietu komisijas darbā ir būtiska, jo uzraudzības procesā ļauj iesaistīties pēc iespējas plašākam praktizējošu zvērinātu tiesu izpildītāju lokam, tādējādi veicinot viedokļu dažādību un iespēju plašāk vērtēt konkrētas praksē konstatētas problēmsituācijas.

Likumprojekts paredz tiesības zvērinātam tiesu izpildītājam pēc vienošanās ar ieinteresēto personu sniegt juridisko palīdzību konsultāciju veidā, kā arī sagatavojot dokumentus. Vienlaikus, lai novērstu jebkādas šaubas par iespējamu interešu konfliktu zvērināta tiesu izpildītāja darbā, slēdzot atsevišķas vienošanās par juridiskās palīdzības sniegšanu, likumprojektā noteikts, ka zvērinātam tiesu izpildītājam aizliegts sniegt juridisko palīdzību saistībā ar lietām, kurās viņš veicis Tiesu izpildītāju  likuma 73. un 74. pantā noteiktās amata darbības.

Vienlaikus likumprojekts precizē kārtību, kādā zvērināts tiesu izpildītājs ved depozītu summu uzskaiti, kā arī paredz iespēju depozītu summu uzskaites grāmatu kārtot arī elektroniski.

Tāpat likumprojekts paredz noteikt konkrētu termiņu kādā zvērinātam tiesu izpildītājam jānodrošina naudas līdzekļu, kas piedzīti no parādnieka, izsniegšanu vai pārskaitīšanu piedzinējam lietās, kurās piedziņa veicama valsts ienākumos, kā arī gadījumos, kad ar tiesas nolēmumu atbildētājam uzlikts pienākums veikt periodiskus maksājumus.

Vienlaikus likumprojekts noteic, ka informācija par zvērinātu tiesu izpildītāju kvalifikācijas eksāmena izsludināšanu un eksāmena norises dienu, zvērināta tiesu izpildītāja iecelšanu, pārcelšanu uz citu amata vietu, kā arī informācija par zvērināta tiesu izpildītāja prakses vietas adresi turpmāk publicējama padomes mājas lapā internetā.

 

 4. Cita informācija

 

II. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību

1.      Vispārēja ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības pārmaiņām

Šo jomu neskar.

 2. Ekonomiskā ietekme:

2.1. makroekonomiskā vide;

2.2. preču un pakalpojumu ražošanas apjoms un kvalitāte;

2.3. cenas;

2.4. eksporta un importa apjoms;

2.5. konkurences apstākļi;

2.6. jauninājumi un pētījumi;

2.7. augstāka resursu izmantošanas efektivitāte

 

Šo jomu neskar.

 3. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi, administratīvajām procedūrām un administratīvo slogu komersantiem, pašnodarbinātajām personām, zemnieku un zvejnieku saimniecībām

 

Ar likumprojektā ietvertajiem grozījumiem attiecībā uz zvērināta tiesu izpildītāja kvalifikācijas eksāmenu tiks uzlabots zvērinātu tiesu izpildītāju profesionālais līmenis un palielināta to darbības efektivitāte, kas netieši labvēlīgi ietekmēs arī uzņēmējdarbības vidi.

 4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un administratīvo slogu fiziskām personām

 

Šo jomu neskar.

 5. Sociālā ietekme:  

5.1. sociālās situācijas izmaiņas;

5.2. nodarbinātība

Likumprojektā ietvertie grozījumi attiecībā uz zvērināta tiesu izpildītāja kvalifikācijas eksāmenu ir vērsti uz zvērinātu tiesu izpildītāju profesionālā līmeņa un darbības efektivizāciju, tādējādi tie veicinās sabiedrības uzticēšanos zvērināta tiesu izpildītāja institūtam.

 

 6. Ietekme uz vidi:

6.1. dabas resursu lietošana;

6.2. ietekme uz piesārņojošo vielu emisiju vidē;

6.3. darbības radītie atkritumi;

6.4. ķīmisko vielu produktu ražošana;

6.5. ietekme uz īpaši aizsargājamām sugām vai biotopiem;

6.6. ietekme uz īpaši aizsargājamām teritorijām;

6.7. cita veida piesārņojuma emisija vidē

 

Šo jomu neskar.

 7. Cita ietekme

Nav.

III. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem

  

 (tūkst. latu)

 Rādītāji

2010

 Turpmākie trīs gadi

2011

         2012

2013

1

2

3

4

5

 1. Izmaiņas budžeta ieņēmumos:

1.1. valsts pamatbudžets, tajā skaitā iestāžu ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi;

1.2. speciālais budžets;

1.3. pašvaldību budžets

 

0

0

0

0

 2. Izmaiņas budžeta izdevumos:

2.1. valsts pamatbudžets,

tajā skaitā iestāžu ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi;

2.2. speciālais budžets;

2.3. pašvaldību budžets 

 

0

0

0

0

 3. Finansiālā ietekme:

3.1. valsts pamatbudžets,

tajā skaitā iestāžu ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi;

3.2. speciālais budžets;

3.3. pašvaldību budžets 

 

0

0

0

0

 4. Prognozējamie kompensējošie pasākumi papildu izdevumu finansēšanai 

 

Nav

Nav

Nav

Nav

 5. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas pielikumā)

Šo jomu neskar

 6. Cita informācija 

 

 

 

IV. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu

 1. Kādi normatīvie akti (likumi un Ministru kabineta noteikumi) papildus jāizdod un vai ir sagatavoti to projekti, to būtība, kā arī ministrija, kura ir atbildīga par tā sagatavošanu. Par Ministru kabineta noteikumiem (arī tiem, kuru izdošana ir paredzēta izstrādātajā likumprojektā) – norāda to izdošanas mērķi un galvenos satura punktus, kā arī termiņu, kādā paredzēts šos noteikumus izstrādāt 

 

Jāizdod Ministru kabineta noteikumi, kas noteiks aktivitātes zvērināta tiesu izpildītāja profesionālās kvalifikācijas celšanai, par ko piešķir kredītpunktus, kredītpunktu piešķiršanas kritērijus un kārtību, kā arī kredītpunktu skaitu, kas nepieciešamas pilnīgai vai daļējai atbrīvošanai no regulārā kvalifikācijas eksāmena kārtošanas, un kārtību, kādā notiek pilnīga vai daļēja atbrīvošana no kvalifikācijas eksāmena kārtošanas.

Tāpat jāizdod Ministru kabineta noteikumi, kas noteiks zvērināta tiesu izpildītāja palīga amata apliecības veidu un lietošanas kārtību, kā arī Ministru kabineta noteikumi, kas noteiks zvērināta tiesu izpildītāja palīga eksāmena organizēšanas, norises kārtību un palīgam nepieciešamo zināšanu apjomu.

Ministru kabineta noteikumu projektus gatavos Tieslietu ministrija.

Atbilstoši likumprojektā noteiktajam minētie Ministru kabineta noteikumi izdodami līdz 2011. gada 1. jūnijam.

 

 2. Cita informācija

Nav.

 

V. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst normatīvais akts

 1. Saistības pret Eiropas Savienību

Šo jomu neskar

 2. Saistības pret citām valstīm un starptautiskajām institūcijām un organizācijām

Šo jomu neskar

 3. Saistības, kas izriet no Latvijai saistošajiem divpusējiem un daudzpusējiem starptautiskajiem līgumiem 

Šo jomu neskar

 4. Atbilstības izvērtējums

1.tabula

 Attiecīgo Eiropas Savienības tiesību aktu veids (piemēram, Eiropas Kopienas dibināšanas līgums, direktīva, regula, lēmums, vadlīnijas, rekomendācijas), nosaukums, datums un numurs, kuru prasības tiek pārņemtas vai ieviestas ar normatīvo aktu

Nav attiecināms.

2.tabula

 Eiropas Savienības tiesību akts un attiecīgā panta Nr. (uzskaitot katru direktīvas vienību – pantu, daļu, punktu, apakšpunktu)

 Latvijas normatīvā akta projekta norma, kas pārņem katru šīs tabulas 1.ailē norādīto direktīvas vienību (uzskaitot visu normatīvā akta projekta vienību Nr.)

 Komentāri

Šo jomu neskar

Šo jomu neskar

Šo jomu neskar

 5. Saistības sniegt paziņojumu Eiropas Savienības institūcijām atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta sniegšanas un finanšu noteikumu projektiem

Šo jomu neskar

 6. Cita informācija

Nav.

 

VI. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot normatīvā akta projektu

 1. Ar kurām pilsoniskās sabiedrības un sociālo partneru organizācijām un citām iesaistītajām institūcijām konsultācijas ir notikušas

Likumprojekts sagatavots sadarbībā ar Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomi.

 2. Kāda ir šo pilsoniskās sabiedrības un sociālo partneru organizāciju un citu iesaistīto institūciju pozīcija (atbalsta, iestrādāti to iesniegtie priekšlikumi, mainīts formulējums to interesēs, neatbalsta)

Padome kopumā atbalsta likumprojektu. Padome neatbalsta 11. pantā ietvertā Tiesu izpildītāju likuma 75. panta ceturtā punkta redakciju, norādot, ka tā pārmērīgi sašaurina jomu, kurā zvērināti tiesu izpildītāji varētu sniegt juridisko palīdzību. Padome ir paudusi viedokli, ka zvērinātu tiesu izpildītāju zināšanu apjoms, ievērojot apstākli, ka zvērinātiem tiesu izpildītājiem ir jurista kvalifikācija, ļautu sniegt konsultācijas un nodrošināt palīdzību dokumentu sagatavošanā arī tādās jomās, kas nav saistītas ar spriedumu vai citu izpildu dokumentu izpildi.

Tieslietu ministrijas ieskatā zvērināta tiesu izpildītāja primārā funkcija ir tiesu un citu institūciju nolēmumu izpilde. Turklāt zvērināts tiesu izpildītājs ir vienīgais subjekts, kurš valstī nodrošina minētās funkcijas īstenošanu. Paplašinot iespējas zvērinātam tiesu izpildītājam paralēli tiešajiem amata pienākumiem profesionāli darboties arī ar sprieduma izpildi nesaistītās jomās, pastāv risks nelabvēlīgi ietekmēt sprieduma izpildes nodrošināšanas kvalitāti, it īpaši, izpildu lietās, kurās rezultatīvas sprieduma izpildes iespējas ir nelielas.

 

 3. Kāds konsultāciju veids un sabiedrības informēšanas pasākumi ir izmantoti

Sabiedrības informēšanas pasākumi nav veikti.

 4. Konsultācijas ar ekspertiem

Konsultācijas nav notikušas.

 

 5. Cita informācija

Nav.

VII. Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde

 1. Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde no valsts un pašvaldību puses – vai tiek radītas jaunas valsts institūcijas vai paplašinātas esošo institūciju funkcijas

Jaunas valsts institūcijas netiek radītas. Tiesību akta izpilde notiks esošo valsts institūciju ietvaros.

 2. Kā sabiedrība tiks informēta par normatīvā akta ieviešanu

Likumprojekts pēc pieņemšanas tiks publicēts laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" un periodiskajā izdevumā "Latvijas Republikas Saeimas un Ministru kabineta Ziņotājs". Likumprojekts tiks iekļauts Normatīvo aktu informācijas sistēmā (NAIS).

 

 3. Kā indivīds var aizstāvēt savas tiesības, ja normatīvais akts viņu ierobežo

Indivīds savas tiesības var aizstāvēt Administratīvā procesa likuma noteiktajā kārtībā, kā arī vērsties Satversmes tiesā.

 4. Cita informācija

Nav

 

 

 

Aizsardzības ministrs,

tieslietu ministra

pienākumu izpildītājs                                                                    I.V.Lieģis

 

 

 

 

V.sk.=2589

 

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

9.saeimas neizskatitie Lp.doc - 9.saeimas neizskatitie Lp.doc

Start time: 24.02.2020 18:07:13 After doc accessing: 24.02.2020 18:07:13 After doc copying: 24.02.2020 18:07:13 End time: 24.02.2020 18:07:13 Doc created: 11.11.2010 8:40:02 Doc last mod: 11.11.2010 9:32:09 Doc manual: